تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - مطالب مهر 1391
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : پنجشنبه 27 مهر 1391
نویسنده : araz
اصولا یک مرد باید از ۴ طرف و با ۴ روان شناسی مختلف حمایت شود و اگر هرکدام از این ها کم باشد، مشکلی پیش می آید. شما ببینید چرا عروس و مادر شوهر باهم مشکل دارند؟ به این دلیل که می خواهند، مرد را بالانس کنند و این مشکل طبیعی است
جهان: پروفسور «باهر»، جامعه شناس و بنیان گذار رفتارشناسی در ایران است. او متخصص برگزاری سمینارها و نشست های عجیب و غریب در حوزه های مختلف و به ویژه روابط زناشویی است.
به گزارش جهان به نقل از پایگاه بسیج هنرمندان، آخرین نمونه از این دست همایش های پروفسور باهر همایش طلاق درمانی است که در حال برگزاری است. بهانه گفت وگوی ما با پروفسور باهر اما رویت یک تیتر در فهرست مقاله های او بود: «هر مرد باید ۴ زن داشته باشد!» این تیتر به لحاظ روزنامه نگاری جذابیت بالایی داشت.
این موضوع بهانه ای شد برای گفت وگویی کوتاه اما جالب با پروفسور باهر در بین عنوان مقالات شما چند تیتر دیده می شود که خیلی جالب به نظر می رسند.
می خواهیم رویکرد و نظر شما را راجع به این موضوعات بدانیم. برای مثال عنوان هر مرد باید ۴ زن داشته باشد این یعنی چه؟ شما واقعا معتقدید، هر مرد باید ۴ زن داشته باشد؟!
نه، آن فقط عنوان مقاله است. منظور این است که هرمرد باید تکفل ۴ زن را برعهده بگیرد. در واقع از نظر من هر مرد را ۴ زن می سازد.
● این ۴ زن چه افرادی هستند؟
مادر، خواهر، دختر و همسر. یک مرد را باید ۴ زن چکش کاری کنند تا بشود یک آقا. این ۴ زن باید در زندگی یک مرد وجود و حضور داشته باشند تا یک مرد نرمال و عادی باشد.
● یعنی چه، یعنی اگر مردی خواهر یا دختر ندارد، آقا نیست؟
نه، قطعا کم دارد. وجود نداشتن هر کدام از این ۴ زن می تواند در زندگی روحی و عاطفی و از طرفی در زندگی اجتماعی فرد اخلال ایجاد می شود.
● مصداق و نمونه این کمبود ها در کدام رفتارها دیده می شود؟
اصولا یک مرد باید از ۴ طرف و با ۴ روان شناسی مختلف حمایت شود و اگر هرکدام از این ها کم باشد، مشکلی پیش می آید. شما ببینید چرا عروس و مادر شوهر باهم مشکل دارند؟ به این دلیل که می خواهند، مرد را بالانس کنند و این مشکل طبیعی است.
مثلا مردی که مادر ندارد، همسرش هرچه توانسته زور گفته و این مرد هم قبول کرده ولی اگر هرکدام از این ها حضور داشته باشند آن ها با هم مشکل دارند و مرد رفتاری متعادل پیدا می کند.

ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: تازه های جالب علمی و اجتماعی ,
تاریخ : چهارشنبه 26 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
دلت می خواهد بدانی که در مسیر درست زندگی قرار گرفته ای؟
دوست داری زندگی پر بار و بدون دغدغه ای داشته باشی و بر مشکلات زندگی غلبه کنی؟
دلت می خواهد موانع زندگی را از سر راه برداری و با تغییر و تحول معنوی، اجتماعی و درونی گام های بلندی را به سوی خوشبختی برداری؟
تمام جواب ها در یک جمله خلاصه می شود : « باید خودت را بشناسی ». شناخت خود یعنی کشف مهارت ها و استعدادهای نهفته.

به کارگیری توصیه های زیر ضامن موفقیت توست:

1 - شم و شهودت را دنبال کن
اجازه نده مشکلات زندگی، تو را به عقب براند. رویاهایت را عملی کن. همان فردی باش که در آرزویش بودی و هستی. تصمیم بگیر و اقدام کن. نگران اشتباهاتت نباش، شکست خودری، ناامید نشو، دوباره تلاش کن، حتی اگر هزار بار هم سرخورده شدی، در اصل هزار راه مختلف را امتحان کرده ای و از صمیم قلب می دانی که تلاش خود را کرده ای.

تو در درونت آتشی شعله ور است که به خاطر عشق به چیزی می سوزد. وظیفه توست که همان مورد را پیدا کنی و آتش عشق به آن را روشن نگه داری. این است زندگی تو. نگذار دیگران آتش عشق تو را خاموش کنند. هر کاری از دستت برمی آید، بکن. هر کجا می خواهی برو، رویاهایت را با دیدیدی گسترده دنبال کن.

برای رسیدن به اهدافت تلاش کن. مایوس نشو. جاده منتهی به رویاهایت پر از سنگلاخ است. موانع را، سکوهای پرتابی به سوی موفقیت قلمداد کن. دل و جرات به خرج بده. در انتهای جاده، خوشبختی و موفقیت در انتظار توست.

2 - به خودت افتخار کن

ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: پزشکی و سلامت ,
تاریخ : چهارشنبه 26 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی

 آیا انواع مختلف علائمی که به واسطۀ حساسیت غذایی به وجود می‌آیند را می‌شناسید؟

منشأ حساسیت غذایی چیست؟
این نوع حساسیت هم، مثل بقیۀ انواع حساسیت ها (حساسیت به خانوادۀ کرم ها، موی حیوانات، گرده ها، لاتکس و...)، به خاطر واکنش بیش از حد به یک عنصر است. بدن به اشتباه آن عنصر را خطرزا می‌شناسد و اقداماتی برای مبارزه با آن انجام می‌دهد.

واکنش حساسیتی چه زمانی خود را نشان می‌دهد؟
بعد از تماس داشتن یا خوردن مادۀ خوراکی خطرناک واکنش حساسیتی خود را نشان می‌دهد. اما توجه داشته باشید که چندین شیوۀ تماس گوناگون و حساس وجود دارند که باعث برانگیختن حساسیت غذایی می‌شوند: 
-بعد از خوردن خوراکی مشکل دار.
-و البته بعد از تماس با پوست. به همین خاطر است که دست زدن به دستۀ کنسول بازی که قبلاً توسط شخصی که مثلاً بادام زمینی خورده است، استفاده شده، می‌تواند باعث بروز واکنش های حساسیتی در یک فرد حساس نسبت به بادام زمینی بشود.
ادامه را بخوانید.....


ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: پزشکی و سلامت ,
تاریخ : چهارشنبه 26 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی

نوزاد انسان با ظرفیت‌های شناختی و ذهنی و رفتاری فراوانی كه خداوند در دستگاه عصبی او به ودیعه گذاشته است به دنیا می‌آید اما این ظرفیت‌ها برای به فعلیت درآمدن نیازمند محیط مناسب، آموزش و تجربه است. برای نمونه، ظرفیت زبان‌آموزی در وجود هر كودكی وجود دارد، اما اگر در یك دوره حساس رشدی كه از یك تا چهار سالگی این ظرفیت فعال نشود، كودك دیگر هیچ گاه نمی‌تواند سخن گفتن را بیاموزد.

 كودكانی كه با محرك‌های مناسب و در محیط شایسته بار می‌آیند، یعنی پدر و مادر و اطرافیان با آنان وقت صرف می‌كنند، می‌گویند و می‌شنوند، آنچه را در اطراف آنان است می‌بینند و كتاب می‌خوانند از نظر هوشی و ذهنی بر كودكانی كه در محیط محروم و انزوا بار می‌‎آیند برتری دارند. نقش‌پذیری در شكل دادن به روحیه و رفتار كودكان و نوجوانان اهمیت زیاد دارد. به این موضوع در علوم رفتاری همانندسازی گفته می‌شود. یعنی كودك ویژگی‌های فكری و عاطفی و رفتاری افراد شاخص زندگی خود را می‌پذیرد و بی‌آنكه بداند شبیه آنان می‌شود.


ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: پزشکی و سلامت ,
تاریخ : چهارشنبه 26 مهر 1391
نویسنده : araz

نگاهی گذرا به شهرستان جلفا

شهرستان جلفا به صورت نوار باریكی در مرز شمالی استان با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان قرار دارد .
شهرستان كلیبر حدود شرقی آن را می پوشاند و حدود غربی آن قسمتی از مرز مشترك استان آذربایجان غربی است ، شهرستانهای مرند ، ارسباران و اهر در جنوب شهرستان قرار دارند و شهر جلفا مركز این شهرستان در شمال تبریز قرار دارد .
از نظر وسعت جلفا از شهرستانهای كوچك استان به شمار می رود و با 1670 كیلومتر مربع وسعت تنها 3.5 درصد از كل مساحت استان را در بر گرفته است.

موقعیت جغرافیایی، حدود و وسعت شهرستان جلفا

اقلیم کلی شهرستان جلفا نیمه خشک و سرد می باشد و تنها قسمت کوچکی از ارتفاعات فوقانی و حاشیه رود ارس دارای اقلیم خشک و سرد می باشند . مقدار بارش سالیانه 225 تا 400 میلی لیتر می باشد . مقدار متوسط دمای سالیانه 15 درجه سانتی گراد در حاشیه رود ارس تا 5 درجه در ارتفاعات بلند متغیر است . تعداد روزهای یخبندان در جلفا 80 روز می باشد که این مقدار تا 140 روز در مناطق مرتفع تر نیزافزایش می یابد .


ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: كلیاتی از جلفا و ارسباران جلفا و ارسباران ,
تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
اگر از هر کسی بپرسید چه کسی اینترنت را اختراع کرده و جرقه تولید آن را زده بدون شک همه خواهند گفت نیکلا تسلا از آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی (DARPA)،در هر صورت دو تن از دانشمندان دانشگاه استنفورد ادعا می کنند که ممکن است حشرات شش پا خالق اصلی ایده راه اندازی اینترنت باشند .

استاد زیست شناسی دبورا  گوردون و استاد علوم کامپیوتر بالاجی پراباکار می گویند مورچه های قرمز در هنگام برداشت (Pogonomyrmex barbatus) از همان پروتکل کنترل انتقال (TCP) که اینترنت برای مدیریت انتقال اطلاعات در شبکه های داخلی انترانت استفاده می کند بهره می برند .

یک تصویر مشترک از کلونی دیکتاتوری مورچگان است که هر کس احساس می کند مورچه ها محکوم به زندگی و کار سخت در این محیط هستند که یک استعاره زیبا و در واقع کاملا غلط درباره کلونی مورچگان است .در واقع در کلونی مورچگان ، هیچ کس مسئول نیست ، درست است که در کلونی یک ملکه وجود دارد ، اما او کاری به جز تخم گذاری انجام نمی دهد همانطور که سایر مورچگان نیز هر کدام کار خود را انجام می دهند ، هیچ کس برای سایرین تصمیم گیری نمی کند ، کسی نمی گوید سایر مورچگان باید چه کاری را انجام دهند و کسی نیز به انجام این کارها نظارت نمی کند .

حال این سوال مطرح است چگونه هر کس می داند که باید چه کاری را انجام دهد ؟


 

ادامه مطلب

موضوعات مرتبط: تازه های علمی ,
تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
    دانشمندان معتقدند كه علامت‌هایی كه روی چهره نوزاد مانند لبخند و خنده مشاهده می‌شود نتیجه تقلید نوزاد از احساسات مادرش است. این نظریه نظریه      معتبری شناخته شده است.

به نقل از سایت المسلم، نوزاد تنها چند هفته بعد از تولدش لبخند می‌زند و می‌خندد.اما بعد از استفاده از تكنولوژی سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی دانشمندان علامت‌های انسانی واقعی را در چهره جنین مشاهده كردند.  این دانشمندان زمانی كه مشاهده كردند جنین در رحم مادرش بعضا می‌خندد و بعضا گریه می‌كند بسیار متعجب شدند.

این احساسات این سوال را ایجاد می‌كند كه آیا جنین در رحم مادرش كه هنوز متولد نشده و مادرش را ندیده كه می‌خندد یا گریه می‌كند چطور مفهوم لبخند و یا گریه را درك می‌كند.

این سوال از سوی دانشمندان مطرح شد. استیوارت كامبل گفت: من نمی‌دانم چه عاملی پشت این لبخند است و نمی‌توانم به آن پاسخ دهم اما عملا باز شدن گوشه‌های لب و حركت چانه جنین را در رحم مادرش دیده‌ام. به نظر من این به دلیل فضای آرامی است كه جنین در رحم مادرش احساس می کند.

اما قرآن كریم به این سوال پاسخ داده به طوری كه در آیه اعجاز برانگیز سوریه نجم آمده است كه « و انه هو اضحك و ابکی» یعنی خداوند سبحان به جنین‌ها در رحم مادرانشان قدرت خندیدن و گریه كردن را اعطا كرده است.

 

موضوعات مرتبط: تازه های علمی ,
تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
   پژوهشگران سوئدی می گویند: یادگیری فشرده یک زبان جدید می تواند موجب افزایش اندازه برخی مناطق خاص در مغز شود.

به نقل از مهر، دانشمندان، جوانان آکادمی مترجمی نیروی های مسلح سوئد را که تحت آموزش فشرده یک زبان خارجی قرار داشتند مورد بررسی قرار دادند. این افراد در ابتدا هیچ دانشی در مورد زبان خارجی مانند عربی یا روسی نداشتند اما طی یک دوره ۱۳ ماهه می توانستند به صورت بسیار روانی به این زبانها گفتگو کنند.

محققان این افراد را با گروهی از دانشجویان که در رشته ای غیر از زبان های خارجی به طور فشرده آموزش می دیدند، مقایسه کردند و دریافتند بخش های خاصی از مغز دانشجویان زبان های خارجی رشد کرده است.

این بخش ها که از نظر اندازه رشد یافتند در هیپوکامپوس- ساختار عمیقی در مغز که مسئول یادگیری چیزهای جدید و جهت یابی فضایی- و سه منطقه در قشر مخ قرار دارند.

ژوهان مارتنسون محقق روانشناسی دانشگاه لوند می گوید: از اینکه بسته به میزان عملکرد خوب دانشجویان و میزان تلاش آنها طی یک دوره آموزشی کرده اند، بخش هایی از مغز آنها رشد کرده است شگفت زده شده اند.

دانشجویانی که به واسطه یادیگری زبان خارجی رشد بیشتری در منطقه هیپوکامپوس و قشر مخ داشتند مهارت های زبانی بهتری نسبت به دیگر دانشجویان از خود نشان دادند.

تحقیقات پیشین حاکی از آن بود که بیماری آلزایمر در افرادی که دو یا چند زبانه هستند دیرتر بروز می کند.

حتی اگر نتوان سه ماه آموزش فشرده زبان را با یک عمر تسلط به دو زبان را مقایسه کرد اما گمانه زنی های بسیاری وجود دارد که یادگیری زبان های خارجی شیوه مناسبی برای حفظ وضعیت مغز است.

تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
مطالعه‌ای بین‌المللی نشان می‌دهد که در بین مردم دنیا، از هر 10 نفر، 1 نفر باور دارد که همین روزها دنیا به پایان خواهد رسید. چینی‌ها، آمریکایی‌ها و ترک‌ها بیش از همه به این موضوع باور دارند. شما چه فکر می‌کنید؟
حدود 60 روز به 21 دسامبر 2012 باقی مانده، تاریخی که مدت‌ها است جنجال‌های زیادی به همراه داشته است. از مدت‌ها پیش، برخی مدعی شده بودند که بر اساس پیشگویی‌های باستانی، دنیا در سال 2012 به پایان خواهد رسید. منبع اصلی این ادعاها هم،‌ تقویم قدیمی مایاها بود که در زمانی مقارن با 21 دسامبر 2012/ 30 آذرماه 1391 به پایان می‌رسد. عده‌ای، ‌به پایان رسیدن این تقویم را به معنای به پایان رسیدن جهان تفسیر کردند. این ادعا، مخالفین و موافقینی دارد که هنوز، در حال بحث و مجادله هستند. شاید تا دسامبر 2012 از راه نرسد، این بحث و مجادلات به پایان نرسد.

شما جز کدام دسته هستید؟ به پایان دنیا در این تاریخ، یا زمانی دورتر ولی در طول زندگی خود روی زمین باور دارید؟ یا از آن دسته هستید که چنین پایانی را متصور نیستند؟ چه‌قدر به چنین پیشگویی‌هایی بها می‌دهید؟ چه‌قدر موافقید که باید برای چنین روزی آماده شد و مثلا، پناهگاه‌هایی برای مخفی شدن در چنین روزی ساخت؟ شاید فکر کنید که اقلیتی روی زمین ممکن است چنین باوری داشته باشند، اما آمارها نشان می‌دهند که این عده، در واقع تعداد قابل توجهی هستند: بیش از 700 میلیون نفر!

به گزارش پاپ‌ساینس، یک مطالعه بین‌المللی تازه نشان می‌دهد که در بین مردم دنیا، آمریکایی‌ها، چینی‌ها و ترک‌ها، بیشتر از همه، به پایان قریب‌الوقوع دنیا باور دارند. ازهر 5 نفر بزرگسال در ترکیه و آمریکا، یک نفر معتقد است که دنیا در طول زندگی‌اش به پایان خواهد رسید. در چین، از هر پنج نفر،‌ یک نفر بر این باور است که آرماگدون در تاریخ مقرر، یعنی دسامبر 2012 از راه خواهد رسید. البته در همه کشورها، معتقدین به پایان دنیا این‌قدر زیاد نیستند، اما به طور میانگین،‌ باز هم تعداد آن‌ها قابل توجه است: در سراسردنیا، از بین هر ده نفر،‌ یک نفر می‌ترسد که دنیا در پایان سال 2012 واقعا به پایان برسد.
البته در همه جوامع، مردم به این اندازه نسبت به عاقبت خود و جهان بدبین نیستند. مثلا در بین فرانسوی‌ها، تنها 6 درصد باور دارند که پایان دنیا را به چشم خود خواهند دید و در بین مردم ساکن آلمان و اندونزی،‌ تنها 4 درصد به روز پایان دنیا در سال 2012 که توسط تقویم مایاها پیشبینی شده، ‌باور دارند.

منبع: akharinnews.irتاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داده است كه راز یک ازدواج موفق، همیشه هم بخشیدن و فراموش کردن نیست. گاهی نشان دادن یک « عصبانیت صادقانه » و البته قابل كنترل بیشتر به زندگی مشترک کمک می‌کند.
اغلب گفته می‌شود بخشیدن و فراموش کردن در زندگی مشترک شیوه‌ای مطلوب‌تر است؛ اما روانشناسان بر این باورند که عصبانیت هم می‌تواند گاهی حلال مشکلات باشد. آن‌ها می‌گویند ابراز عصبانیت هم می‌تواند نقش مهمی در علامت دادن به شریک خطاکار باشد و به او نشان می‌دهد که رفتار آزاردهنده اش قابل پذیرش نیست.

شما وقتی با همسرتان اختلافی پیدا می‌کنید چه می‌کنید؟ او را می‌بخشید و سعی می‌کنید همه چیز را از یاد ببرید؟ یا اینکه بحث می‌کنید و سعی می‌کنید با داد زدن عصبانیتتان را فرو بنشانید؟

محققان می‌گویند اگر همیشه ببخشید و سعی کنید غصه و عصبانیتتان را فرو بخورید، در واقع دلخوری‌ها را انبار کرده‌اید. اما با ابراز یک نارضایتی کوتاه مدت همراه با یک مکالمه حاوی عصبانیت اما صادقانه، می‌توانید از انباشته شدن این ناراحتی و در نتیجه انفجار بعدی پیشگیری کنید و این کار در نهایت می‌تواند برای سلامت یک رابطه مشترک در درازمدت سودمند باشد.
بنابراین اگر در زندگی مشترک، لحظاتی متوجه شدید شریک زندگی‌تان بی مسئولیت، عمل می‌کند، این موضوع را با او صادقانه در میان بگذارید تا کار به عصبانی شدن‌های غیر قابل كنترل و... نکشد.
با این حال محققان معتقدند که هیچ نسخه جادویی یگانه‌ای برای رفتار مناسب در یک رابطه مشترک وجود ندارد و بهتر است هرکسی، بسته به شرایط ویژه خود، با مشورت روانشناسان، روش درست را انتخاب کند.

منبع : tebyan.netتاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
شاید شما نیز از جمله کسانی هستید که هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز بانکی یا همان ATM بر اثر اشتباهی کوچک مجبور بوده اید زمان زیادی را برای دریافت پول و رفع آن اشتباه صرف کنید. در برخی موارد حتی وضع بدتر از این نیز می شود و ممکن است کارت بانکی شما غیرقابل استفاده شود و تعویض کارت بانکی تنها راه پیش روی شما باشد.

دریافت پول, دریافت رسید, گزارشگیری از وضعیت موجودی و تراکنش های حساب, انتقال وجه, پرداخت قبوض, تغییر رمز کارت و تهیه رمز دوم، از جمله خدمات این دستگاه ها است که استفاده مناسب از آنها می تواند باعث کاهش چشمگیر شلوغی شعب و صرفه جویی در وقت شما شود.

چند لحظه صبر کنید
یکی از اشتباهات رایج هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز پرداخت پول در دو مرحله است. مثلا اگر قصد شما برداشت 80 هزار تومان است دستگاه ممکن است 50 هزار تومان آن را در مرحله اول و 30 هزار مابقی را چند لحظه بعد تحویل دهد اما برخی افراد بدون توجه به صفحه مانیتور، برای رفع مشکل خود یا به بانک مراجعه می کنند و یا غافل از اینکه دستگاه با چند ثانیه تاخیر بقیه پول درخواستی شان را پرداخت می کند محل را ترک می کنند.

رسیدتان را بردارید
بعد از انجام تراکنش فورا محل را ترک نکنید. دستگاه خودپرداز برای انجام هر عملیاتی به شما رسید تحویل می هد. چنانچه هر اشتباهی هنگام انجام تراکنش رخ داده باشد با این رسید راحت‌تر می توانید موضوع را پیگیری کنید.

پرداخت قبوض، خرید شارژ، انتقال وجه
پرداخت قبوض، خرید شارژ،انتقال وجه، سه تراکنشی هستند که موارد انجام آن ها با استفاده از دستگاه خودپرداز بسیار زیاد است. اما در هنگام خرید شارژ حتما به مبلغ خرید که به ریال است توجه کنید و مثلا بجای 20 هزار ریال 200 هزار ریال را انتخاب نکنید.
هنگام پرداخت قبوض نیز باید توجه کنید که شناسه قبض حتما درست باشد چون دستگاه به شما اخطار "شناسه اشتباه" را نمی دهد به این ترتیب ممکن است شما قبض دیگری را پرداخت کرده باشید.
همچنین در هنگام انتقال وجه علاوه بر مبلغ مورد انتقال، توجه به اسم شخصی که قرار است پول را به کارت او منتقل کنید بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب رمز و زبان مناسب
انتخاب رمز مناسب و بخاطر سپردن آن مشکلات شما را در استفاده از دستگاه خودپرداز کمتر می کند. مثلا رمزی انتخاب کنید که اگر کارت بانکی تان را گم کردید دسترسی به رمز آن راحت نباشد. همچنین نباید هرگز رمز خود را در کنار کارتتان نگه دارید.
انتخاب زبان فارسی کار با دستگاه را برای شما راحت تر می کند چون به این ترتیب احتمال انتخاب گزینه نادرست را کاهش می دهد.

و نکته آخر اینکه ب
عد از سه بار اشتباه کارت شما می سوزد و برای تعویض آن باید به یکی از شعب بانکی مراجعه کنید که کارت تان به نام آن بانک است نه بانکی که از خودپرداز آن استفاده کرده اید.
منبع : banki.irتاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
یکی از راه‌هایی که می‌تواند از گسترش سرماخوردگی در خانه جلوگیری کند، این است که اعضای خانواده مسواک‌هایشان را جدا از هم نگهداری کنند، یعنی طوری آنها را قرار دهید که با یکدیگر تماس نداشته باشند. پیشگیری واقعا بهتر از درمان است، بنابراین در اینجا چند راه حل عجیب برای جلوگیری از سرماخوردگی ذکر می‌کنیم:

1- دست‌هایتان را بشویید. هر بار که شما به دکمه آسانسور، دسته تردمیل، دستگیره درب‌ها یا غیره دست می‌زنید، دست‌هایتان میلیون‌ها میکروب به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل است که متخصصان معتقدند شستن دست‌ها بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف است. حداقل حدود 20 ثانیه دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید و بین انگشت‌ها و زیر ناخن‌هایتان را هم فراموش نکنید. اگر به آب و صابون دسترسی نداشتید، از ضدعفونی کننده‌هایی که در ترکیبات آنها الکل وجود دارد، استفاده کنید.

2- بیشتر معاشرت کنید.حتما می‌دانید که دوستی‌ها و روابط اجتماعی گسترده و صحیح، اثرات مضر هورمون‌های استرس را کم می‌کند. اما تحقیقات جدید نشان داده است که هرچه دوستان بیشتری داشته باشید، سالم‌تر خواهید بود. پزشکان به 83 دانشجوی سال اول دانشگاه، واکسن آنفلونزا تزریق کردند و متوجه شدند که تعداد آنتی‌بادی‌های مبارزه با بیماری آنفلونزا در بدن افرادی که روابط اجتماعی بیشتری دارند، بیشتر از کسانی است که روابط محدوتری دارند.

3- مسواک‌هایتان را جداگانه نگهداری کنید. وقتی یکی از افرادی که در خانه شما زندگی می‌کند دچار سرماخوردگی می‌شود تقریبا جلوگیری از سرایت آن به افراد دیگری که در همان خانه زندگی می‌کنند، غیر ممکن است و احتمالا شما هم بعد از مدتی، سرفه کردن و عطسه کردن را آغاز می‌کنید. یکی از راه‌هایی که می‌تواند از گسترش سرماخوردگی در خانه جلوگیری کند، این است که اعضای خانواده مسواک‌هایشان را جدا از هم نگهداری کنند، یعنی طوری آنها را قرار دهید که با یکدیگر تماس نداشته باشند.

4- به نظافت آشپزخانه بیشتر توجه کنید. هر روز حوله مخصوص خشک کردن ظروف‌تان را عوض کنید. هیچ وقت از حوله‌ای که برای خشک کردن دستان‌تان استفاده کرده‌اید، برای خشک کردن ظرف‌ها استفاده نکنید. بهتر است اجازه دهید ظرف‌ها با جریان هوا خشک شوند. اسکاچ ظرفشویی را همیشه کاملا بشویید و اگر تا مدتی آنها را نمی‌خواهید (مثلا شب تا صبح) در جایی قرار دهید که خشک شوند. همچنین هر چند مدت یک بار، آنها را عوض کنید.تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی
رابطه شما با دوستان یا مردم چگونه است؟ از نظر فرهنگی و دنیای امروزی، متأسفانه این روابط نسبت به گذشته، هر روز ضعیف تر می شود. در حالی که در گذشته، روابط، بیشتر، صادقانه تر و متقابل بود و به نوعی زندگی ها با نزدیکی و صداقت در روابط آمیخته بود.

امروزه، صبح تا شام فقط بر این باوریم که زندگی خود را بگذرانیم، در ایجاد رابطه ای جدید، بسیار عجولانه و بی هدف پیش می رویم، در حالی رابطه ای مستحکم تر است که از اعماق وجود شما برانگیخته شود نه سرسری و بی هدف. برای برقراری ارتباط با دیگران، همسریابی یا دوست یابی، وقت بیشتری بگذارید. وجود کمترین عدم اطمینان در طرفین، باعث ایجاد خلل در روابط خواهد شد. 

با سرمایه گذاری بنیادی و قوی تر با دیگران، در واقع ثروتی بس عظیم و امنیتی بیش از پیش برای خود اندوخته ایم. البته ایجاد این روابط بیشتر با فامیل، آشنایان، باید منجر به پیشرفت و آثار مثبت در زندگی شما باشد نه منفی، بطور مثال، یک ازدواج غلط و عجولانه و نهایتاً طلاق، آثار منفی و حزن انگیز زیاد و فراموش نشدنی را به همراه دارد.

با رعایت نکات زیر، در ایجاد رابطه صحیح و مستحکم گامی بزرگ برمی دارید :
1 - خودتان پیش قدم شوید
فکر نکنید که شروع رابطه از طرف شما، در ایجاد یک رابطه ی جدید، نشان کسر شأن و ارزش شما خواهد بود، بنابراین گوشی تلفن را بر دارید، و با دوستان و آشناسان در تماس باشید، ایمیل بزنید و ... حتّی اگر با عدم احساس رقبت از نفرات اوّل در افزایش روابط مواجه شدید، ناامید نشوید، نفر بعدی!
در مورد ازدواج نیز این رویه را پیش بگیرید، چه اشکال دارد که خودتان پیش قدم شوید، برای مثال، به او پیشنهاد پیاده روی بدهید و برایش وقت بگذارید، مطمئن باشید که نظر شما را قبول می کند.

2 - مهربان و عاشق باشید
عشق، یعنی صبوری، مهربانی، حمایت، اطمینان، امیدواری، احترام و نثار شادی به دیگران. کسی که ادّعای عاشقی دارد، در وی اثری از حسادت، دروغ، بی احترامی، غرور و خشونت دیده نمی شود. بهتر است این صفات را در مورد خود و نفرات موجود در روابطتان بررسی کنید.

3 - قدرت تشخیص 
برای روابط خود وقت بگذارید. به عاقبت و نتیجه آن فکر کنید. در آغاز یک رابطه، چه شما شروع کننده باشید یا دیگری یا اینکه بطور اتّفافی این رابطه ایجاد شود؛ باید به نتیجه و عاقبت این رابطه فکر کنید. حقیقت این است که بیشتر ما، از ته دل رقبتی به بعضی روابط نداریم یا از برخورد با بعضی افراد، سرشار از انرژی منفی می شویم، بنابراین به ادامه این رابطه اصرار نکنید، پس بهتر است از همان اوّل سرسری کار نکرده و با فکر و آینده بینی رابطه را آغاز کنید.

4 - در روابط متعادل باشید
وجود حس اطمینان و نزدیکی در یک رابطه، همواره باید دو طرفه باشد. چگونگی روابط شما با همسر، فرزند، دوست و ... باعث ایجاد تصور و اعتبارتان از نظر نفر مقابل است. وی با این دیدگاه جلو آمده و پایبند است. بنابراین تغییرات در صمیمیت و رفتار شایسته ی قبلی شما، نفر مقابل را تحت تأثیر می گذارد. در این صورت آمادگی هر گونه واکنشی را از جانب وی داشته باشید. بی احترامی، نامهربانی، خشونت، حتّی خیانت!

5 - واقع گرا باشید
در برقراری ارتباط واقع گرا باشید. همه انسانها مثل هم نیستند. بنابراین سعی نکنید، با اصرار و تعهدی یک طرفه، نفر خود را همواره راضی نگه دارید. به دلیل تفاوت در روحیّات افراد، به دنبال روابطی ارزشمند باشید. 
تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی

 انار از جمله میوه های بهشتی است. این میوه که بیش از ۵هزار سال است که از آن استفاده می شود، بومی قفقاز است و در کشورهایی مانند ایران، هند، پاکستان، مصر، عربستان و اردن نیز کشت می شود. به نقل از سایت «ehow» گل، برگ، پوست درخت و دانه های این میوه پرطرفدار، سرشار از خاصیت است.

پوست خشک و پودر شده آن، از ورم، التهاب، اسهال، اسهال خونی و خون ریزی پیش گیری می کند.

پوست انار که نسبت به دانه های آن آنتی اکسیدان بیشتری دارد، ضدباکتری، تقویت کننده کبد و سیستم گوارشی است.

این میوه در بهبود بیماری های قلبی موثر است. مصرف منظم آن میزان آنتی اکسیدان را افزایش می دهد و به طور چشمگیری فشار سیستولیک خون را کاهش می دهد.

به طور طبیعی کلسترول خون را پایین می آورد.

میزان بالای آنتی اکسیدان موجود در آن، از بروز چند نوع سرطان پیش گیری می کند.

با جرم دندان مقابله می کند.

مانع از بروز بیماری آلزایمر می شود و روند آن را کند می کند.

مصرف منظم آن، خطر بروز دیابت را کاهش می دهد و در حفظ سلامت پروستات در مردان موثر است.

غنی از ویتامین های لازم مانند E,A,C و اسید فولیک است.

ناراحتی تنفسی را کاهش می دهد.

از بروز کم خونی پیش گیری می کند.

اشتها را افزایش می دهد.

نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که از فرسودگی غضروف پیش گیری می کند.
از بدن در برابر پوکی استخوان و علایم افسردگی محافظت می کند.

 تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391
نویسنده : سعید ابدالی

براساس نتایج به دست آمده از تحقیقات درباره مواد غذایی مختلف و تاثیر آن بر بدن، خوردن برخی از مواد غذایی می‌تواند در بهبود توانایی‌های شناختی افراد مانند یادگیری و افزایش قدرت حافظه آنها تاثیرگذار باشد.

در این طرح تحقیقاتی كه روی گروهی از موش‌های صحرایی انجام شد، یك رژیم غذایی متشكل از سه تركیب غذایی مختلف كه در تولید سلول‌های مغزی سالم و بی‌عیب و نقص اهمیت دارد برای آنها در نظر گرفته شد. كولین یكی از این تركیبات غذایی است كه در تخم‌مرغ و جـگر به​وفور یافت می‌شود.

تركیب دیگر یوریدین مونوفسفات است كه در چغندر وجود دارد. DHA كه نوعی اسیدچرب حاوی امگا 3 است تركیب غذایی دیگری است كه در روغن ماهی هست. این تركیبات برای رشد سلول‌های مغزی ضروری است.

در برنامه غذایی گروه دیگر تنها دو تركیب از این سه تركیب غذایی قرار گرفته و این در حالی بود كه برای گروهی دیگر از موش‌های صحرایی یك برنامه غذایی، بدون در نظر گرفتن این سه تركیب غذایی انتخاب شد. پس از چهار هفته از هر یك از این سه گروه یك موش انتخاب شد تا از نظر توانایی انجام مجموعه‌ای از فعالیت‌های شناختی مانند عبور از مسیر‌های پرپیچ و خم مورد بررسی قرار گیرد.

گروهی كه از این سه تركیب غذایی تغذیه كرده بودند در مقایسه، توانایی‌های شناختی بهتری داشتند. این مطالعه نشان می‌دهد كولین در مقایسه با امگا3 و یوریدین مونوفسفات از اهمیت بیشتری در افزایش توانایی‌های ذهنی برخوردار است.

علاوه بر این محققان دریافتند این گروه از مواد غذایی در افزایش فعالیت‌های مغزی نیز نقش مهمی ایفا می‌كند. البته برای این‌كه بتوان با قطعیت بیشتری درباره اهمیت این تركیبات در افزایش توانمندی‌های ذهنی انسان‌ها سخن گفت، لازم است تحقیقات بیشتری روی انسان‌ها انجام شود، اما اگر این موضوع تائید شود می‌توان از مواد غذایی كه سرشار از كولین، یوریدین مونو فسفات و امگا 3 است به عنوان غذاهای سالم نام برد یا شاید بتوان این گروه از غذاها را غذاهای ذهن نامید.

بنابراین دیگر تردیدی نیست كه مواد غذایی مختلف هركدام می‌تواند خواص متفاوتی داشته باشد كه روی توانمندی‌هایمان اثر بگذارد. در این صورت فردی از سلامت جسمانی، ذهنی و روانی بهتری برخوردار است كه به نقش این مواد غذایی توجه داشته باشد و در برنامه غذایی روزانه از طیف وسیعی از این گروه از مواد غذایی تغذیه كند.
 

 


آخرین مطالب