تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - مطالب اسفند 1391
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1391
نویسنده : araz
[]
3pJy_u on Make A Gif, Animated Gifs
make animated gifs like this at MakeAGifموضوعات مرتبط: مناسبت ها , فیلمهای کوتاه ار شهرستان ,
برچسب‌ها: تبریک , عید سعید , نوروز ,
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی

دروغ گفتن پوست صورت را شل و باعث به وجود آمدن چین و چروک های عمقی و شدید در پوست می شود. بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد؛ دروغ گفتن به مرور زمان سبب به وجود آمدن چین و چروک هایی در پوست می شود.
دروغ گفتن به مرور زمان پوست صورت را زشت و پیر می کند و سبب تنش های عصبی و مغزی در روح و روان می شود.
بررسی های نشان می دهند؛ دانشمندان با مطالعه و انجام آزمایشاتی روی 150 زن و مرد دریافتند که حین دروغ گفتن نورون های مغزی با یکدیگر تداخل پیدا می کنند و خون رسانی در کل بدن به ویژه ناحیه سرو صورت کم می شود.
دروغ گفتن پوست صورت را شل و باعث به وجود آمدن چین و چروک های عمقی و شدید در پوست می شود.
هنگامی که دروغ می گویید مغز شما با دریافت سیگنال های منفی باعث می شود چهره ی صورت شما زشت تر جلوه کند و پوست صورتتان خشن تر و عصبی می شود.
دروغ گفتن باعث می شود مغز پیام های منفی به کل بدن ارسال کند و برای دفع این سیگنال بر آثارش را روی صورت نشان می دهد و صورت با واکنش های عجیب و گاهی خشن و بد این سیگنال ها را از خود دور می کند.
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی

بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد شلوارهای پارچه ای نسبت به شلوارهای کتان و لی شما را بیشتر چاق می کند! با افزایش مصرف مواد غذایی در عید و کم شدن تحرک در عید عده زیادی دچار افزایش وزن می شوند اما برای جلوگیری از افزایش وزن می توانید با تغییر شیوه لباس پوشیدن از وقوع این حادثه جلوگیری کنید.
شما می توانید با پوشیدن شلوار های لی و کتان تا حد زیادی از چاق شدن پایین تنه خود جلوگیری کنید. شلوارهای پارچه ای چون جنس پارچه لطیف تری دارند و انعطاف پذیری بیشتری موجب چاق شدن می شود.
محققان همچنین توصیه می کنند برای جلوگیری از چاق شدن در مانتو و شلوارهای کتان ولی حتما از کمربند استفاده کنید زیرا کمربند پوست شما را سفت تر نگه می دارد و مانع از زیاد خوردن غذا می شود.
بر ای جلوگیری از چاق شدن زیاد در عید حتما شلوار پارچه ای خود را برای مدتی کنار بگذارید و شلوارهای لی و کتان جایگزین آن کنید، در این صورت با کمی تغییر در شیوه ی لباس پوشیدنتان می توانید سلامت خود را حتی در عید حفظ کنید
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی

یك بیمار مبتلا به ایدز به اتهام گسترش و پخش این ویروس كشنده در چند ایالت «كانادا» توسط دادگاه عالی این كشور به 18 سال حبس محكوم شد.
«آدریان دووایو» كه اهل «سوری» در انگلستان است، بین سال‌های 1997 تا 2003 میلادی به اتهام داشتن رابطه جنسی نامشروع با پنج زن در «ونكوور» كانادا و انتقال ویروس ایدز به این زنان توسط دادگاه عالی این كشور به 18 سال حبس محكوم شد.
 ایسنا به نقل از خبرگزاری‌های دولتی كانادا، این مرد كه 40 سال دارد، یك بار هم در سال 2005 میلادی به اتهام قصد تجاوز به یك زن توسط پلیس دستگیر شد، اما به دلیل كافی نبودن ادله از اتهام مبرا شد.
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
به گفته یک کارشناس تغذیه، مصرف ماهی و فرآورده‌های دریایی از ابتلا به سرطان‌ جلوگیری کرده و خاصیت ضد پیری دارد.

فرح روشن پوربر ضرورت مصرف ماهی و سایر فرآورده های دریایی تاکید کرد و اظهار داشت: مهمترین و شاخص‌ترین مزایای استفاده از این فرآورده‌ها وجود اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 در این مواد است.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، مصرف اسیدهای چرب امگا 3 را برای رشد سلولهای عصبی، جلوگیری از لخته شدن خون، کمک به انعطاف پذیری شریان‌های حیاتی و جلوگیری از انسداد عروق و سکته‌های قلبی مهم ارزیابی کرد.

به گفته روشن پور ماهی و انواع فرآورده‌های دریایی شامل مقادیر زیادی کلسیم، فسفر و ویتامین «ب» هستند و از این جهت برای رشد دندان‌ها و استخوان‌ها مفید می‌باشند.

روشن پور افزود: ماهی همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی آهن است و از این حیث می تواند نقش موثری در جلوگیری از کم خونی داشته باشد.

وی ادامه داد: انواع ماهی‌ها همچنین دارای مقادیری از «روی» هستند که در بهبود رشد قد نقش اثرگذار دارند.

این کارشناس تغذیه گفت: ماهی همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی «ید» است که در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی و بهبود عملکرد سلول‌های عصبی نقش مهمی دارد.

روشن پور ادامه داد: ماهی همچنین حاوی مواد ایمنی زا و حفاظت کننده ریه است و از این حیث برای جلوگیری از اثرات مخرب سیگار موثر بوده و مصرف آن در افراد سیگاری بیشتر توصیه می‌شود.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، ماهی همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی ملانیوم و کوآنزیم‌های مهمی می‌باشد که از تشکیل رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده و می تواند نقش موثری در کاهش ابتلا به سرطان داشته باشد.

روشن پور تاکید کرد: مصرف ماهی در به تاخیر انداختن سرطان و جلوگیری از پیری نیز موثر است و از این حیث می توان گفت که خاصیت ضد پیری دارد.

روشن پور سپس مصرف ماهی را در کودکان، زنان باردار، زنان شیرده و کهنسالان توصیه کرد.

این کارشناس تغذیه مصرف دو بار در هفته ماهی و سایر فرآورده های دریایی را ضروری عنوان و ابراز داشت: به نظر می‌رسد مصرف ماهی به علت بوی خاص آن مورد پسند خانواده‌ها نباشد اما معطر کردن آن با سبزیجات و مصرف زیاد آن می‌تواند نقش موثری در تغییر ذائقه افراد داشته باشد.

روشن پور بهترین شیوه پخت ماهی را کباب کردن، بخارپز کردن و در فر قرار دادن عنوان و توصیه کرد: تا حد امکان از سرخ کردن ماهی خوداری شود.

وی در پایان گفت: هر چند ماهی‌های دریایی حاوی مواد مغذی بیشتری هستند، اما در صورت نبود ماهی‌های دریایی، ماهی‌های پرورشی می‌توانند جایگزین خوبی برای آنها باشند.تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
با توجه به مدت سفر یک برنامه غذایی برای خود تهیه کنید. اهمیت تهیه چنین برنامه‌ای در سلامت افراد تاثیرگذار است. این برنامه باید با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند تعداد افراد همراه در سفر، وضعیت اقتصادی و میزان هزینه‌ای که قرار است برای غذا اختصاص داده شود، ترکیب سنی افراد خانواده و نیاز‌های تغذیه‌ای آن‌ها و امکانات مورد دسترسی در مقصد سفر، امکان یا عدم امکان تهیه غذا در محل اسکان و... به دقت برنامه‌ریزی شود. 

یکی از فواید این برنامه‌ریزی این است که امکان تهیه مواد اولیه از شهر خودتان با قیمت مناسب‌تر و اطمینان بیشتر از سلامت آن وجود دارد. به علاوه با مشخص بودن وعده‌های غذایی و آمادگی برای تهیه آن‌ها شما می‌توانید از انتخاب از سر ناچاری و تصادفی غذا در سفر پیشگیری کنید.

برای انتخاب غذاها برای وعده‌های مختلف ترکیب سنی افراد را در نظر بگیرید. برای مثال ممکن است بین این افراد کودکان و سالمندانی باشند که امکان مصرف غذاهای خاصی را ندارند و ممکن است مصرف بعضی از غذاهای خاص حتی آن‌ها را بیمار کند. 

در صورتی که چنین برنامه‌ای طرح شده باشد به شما امکان می‌دهد که با آماده‌سازی قسمتی از مراحل پخت پیش از سفر و فریز کردن آن در مدت آماده‌سازی غذا در هنگام سفر صرفه‌جویی کنید. 

با داشتن چنین برنامه‌ای شما می‌توانید بعضی از غذاهای کم کالری و سبک را بین وعده‌هایی که غذا مفصل‌تر و پر کالری‌تر است قرار دهید. همچنین اگر فرصت تهیه غذای شما محدود است می‌توانید غذاهایی را در فهرست برنامه غذایی قرار دهید که سریع آماده می‌شوند. 

همچنین برای حمل لوازم کمتر می‌توانید غذاهایی که ملزومات کمتری برای تهیه نیاز دارند انتخاب و در فهرست خود قرار دهید. 

ممکن است علاقه‌مند باشید که در سفر به مناطق مختلف از غذاهای محلی آن‌ها استفاده کنید. با توجه به این‌که در رستوران‌های مناطق مختلف کشور معمولا چند مورد غذای ویژه تهیه می‌شود امکان خرید و مصرف این غذاها در محل وجود ندارد. فکر بدی نیست که به تجربه آشپزیتان بیفزایید و با استفاده از راهنمایی افراد محلی خود اقدام به پخت این غذاها کنید. در این موارد سعی کنید غذایی را برای پخت انتخاب کنید که مواد اولیه و روش پخت سالم‌تری چه از نظر بهداشتی و تغذیه‌ای داشته باشد. متنوع‌ترین غذاها در این بین غذاهایی هستند که در ترکیب آن‌ها سبزی به کار رفته است. 

در این برنامه‌ریزی میان‌وعده‌ها را در نظر بگیرید زیرا بخش زیادی از انرژی دریافتی روزانه از همین میان‌وعده‌ها دریافت می‌شود. در نظر گرفتن میوه برای مصرف در میان‌وعده البته با توجه به شست‌وشوی کامل انتخاب بسیار خوبی است. برای حمل سالم موادغذایی از ظروف و یخچال‌های مطمئن که غذاها را تا درجه حرارت مطمئن سرد نگه می‌دارند استفاده کنید و به محض رسیدن به مقصد، غذاها را به یخچال منتقل کنید تا دمای آن‌ها کاهش پیدا نکند و همچنان سرد بماند. 

آب سالم حیاتی‌ترین نیازها بعد از اکسیژن 

آب از جمله اساسی‌ترین و اجتناب‌ناپذیرترین ملزومات زندگی تلقی می‌شود. ولی متاسفانه دسترسی به آب سالم و گوارا و دور از آلودگی، در مسیر حرکت و حتی در محل اقامت، همواره امکان‌پذیر نیست. آب ناسالم ممکن است بیماری‌های ویروسی مثل هپاتیت A و E، فلج‌اطفال، اسهال‌های ناشی از ویروس‌ها یا ویروس‌های روده‌ای (که به‌خصوص در نوزادان و کودکان امکان انتقال بیماری‌های مختلف از طریق آب آلوده بسیار بالا است)، یا بیماری‌های باکتریایی مثل تب تیفویید، اسهال خونی باسیلی، اسهال ناشی از ECOLI و حتی وبا، یا تک‌یاخته‌هایی مثل آمیب، ژیاردیا و انگل‌هایی مثل کرم قلابدار، کیست هیداتیک، کرم کدو و کرم نواری را به مصرف‌کنندگان بی‌‌احتیاط و ناآگاه منتقل سازد. 

علاوه بر این آلودگی‌ها، اغلب آب‌های قابل دسترس در مسیر حرکت، ممکن است حاوی مواد سمی و شیمیایی ناشی از زباله‌های صنعتی و کشاورزی باشند. موادی مانند سیانیدها، انواع‌ فلزات سنگین از جمله سرب، کادمیوم، جیوه، عوامل نیتروژنی، مواد بی‌‌رنگ‌کننده سولفیدها، آمونیاک، زیست‌کش‌های آلی و ده‌ها موارد دیگر نیز هستند که برای مصرف‌‌کنندگان بسیار زیانبار و بیماری‌‌‌زا هستند. 

برای جلوگیری از هرگونه بیماری، همراه بردن آب سالم و گوارا برای نوشیدن یا برای شست ‌و شو در مسیر سفر توصیه می‌شود. قرار دادن آب سالم در بطری‌های آب‌ معدنی یا خرید آب‌های معدنی و فریز کردن آن، این امکان را فراهم می‌سازد که در طول سفر با ذوب تدریجی آن‌ها آب آشامیدنی خنک، سالم و دلچسب در اختیار افراد خانواده به‌ویژه برای بچه‌ها فراهم شود یا با استفاده از فلاکس می‌تواند آب جوشیده‌ لازم را برای تهیه‌ چای در طول سفر به همراه داشته باشید و از چای تمیز و پاکیزه برای رفع خستگی و تمدد اعصاب استفاده شود. 

صرف غذا در غذاخوری‌های بین راه

اگر در رستوران‌های بین راه ناچار به تغذیه هستید، توجه کنید که آب مورد مصرف آن‌ها از چه منبعی است. اگر از آب چاه یا آب چشمه برای پخت و پز و شست‌وشو استفاده می‌شود، احتمال آلودگی چنین آب‌هایی بسیار بالاست، لذا از میل کردن سالادهای تهیه شده از کاهو و کلم و خیار و گوجه‌‌فرنگی با سس مایونز یا سس‌های خامه‌ای جدا خودداری کنید. 

نوشیدن آب یخ قرار داده شده در پارچ‌های پلاستیکی یا فلزی ممکن است بیماری‌‌زا باشد، به‌ویژه برای کودکان خردسال به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. حتی نوشابه‌های درب بسته‌ای که در حوضچه‌ها نگهداری می‌شوند، ممکن است به صورت ثانویه، آلودگی پیدا کرده باشند. - از میل کردن غذاهای حاوی سس و خورش‌های گوشت، مرغ و خوراک ماهی خودداری کنید؛ به‌خصوص اگر ادویه فراوان به این قبیل خوراکی‌ها افزوده شده باشد تا به این ترتیب تغییر رنگ، طعم و فساد آن‌ها معلوم نشود، زیرا در چنین محیط‌هایی امکان آلودگی و کهنگی مواد خام اولیه بسیار بالا بوده و علاوه بر عدم رعایت بهداشت فردی و محیطی، امکان نگهداری مواد پخته شده در محیط‌های نامناسب (با برودت یا حرارت ناکافی) وجود دارد که به ‌طور تصاعدی با مجذور زمان، گستردگی آلودگی‌های اولیه را به شدت افزایش می‌دهد. 

از میل کردن کباب کوبیده، همبرگر و به‌ طور کلی فرآورده‌های حاوی گوشت چرخ کرده که ناخالصی فراوان دارند، پرهیز کنید، چراکه بسیار فسادپذیر بوده و امکان کهنگی و آلودگی آن‌ها بسیار بالا است. علاوه بر آن به دلیل نرسیدن حرارت لازم در زمان پخت به قسمت‌های داخلی و مرکز چنین غذاهایی، آلودگی‌های اولیه و ثانویه از بین نمی‌روند و به راحتی با مصرف چنین موادی انواع کیست‌ها، تخم انگل‌ها، میکروارگانیسم‌ها و سموم آن‌ها به بدن مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود. 

برای اطمینان از تمیزی و پاک بودن لیوان‌ها، علاوه بر مسائلی که در قبل گفته شد، اگر آن‌ها را در مقابل روشنایی قرار دهید، به احتمال زیاد جای انگشتان و لب‌هایی که قبل از شما به آن خورده، ملاحظه خواهید کرد یا لکه‌های فراوان دیگری که مشاهده می‌شود، دلیل دیگری بر عدم رعایت بهداشت در این محل است. 

در مورد لیوان‌های یک‌بار مصرف هم زیاد مطمئن نباشید که شما نخستین نفر استفاده‌کننده از آن‌ها هستید! لذا توصیه می‌شود که بعد از استفاده لیوان یک‌بار مصرف، حتما آن را مچاله کرده یا پاره کنید. در ضمن اغلب لیوا‌ن‌های یک‌بار مصرف، به علت ترکیبات خاصی که دارند، برای موادغذایی و نوشیدنی‌های داغ مناسب نیستند. 

استفاده از صابون‌های قرار داده شده در دست‌‌شویی‌های مراکز عمومی نه تنها عامل رفع آلودگی‌ نیست، بلکه خود وسیله انتقال انواع قارچ‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها هستند و بهتر است در چنین محیط‌هایی از صابون مایع تمیز و مطمئن استفاده شود، یا به همراه بردن صابون‌های کاغذی یا معمولی بسیار مفید خواهد بود. 

چه باید کرد؟ 

قبول داشته باشید که هیچ ماده خوراکی سالم‌تر، گواراتر و مناسب‌تر از مواد تهیه شده در منزل به وسیله کدبانوی هر خانواده‌ای نیست، چراکه از سوی فرد مطمئن و از مواد اولیه تازه و تمیز تهیه و فراهم شده است. لذا همراه بردن غذاهای مناسب خانگی برای بین راه، از ابتلای شما و فرزندان‌تان به مسمومیت‌های غذایی خفیف و شدید جلوگیری خواهد کرد. 

از جمله بهترین مواد خوراکی و وسایل برای طول سفر شامل مواد ذیل است: 

ساندویچ‌های خانگی تهیه شده از نان، پنیر، گوجه ‌فرنگی و خیار، یا نان، کره، تخم‌مرغ آب ‌پز و سفت شده خیارشور و گوجه‌‌فرنگی، یا کوکوی سیب ‌زمینی، کتلت‌های خانگی و شامی‌های تهیه شده در منزل یا به همراه داشتن مقداری عسل یا مربا، مقداری گردو و چند عدد لیوان و بشقاب یک‌بار مصرف، سبزیجات، میوه‌های شسته و ضدعفونی شده و تنقلاتی همچون نخودچی، کشمش، انجیر، بادام، گردو، پسته، خرما و فلاکس آب جوشیده برای تهیه چای شما را کاملا راضی خواهد کرد.

به‌ویژه اگر خردسالی دارید که به نوشیدن شیر عادت دارد و خود شما هم میل دارید از شیر گرم و گوارا استفاده کنید، یک جعبه شیر خشک همراه فلاکس آب جوشیده این مشکل را به راحتی برطرف می‌‌سازد. 

توصیه‌های قابل توجه در شهر محل اقامت 

از نوشیدن شیرهای محلی و غیرقابل اطمینان، پنیر محلی و پاستوریزه نشده، بستنی‌های سنتی، سرشیر و خامه‌های باز خود‌داری کنید. بسیاری از بیماری‌ها و مسمومیت‌های غذایی از همین طریق اتفاق می‌افتند، چون فلور میکروبی که به طور طبیعی در بدن افراد وجود دارد، در محیط‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. لذا عامل سردرگمی سیستم ایمنی بدن و عکس‌العمل کُند آن جهت دفاع و مبارزه با عوامل بیماری ‌زای جدید می‌شود. 

با رعایت بهداشت به تدریج بدن خودتان را آماده دفاع کرده و بی‌محابا و به مقدار زیاد موادغذایی نامطمئن را مصرف نکنید، به‌خصوص سالادهای خام و موادغذایی سس‌دار و پُرادویه که تغییر طعم غذاها را می‌پوشاند، کمتر مصرف کنید. 

در ضمن سبزیجات و میوه‌های محلی را که به صورت خام مصرف می‌شوند، با قید احتیاط به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید و بهتر است از سالادهای تهیه شده از انواع سبزیجات پخته با آب لیموی تازه و روغن زیتون استفاده کنید. 

مجددا یاد‌آوری می‌شود از مصرف غذا در محل‌های پرازدحام و شلوغ خودداری کنید، چراکه در چنین شرایط پُر استرسی امکانات لازم حتی برای هتل‌ها و غذاخوری‌های درجه یک نیز جهت رعایت کلیه شرایط بهداشتی مهیا نیست.

اگر در منزل دوست و فامیل اقامت ندارید، بهتر است به جای استفاده از غذاهای مراکز عمومی، از غذاها و مواد مناسب که امکان تهیه آن‌ها به آسانی فراهم است، نیاز خود و خانواده‌ را برطرف کنید.
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
سلامت پوست از جمله مواردی است که ارتباط مستقیمی‌با نحوه تغذیه دارد و از همین رو باید به موادی که می خورید دقت داشته باشید تا به پوست شما را دچار آسیب نکنند. همچنین شما می‌توانید زیبایی و طراوت پوستتان را با خوردن خوراکی‌های مفید تضمین کنید.

چای: چای یک نوشیدنی بسیار خوب برای پوست است و البته به دیگر اعضای بدن نیز کمک‌هایی را می‌کند. چای دارای آنتی‌اکسیدان‌های مهم برای پوست است و می‌تواند به از بین رفتن رادیکال‌های آزاد سطح پوست کمک کند. بهترین چای برای پوست نوع سیاه آن است و البته باید در نظر داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد. روزانه دو لیوان چای می‌تواند پوست شما را شفاف و جوان کند.

بادام: یک خوراکی بسیار خوشمزه و البته مقوی برای تمامی‌اعضای بدن بادام است و از این خوراکی بهتر است در حالت خام استفاده کنید. بادام حاوی آنزیم‌های است که می‌تواند پوست و موی شما را تقویت کرده و از چروکیده شدن پوست به خوبی جلوگیری می‌کند. این خوراکی می‌تواند به‌عنوان یکی از تنقلات روزانه شما نیز استفاده شود.

شکلات تلخ: بسیاری از ما تا به حال از خواص شکلات شنیده ایم اما این نکته را باید به آنها اضافه کرد که شکلات حاوی مقدار زیادی فلاونوئید است که می‌تواند در کنار سایر آنتی‌اکسیدان‌ها از پوست شما مراقبت کند. این خوراکی به‌عنوان یک ضدآفتاب طبیعی شناخته می‌شود به‌طوری باعث می‌شود که مقدار زیادی از آسیب های ناشی از پرتوهای مضر خورشید خنثی شوند.

ماست: یکی از خوراکی‌های بسیار پر استفاده ماست است. استفاده از ماست آن هم از نوع طبیعی و بدون مواد افزودنی می‌تواند پوست شما را همیشه با طراوت نگاه دارد. کلسیم در ماست بسیار زیاد است و باعث می‌شود تا پوست شما جوان به نظر برسد. پزشکان توصیه می‌کنند تا روزانه حداقل یک کاسه ماست مصرف کنید.

قهوه: نوشیدنی دیگری که می‌تواند به زیبایی پوست شما کمک کند قهوه است. این نوشیدنی حاوی مقدار زیادی کافئین است و می‌تواند از پوست شما در مقابل چین و چروک‌ها مراقبت کند. قهوه همچنین یک نوشیدنی بسیار مفید برای زمانی است که پوست شما دچار خشکی شده است.

تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
 
این نظریه تازه، توسط پزشکانی که پنج‌سال تمام به بررسی رژیم‌های کم‌چرب پرداخته‌اند منتشر شده و نتایج پژوهش پنج ساله آنها نشان می‌دهد استفاده از رژیم مدیترانه‌ای همراه با مصرف روغن زیتون یا مغزهایی که حاوی روغن گیاهی هستند، برای حفظ سلامتی قلب و عروق بسیار اثربخش‌تر از رژیم غذایی کم‌چرب است.

تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از رژیم غذایی مدیترانه‌ای همراه با مکمل‌هایی که می‌توانند شامل روغن زیتون فوق بکر یا مجموعه‌ای از مغزها باشند، می‌تواند تا ۳۰ درصد شانس ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی عروقی، حملات و سکته قلبی را کاهش دهد.

جالب است بدانید این پژوهش پنج ساله نشان می‌دهد به‌رغم توصیه‌های پیشین، رژیم‌های غذایی دارای محتوای زیاد روغن‌های گیاهی نسبت به رژیم‌های کم‌چرب نقش به مراتب مهم‌تری را در سلامت قلبی عروقی فرد بازی خواهند کرد.

در این پژوهش ۷۴۴۷ نفر که از ریسک بالایی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی برخوردار بوده‌اند، به شکل داوطلبانه مشارکت کرده‌اند. این افراد به سه گروه مختلف با رژیم‌های غذایی متفاوت تقسیم شدند؛ گروه اول از غذاهای مبتنی‌بر رژیم مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون فوق بکر (روغن حاصل از فشار مکانیکی وارد به دانه‌های زیتون در مرحله اول روغن‌کشی)  استفاده کردند، گروه دوم در کنار رژیم مدیترانه‌ای خود می‌توانستند از مغز گردو، بادام و فندق استفاده کنند و گروه سوم رژیم غذایی کم‌چرب را که از ترکیب مواد پروتئینی و گیاهی تشکیل شده بود، انتخاب کردند.

 بعد از این دسته‌بندی، یک متخصص تغذیه هر سه ماه یک بار با داوطلبان ملاقات می‌کرد، آنها در گروه‌های آموزشی مربوط به رژیم خود شرکت می‌کردند و حتی لیست خرید و دستورالعمل پخت غذاهای مبتنی‌بر هر رژیم در اختیار آنها قرار می‌گرفت. سرانجام بعد از یک دوره پنج ساله، بررسی‌ها نشان ‌داد در هر دو گروه شرکت‌کنندگانی که از رژیم مدیترانه‌ای همراه با مکمل‌ها استفاده کرده‌اند، خطر مرگ‌ومیر در اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، انفارکتوس میوکارد و سکته به شکل قابل‌توجهی کاهش یافته است.

محققان این پژوهش بحث‌برانگیز می‌گویند نتایج به دست آمده بسیار دور از انتظار است چون برخلاف توصیه‌های تغذیه‌ای و پزشکی پیشین نشان می‌دهد داشتن یک رژیم غذایی غنی از روغن‌های گیاهی به مراتب از رژیم‌های غذایی کم‌چرب برای سلامت قلبی عروقی فرد اثربخش‌تر است.

این مطالعه نه‌تنها شیوه تازه‌ای را برای حفظ سلامت قلبی عروقی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی پیشنهاد می‌کند بلکه مبتنی‌بر اصول ساده‌ای است که به خوبی می‌تواند توسط پزشکان و متخصصان تغذیه در اختیار افراد جامعه قرار بگیرد.
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
سید مسعود نبوی اظهار داشت: آلزایمر از بین رفتن تدریجی خصوصیات و توانایی‌های شناختی فرد مثل حافظه، تکلم، قدرت قضاوت، توانایی شناخت و تشخیص در یک فرد است.

عضو هیئت مدیره انجمن مغز و اعصاب ایران گفت: بر اثرابتلا به آلزایمر، فرد این توانایی‌ها را در طول زمان به تدریج از دست می‌دهد.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: ژنتیک نقش مهمی در ابتلای افراد به آلزایمر دارد. 

نبوی گفت: دیابت و فشار خون طولانی و کنترل نشده نیز می‌تواند در ایجاد آلزایمر مؤثر باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد افزود: عوامل محیطی نیز در بروز آلزایمر مؤثرند از جمله افسردگی‌های طولانی، ضربات مکرر به سر و کشیدن سیگار نیز می‌تواند به این بیماری منجر شود.

رئیس بخش نورولوژی بیمارستان مصطفی خمینی ادامه داد: ازدواج نکردن به مدت طولانی نیز می‌تواند زمینه بروز آلزایمر را فراهم سازد.

وی سن ابتلابه آلزایمر را از 60 سالگی به بالا دانست و گفت: در سن 90 سالگی تا40 درصد افراد مبتلا به آلزایمر می‌شوند.

نبوی در مورد تأثیر آلومینیوم در ابتلا به آلزایمر گفت: ارتباط آلومینیوم با آلزایمر بحث تازه‌ای نیست اما بحث آلومینیوم خیلی شایع نیست چرا که هنوز دلایل علمی در افزایش یا شدت بخشی آلومینیوم در بیماری آلزایمر مطرح یا رد نشده است اما آلومینیوم به عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار در آلزایمر شناخته شده است.
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
محققان فرانسوی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیدند که 7 ساعت خواب شبانه یکی از عوامل کلیدی در حفظ و ثابت نگه داشتن وزن است. 

این مطالعات نشان داد که کم خوابی (کمتر از 7 ساعت) و یا پر خوابی (بیش از 7 ساعت) از دلایل افزایش وزن به شمار می روند.

برای انجام این تحقیق 276 فرد بالغ به مدت 6 سال از نظر میزان خواب شبانه مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که خوابیدن کمتر از 7 ساعت در شب در طول شش سال موجب افزایش 3 کیلوگرم به وزن این افراد شده است، همچنین افرادی که بیش از 7 ساعت در شب می خوابیدند نیز با همین میزان افزایش وزن روبرو بودند.

متخصصان معتقدند مکانیسم این اثر ناشی از نقش خواب بر روی مرکز اشتها در مغز می باشد. به این صورت که کم خوابی و پر خوابی مرکز اشتها در مغز را تحت تاثیر قرار داده و موجب افزایش دریافت مواد غذایی به ویژه مواد غذایی شیرین می شوند.
تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی

پزشکان پیش از این به تاثیرات بد «تنها زندگی کردن» بر مغز پی برده بودند، تاثیراتی که به مشکلات روحی، روانی نظیر افسردگی، استرس، اضطراب، و فقدان اعتماد به نفس منجر می‌شود. اما شواهد زیادی درمورد ارتباط بین انزوای اجتماعی با افزایش خطر بروز بیماری‌های فیزیکی وجود دارد. در سال ۲۰۰۶ میلادی، تحقیق بر روی ۲۸۰۰ زن مبتلا به سرطان سینه نشان داد احتمال مرگ ناشی از این بیماری در زنانی که تماس کمتری با دوستان و یا اعضای خانواده خود داشتند پنج برابر بیشتر از زنانی بود که تماس‌های اجتماعی زیادی داشتند.
محققان در تلاشند تا دریابند چگونه تنهایی می‌تواند بر سلامت بدن تاثیر گذاشته و فرد را بیمار کرده و در ‌‌نهایت باعث مرگ شود. روان‌شناسان در دانشگاههای شیکاگو و اوهایو نشان داده‌اند کسانی که از نظر اجتماعی منزوی هستند، تغییراتی در سیستم ایمنی بدن آن‌ها ایجاد می‌شود که این می‌تواند به بروز وضعیتی موسوم به التهابات مزمن منجر شود.
بروز تورم‌های کوتاه مدت در بهبود زخم‌ها و یا عفونت‌ها امری ضروری است، اما اگر التهاب ادامه یابد می‌تواند باعث بروز بیماری‌های قلبی و سرطان شود.
محققان دانشگان شیکاگو دریافته‌اند که برای افرادی که تنها زندگی می‌کنند، فعالیت‌های روزانه بسیار استرس آور‌تر از کسانی است که از نظر اجتماعی منزوی نیستند.
این محققان میزان هورمون کورتیزول را که در زمان استرس تولید می‌شود، در شمار زیادی از افراد سالم در صبح و غروب اندازه گیری کردند.

این بررسی نشان داد که میزان هورمون کورتیزول تولید شده در افراد تنها، بیشتر بوده است. دانشمندان براساس این تحقیق گفته‌اند که میزان زیاد این هورمون باعث التهابات و بیماری می‌شود. پژوهشگران دانشگاه اوهایو به بررسی میزان التهاب در پاسخ به استرس در افراد تنها پرداختند. در همین رابطه دکتر «لیزا جارمکا» از دانشگاه اوهایو زنان مبتلا به سرطان سینه را که از این بیماری جان سالم بدر برده بودند با داوطلبان سالم مقایسه کرد.
او در این تحقیق از شرکت کنندگان تستی موسوم به تست استرس اجتماعی تریر (Trier Social Stress Test) را گرفت که در آن از شرکت کنندگان خواسته شد که در جلوی گروهی از داوران دراین باره که چرا بهترین کاندیدا برای کسب شغل هستند، توضیح دهند. سپس از آن‌ها خواستند تا محاسبه ریاضی ذهنی را در جلوی‌‌ همان داوران انجام دهند. تست‌های انجام شده و آزمایش‌های خون در هر دو گروه نشان داد که افراد تنها، از میزان بالای التهابات برخوردار هستند.
دکتر جارمکا درباره نتیجه این آزمایش گفته است: «اگر شما تنها هستید، صرفنظر ازوضعیت پزشکی، میزان التهابات در شما افزایش می‌یابد.»
به گفته دکتر جارمکا «مدتهای مدیدی طول کشید تا پزشکان تاثیر تنهایی و تنها زندگی کردن را بر سلامتی تشخیص دهند. اما حال می‌دانیم که تا چقدر پی بردن به زندگی اجتماعی بیماران امری مهم است.»
شمار افرادی که تنها زندگی می‌کنند در سراسر جهان رو به افزایش است. بسیاری از آن‌ها افراد مسنی هستند که پس از مرگ شریک زندگیشان تنها مانده‌اند و یا خانواده‌هایشان آن‌ها را از خود دور کرده‌اند. تنها در بریتانیا نیمی از افراد ۷۵ ساله تنها زندگی می‌کنند و از هر ده نفر، یکنفر از این تنهایی رنج می‌برد.
دکتر جارمکا معتقد است: «تنها بودن به معنای آن است که از نظر احساسی به کسی وابسته نیستید و یا برای کسی مهم نیستید.»
او می‌افزاید: «ما باید بدنبال راههایی برای کمک به این افراد باشیم. بدبختانه ما نمی‌توانیم به کسی پیشنهاد کنیم که برو بیرون و کسی را پیدا کن که دوستت داشته باشد. ما باید بدنبال ایجاد شبکه‌های حمایتی از این افراد باشیم.»
تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
اگر کسی چنین مشکلی را با شما در میان بگذارد، پاسخ شما چیست؟ این روزها با وجود ازدواج های غیرسنتی، هنوز هم کسانی هستند که با فشار اطرافیان مجبور به انتخاب و ازدواج می شوند اما مدتی بعد، احساس می کنند هنوز نتوانسته اند با فرد جدید ارتباط عاطفی خوبی برقرار کنند.
 
مسوولیت پذیر باشید
یكی از معیارهای همسر مناسب و یكی از شرایط ازدواج موفق «دوست داشتن» فرد مقابل است. توجه داشته باشید اگر دچار این مشكل هستید،‌ مسئولیت پذیر باشید. فرد وظیفه شناس و مسئولیت پذیر، مسئولیت كارها و اشتباهات خود را می پذیرد و اجازه نمی دهد دیگری به خاطر اشتباه وی دچار خسران و زیان گردد. یادتان باشد كه قرار نیست كسی به خاطر اشتباه و كوتاهی های شما در زندگی مشترك دچار شكست شود.

به بیان دیگر یا از همان ابتدا باید فردی را انتخاب می كردید كه علاوه بر اینكه تمام معیارهای خوب را دارا بود، ‌به دل شما هم می نشست و یا اینكه اگر در ابتدا به این مطلب مهم توجه نكرده اید نباید زندگی را به سادگی بپاشانید. فرد مقابل به اندازه شما در این زندگی سهیم است و شما با اشتباهتان وی را نیز درگیر مشكلات عدیده ای كرده اید. در این وضعیت بهترین و درسترین حالت این است كه تمام سعی و تلاشتان را برای عشق ورزی و مورد محبت قرار دادن نامزدتان قرار دهید تا مهر و محبت وی به دلتان ورود یابد.

راه های كسب علاقه و محبت به نامزد
1 - انجام كارها و فعالیت هایی كه باعث افزایش مهر فرد مقابل (نامزد) در دلتان می شود
به نامزدتان بگویید: « دوستت دارم ». این جمله هم در دل خود شما اثر می كند و هم دل نامزدتان را پر از محبت شما می گرداند. محبت به طور طبیعی محبت می آفریند. اگر نامزدتان به شما ابراز علاقه و محبت كرد، ‌این لطف او را بی پاسخ نگذارید.

2 - توجه بیشتر به ویژگی های مثبتی كه نامزدتان دارد
سعی كنید در زندگی همیشه نیمه پر لیوان را ببینید. در این وضعیت نیز یكی از كارهای مهم توجه به ویژگی ها و اخلاقیات مثبت نامزدتان است. این امر باعث می شود نكات مثبت و خوب نامزدتان بیشتر از نكات منفی وی به چشمتان بیاید و علاقه تان به وی بیشتر و بیشتر شود.

3 - عشق و علاقه او نسبت به خود را باور كرده و برای این عشق احترام قائل باشید

4 -  روی آینده متمرکز شوید و سعی کنید زندگی آینده خود را با او تصور کنید
اهداف و برنامه های مشترک برای زندگی مشترکتان در نظر بگیرید و روی اجرای آنها متمرکز شوید تا به هم نزدیک شوید. نه احساسی که به او دارید و میانتان فاصله می اندازد. ما با کسانی که اهداف مشترک داریم، احساس نزدیکی بیشتری می کنیم. مثل همکارانی که با آنها روی یک پروژه کار می کنیم یا همکلاسی دانشگاه که یک تحقیق مشترک داریم. پس اگر این اشتراکات در مسائل اصلی زندگی میان شما و همسرتان ایجاد شود، احساس علاقه و نزدیکی بیشتری به او خواهید داشت.
تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
مطالعات پژوهشگران امریکایی نشان می دهد کشمش از تکثیر باکتری های موجود در دهان که موجب پوسیدگی دندان ها و التهاب لثه می شوند، پیشگیری می کند.

در تحقیق اخیر مشخص شد که برخی ترکیبات شیمیایی گیاهی (فیتوكمیكال‌) موجود در کشمش بر علیه این باکتری ها عمل کرده و تکثیر آنها را مهار می کنند.

همان طور که می دانید قندها و مواد غذایی شیرین موجب اسیدی شدن محیط دهان و پوسیدگی دندان می شوند. اما این مطالعه ثابت کرد با وجود این که کشمش یک خوراکی شیرین و چسبنده است، می تواند از دندان ها و لثه محافظت کند.
تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
دکتر فرهادحاج شیخ الاسلامی متخصص قلب وعروق گفت:«دید وبازدیدهای سال نو اگربا هدف تازه شدن دیدارها و فراموش کردن گلایه ها وسبک کردن بار غصه های خود و دیگران انجام شود منجر به کاهش تنش های روحی و بهبود وضعیت جسمانی فرد و کاهش عوارض قلبی و عروقی میگردد،امیدوارم این هدف در هنگام دید و بازدید مد نظر همه باشد.»

دکترفرهاد حاج شیخ الاسلامی درپاسخ به این سوال که افراد مبتلا به بیماری قلبی درمصرف آجیل و شیرینی وسایر تنقلات در ایام عید چه نکاتی را باید رعایت کنند گفت:«باتوجه به اینکه بیماران قلبی ازنظر مصرف نمک و مواد قندی باید تحت کنترل باشند،استفاده ازآجیل های نمک سود وشیرینی توصیه نمی شود ورعایت این مسئله در افرادی که دچار نارسایی قلبی و یا بیماری دیابت و فشار خون هستند ازاهمیت ویژه ای برخوردارمی باشد.»

وی در رابطه با مصرف مواد غذایی افراد مبتلا به بیماری قلبی در نوروز گفت:«رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی به همه افراد دچار زمینه بیماری قلبی و عروقی توصیه میشود،وعده های غذایی سنگین و چرب منجر به افزایش خطر سکته قلبی و تشدید نارسایی قلبی میگردد.»

این متخصص قلب وعروق تاکید کرد:«ازجمله تاثیرات بسیار منفی افزایش مصرف مواد غذایی، افزایش وزن است.هم چنین ذکر این نکته حائزاهمیت است که اسراف در مصرف شکلات،کاکائو و نوشیدنی های حاوی این  گونه مواد ویا الکل منجر به افزایش ضربان قلب و بروز نامنظمی ضربان قلب میشود.»

دکتر حاج شیخ الاسلامی دررابطه با انجام ورزش و فعالیت های بدنی در ایام نوروز به بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی توصیه کرد:«درصورتیکه پزشک معالج ممنوعیتی در نظر نگرفته باشد انجام تمرینات سبک ورزشی در حدی که منجر به احساس خستگی شدید و یا درد وسنگینی سینه وتنگی نفس نشود،ایرادی ندارد و برای بیماران قلبی مفید هم خواهد بود.پیاده روی در هوای پاک روزانه بیست تا سی دقیقه برای حفظ سلامتی به همه افراد توصیه میشود.»

دکتر حاج شیخ الاسلامی،متخصص قلب وعروق با بیان اینکه هنگام سفر در این ایام بیماران داروهای خود را با خودهمراه داشته باشند و رژیم غذایی توصیه شده خود را رعایت کنندتاکید کرد :« از مصرف خوراکی ها و آشامیدنی هایی که توسط افراد در شرایط غیر بهداشتی در بین راه ویا مسافرخانه ها تهیه میشود حتی الامکان خوداری کنند،ساعت خواب و استراحت منظمی داشته باشند و از کم خوابی و خستگی شدید پرهیز کنند.»

وی درادامه گفت:«درصورتیکه افراد با وسیله شخصی سفر میکنند در بین راه برای تحرک عضلات و مصرف آب سالم توقف واستراحت  نمایند.»
تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391
نویسنده : سعید ابدالی
فرقی نمی کند اینکه همیشه اضطراب زیاد داشته باشید یا به طور موقت دچار این درد باشید، احتمالا تمایلی به مصرف دارو ندارید. شاید واقعا هم نیاز نباشد.

درمان های غیردارویی زیادی برای برطرف کردن اضطراب و تشویش وجود دارد. از جمله می توان به تکنیک های کنترل ذهن برای آرام شدن اشاره کرد. البته برخی از این تکنیک ها در لحظه پاسخگو هستند در حالیکه برخی دیگر در طول زمان خاصیت درمان گر دارند.

1.    بابونه

اگر دچار دلشوره و اضطراب هستید، دمنوش بابونه می تواند باعث آرام شدن شما بشود. برخی از مواد تشکیل دهنده بابونه دقیقا همان کاری را با مغز می کنند که داروهای آرام بخش همچون والیوم انجام می دهند. تحقیقات نشان داده است، افراد مضطربی که 8 هفته پشت سر هم چای بانونه مصرف می کردند، بسیار بیشتر از بیمارانی که دارو می خوردند، اضطرابشان کاهش پیدا کرده است.

2.    چای سبز (اِل- تیانین)

گفته می شود راهب های بودایی ژاپنی می توانند برای ساعت ها بسیار ریلکس و آرام مراقبه کنند. یکی از دلایل آرامش آنها ماده موجود در چای سبز آنها به نام اِل- تیانین است. محققان ثابت کرده اند اِل- تیانین موجب کنترل تپش قلب و فشار خون و در نتیجه کاهش اضطراب می شود.بیشترین میزان اِل- تیانین را می توانید در چای سبز پیدا کنید –البته برای تاثیر این ماده باید فنجان های زیادی چای سبز بنوشید.

3.    سنبل الطیب

برخی از گیاه های دارویی باعث آرامش بدون خواب آلودگی می شوند (همچون اِل- تیانین) و برخی دیگر خاصیت آرام بخش و مسکن دارند. سنبل الطیب (والرین) در دسته دوم جای می گیرد. این گیاه باعث خواب راحت به خصوص برای آن دسته از افرادی می شود که دچار کم خوابی و بی خوابی هستند. این گیاه خواب آور حاوی مواد آرامش بخش است و دولت آلمان آن را به عنوان دارویی برای بی خوابی تایید کرده است.

سنبل الطیب بوی بدی دارد و بیشتر مردم کپسول یا قرص آن را به چای آن ترجیح می دهند. ترجیحا این گیاه را بعدازظهر مصرف کنید. سنبل الطیب را اصولا همراه با دیگر گیاهان آرام بخش همچون رازک، بابونه و بادرنجبویه دم می کنند.

4.    بادرنجبویه

این گیاه دارویی نیز در کاهش استرس و داشتن خواب راحت موثر است. افرادی که حدود 600 میلی گرم از این گیاه را روزانه مصرف می کنند، آرام تر از افرادی هستند که قرص های آرام بخش مصرف می کنند. با اینکه این گیاه خاصیت آرامش بخش دارد اما تحقیقاتی نشان داده است مصرف بیش از حد آن باعث افزیش اضطراب می شود. بنابراین، بر اساس دستور مصرف آن را به میزان کم مصرف کنید. این گیاه را می توانید از عطاری ها به صورت دم نوش، کپسول یا قرص تهیه کنید. این دارو نیز با دیگر گیاهان آرام بخش همچون رازک، بابونه و سنبل الطیب ترکیب می شود.

5.    ورزش

ورزش برای ذهن و جسم بسیار مفید است. با انجام تمرینات ورزشی می توانید اضطراب خود را در لحظه از بین ببرید. اگر بر اساس یک برنامه مشخص و منظم ورزش کنید، اعتماد به نفستان افزایش می یابد و احساس سلامت بیشتری می کنید. از جمله دلایل اضطراب، بیماری و چاقی است که در اثر ورزش کردن هر دو آنها از بین می روند.

6.    درمان 21 دقیقه ای

21 دقیقه: این زمان نشان می دهد چقدر ورزش کمک می کند تا اضطراب خود را کاهش دهید. هنگامی که واقعا مضطرب هستید روی تردمیل بدوید تا پس از ورزش آرامش خود را به دست بیاورید. بهتر است روزانه 20 تا 30 دقیقه ورزش هایی انجام دهید که تپش قلب شما را افزایش می دهند – همچون تردمیل، دویدن، بالا رفتن از پله ها یا ... .  اگر اهل ورزش نیستید حداقل روزانه مسافتی را با سرعت بالا پیاده روی کنید.

7.   تمرین تنفس و سوال پرسیدن

برای هوشیاری کامل هنگام تنفس، از خود سوال های ساده ای بپرسید. در یک جای آرام بنشینید، چشمان خود را ببندید و به نحوه تنفس خود و دم و بازدم هایتان توجه کنید. همزمان از خود سوال های ساده ای بپرسید و روی تنفس خود تمرکز کنید. مثلا، دمای هوایی که وارد بینی شما می شوند چند است؟ وقتی نفستان خارج می شود چه تغییری در بدن شما ایجاد می کند؟ وقتی هوا وارد ریه های شما می شود چه حسی دارد؟


8.    اسطوقدوس

ویژگی مست کننده (نه همچون مشروبات الکلی) اسطوقدوس از نظر روانی باعث آرامش می شود. یک تحقیق یونانی ثابت کرده است بیمارانی که در مطب در انتظار نوبت خود هستند با استشمام رایحه اسطوقدوس راحت تر این زمان را تحمل می کنند. برخی از دانشجویان نیز اعلام کرده اند این رایحه در طول امتحان به آنها آرامش می دهد.در یک تحقیق آلمانی، قرص های اسطوقدوس (شاید در ایران نباشد) باعث کاهش نشانه های اضطراب می شود و بسیار موثرتر از لورازپام و دیگر والیوم ها است.

9.    حبس نفس

نفس خود را بگیرید و رها کنید. البته لازم نیست این کار را تا حدی که کبود شوید ادامه دهید. فقط کافیست همچون تمرینات یوگا با تنفس های عمیق روح خود را آرام کنید. یکی از بهترین تنفس های عمیق روش 4-7-8 یوگا است. برای این منظور به طور کامل از طریق دهان هوا را بیرون بدهید، سپس از طریق بینی هوا را به داخل بکشید و تا 4 بشمارید. نفس خود را تا 7 بشمارید و نگه دارید و سپس اجازه دهید از دهان شما با شمارش تا عدد 8 خارج شود. این کار را دست کم دوبار در روز انجام دهید.

10.    سریعا غذا بخورید

برخی از مواقع مردم در نتیجه گرسنگی مضطرب و عصبی می شوند. بنابراین، هنگامی که دچار اضطراب شدید یعنی قند خون شما کاهش پیدا کرده است و بهترین کار خوردن یک میان وعده سبک همچون گردو یا یک تکه شکلات تلخ به همراه یک لیون آب یا چای گرم است.

رژیم غذایی مناسب در طولانی مدت موجب کاهش استرس می شود. سعی کنید از گیاهان همچون کلم، غذاهای دریایی و گوشت در وعده های غذایی خود استفاده کنید. این نوع مواد اسید فولیک و مواد مغذی دیگری دارند که به کاهش اضطراب کمک شایانی می کنند.

11.    صرف صبحانه

از اینکه به خودتان گرسنگی بدهید دست بردارید. بیشتر افرادی که دچار تشویش و استرس فراوان هستند، صبحانه نمی خورند. توصیه ما این است که حتما چیزی همچون تخم مرغ که سرشار از پروتئین و کولین است، میل کنند. کمبود کولین باعث افزایش اضطراب بیهوده در انسان می شود

12.    مصرف امگا -3

شما می دانید که روغن ماهی برای قلب مفید است و از افسردگی نیز جلوگیری می کند. امگا 3 موجب کاهش اضطراب نیز می شود. در تحقیقاتی ثابت شده است، دانش آموزانی که 2.5 میلی گرم در روز از ترکیب اسیدهای چرب امگا -3 به مدت 12 هفته استفاده می کنند اضطراب کمتری از دانش آموزانی دارند که قرص آرام بخش می خورند. کارشناسان توصیه می کنند تا حد امکان در وعده های غذایی خود از امگا -3 استفاده کنید. ماهی های چرب آب های سرد همچون سالمون منبع غنی اسیدهای چرب مفید هستند.

13.    دست برداشتن از تفکرات منفی

وقتی دچار اضطراب هستید، بسیار آسان است که همیشه افکار منفی داشته باشید و به دنبال انتهای بد یا فاجعه باشید. ذهن شما درگیر مسایل غیر قابل تحمل می شود و همیشه هراس این را دارد اگر این اتفاق ها واقعا رخ دهند چه می شود؟ این مساله واقعا زندگی انسان را خراب می کند و روح را از بین می برد.به جای این افکار بیهوده، نفس عمیق بکشید، پیاده روی کنید و روی مسایل واقعی تمرکز کنید.

14.    حمام آب گرم

هرچقدر هم احساس اضطراب داشته باشید، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش خواهید داشت. با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود را کاهش می دهید. احساس گرما روی تولید سروتونین تاثیر می گذارد.  گرم کردن بدن را می توان نوعی ورزش نیز دانست.


15.    حمام جنگل

ژاپنی ها به حمام جنگل، «شیرین-یوکو» می گویند. حمام جنگل در واقع راه رفتن در میان درختان است. محققان ژاپنی واکنش های بدن افرادی که به مدت 20 دقیقه در میان جنگل و بوی خوب چوب و چمن و صدای جریان آب، پیاده روی کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. مشخص شد این افراد استرس کمتری دارند و آرام تر هستند.

16.    مراقبه ذهنی

مراقبه ذهنی در اصل برای بودایی ها است اما در عصر حاضر از آن به عنوان درمانی برای تشویش و اضطراب نیز استفاده می کنند. تمرینات ذهنی برای آگاهی بیشتر به افراد کمک می کند تا واقعیت جاری را به جای ترس و واهمه های خود از آینده ببینند. برای این منظور می توانید ابتدا از تمرکز روی زمان حال با هشیاری کامل و بدون هیچ قضاوتی آغاز کنید.


17.  گل ساعتی

گل ساعتی نوعی مسکن به شمار می رود و دولت آلمان آن را به عنوان درمانی برای بی خوابی های عصبی تایید کرده است. یافته های علمی ثابت کرده اند این گیاه نشانه های اضطراب را کاهش می دهد و خاصیتی همچون داروهای آرامش بخش دارد. این گیاه را بیشتر برای درمان بی خوابی تجویز می کنند.

همچون دیگر مسکن ها، این گیاه نیز باعث خواب آلودگی و گیجی می شود بنابراین آن را فقط هنگام خواب مصرف کنید. مراقب باشید مصرف بیش از یک نوع گیاه دارویی در زمان واحد خطرناک است و هرگز گل ساعتی را بیشتر از یک بار در ماه مصرف نکنید.
 
18.    به خود اعتماد داشته باشید

آیا افکار مشوش و نگران کنده در سر دارید؟ تبریک می گوییم. شما کاملا به حالت های روحی خود آگاه هستید و این نوع آگاهی در واقع نخستین قدم برای کاهش اضطراب است.

همیشه به این دلیل که اضطراب های خود را می شناسید و از تغییرات بدن خود آگاه هستید، به خود اعتماد به نفس بدهید. این مساله وافعا برای برطرف کردن اضطراب الزامی است. قدم بعدی داشتن مکالمه مثبت با خود، تغییر درک و فهم یا استفاده از روش های آرامش بخش است. 


 

 


آخرین مطالب