تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - مطالب دی 1391
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی

كمی پرس و جو و تحقیق متوجه خواهید شد كه بیشتر این بیماران با كامپیوتر سروكار دارند و مجبورند ساعت‌های طولانی پشت كامپیوتر بنشینند. البته این دردها مراحل اولیه شكایت بیماران است. گاهی اوقات این مشكلات آنقدر پیشرفت می‌كند كه باعث تغییرات فیزیكی و آناتومیكی اندام‌های بدن می‌شود. پس خستگی را بهانه نكنید و در هر حالتی كه هستید شیوه نشستن خود را اصلاح كنید. یادتان نرود بدن شما یكی از مهم‌ترین سرمایه‌های زندگی‌تان است؛ آن را فدای شغل و كامپیوتر خود نكنید!

این سر، سنگینی می‌كند!

كسانی كه با كامپیوتر سروكار دارند به‌طور متوسط روزی 6‌ ساعت پشت كامپیوتر می‌نشینند. در این حالت گردن حدود 40‌ درجه خم می‌شود حتی گاهی اوقات آنقدر خمیده می‌شود كه چانه به سینه می‌چسبد! سر انسان چندین كیلوگرم وزن دارد و این عضلات گردن است كه آن را بالا نگه می‌دارد بنابراین با گذراندن ساعت‌های طولانی پشت كامپیوتر عضلات گردن اسپاسم می‌كند و خسته می‌شود.

همین الان جلوی آینه بروید!

افراد هنگام نشستن در پشت كامپیوتر معمولا آرنج چپ خود را روی میز می‌گذارند و به آن تكیه می‌دهند و با دست راست‌شان كار می‌كنند. در چنین حالتی شانه چپ به طرف بالا رفته و شانه راست به طرف پایین می‌آید. با پایین قرار گرفتن شانه راست تمام اعصاب شبكه گردنی و عروق در حالت كشش قرار می‌گیرد درست مثل اینكه فردی دست شما را برای ساعت‌ها بگیرد و بكشد! اگر این افراد لباس خود را در بیاورند و جلوی آینه بایستند می‌بینند كه یكی از شانه‌هایشان پایین‌تر از دیگری است! این حالت در پزشكیDropped  Shoulder Syndrome نام دارد؛ یعنی مجموعه عوارض و بیماری‌هایی كه در اثر افتادن شانه به پایین ایجاد می‌شود. در این موارد ممكن است مفصل شانه و تاندون‌های اطراف آن از جمله تاندون عضلات دوسر بازویی ملتهب و دردناك شود.

بیماری تنیس‌بازان حرفه‌ای!

هنگام كار با موس كامپیوتر، مچ دست به‌صورت مداوم بالا و پایین می‌رود. تكرار این حركت در روزها و ماه‌های اول مشكلی ایجاد نمی‌كند اما به‌تدریج باعث می‌شود برجستگی استخوانی كناره آرنج ملتهب و دردناك شود. در واقع عضلاتی كه انگشت‌ها و مچ دست را بالا می‌برد به این برجستگی چسبیده‌اند. این بیماری معمولا در تنیس‌بازان ایجاد می‌شود و در ادبیات پزشكی با نام آرنج تنیس‌بازان یا Tennis Elbowمطرح است. اما حالا خیلی از خانم‌ها و آقایان جوان هم در اثر كار مداوم با كامپیوتر دچار این بیماری می‌شوند.

شکستن قولنج خوب است یا بد؟

شنیدن صدا از مفاصل و تاندون‌ها در 80 درصد از موارد نشانه بیماری نیست. با این حال ممكن است یك فرد مسن آنقدر زانویش ساییده شده باشد كه فرسایش آن همراه با صدا باشد. این صدا با صدایی كه افراد جوان از سر خوردن تاندون‌ها روی یكدیگر احساس می‌كنند، متفاوت است. شكستن قولنج نیز اگر با شدت انجام شود و تداوم پیدا كند، ممكن است تبدیل به یك تیك عصبی شود و فرد را دچار دردسر کند. در واقع تكرار این كار به تاندون‌ها و مفاصل فشار وارد می‌كند. اما اگر گاهی یک یا دو بار برای رفع خستگی، قولنج‌تان را می‌شكنید مشكلی ایجاد نخواهد شد به شرطی كه تبدیل به یك عادت روزمره نشود!

انگشتان‌تان خواب می‌رود؟

حركت یكنواخت و مداوم مچ باعث درد و التهاب پرده دور مفصل مچ و پرده اطراف تاندون‌ها می‌شود. این حالت در پزشكی Overuse Syndrome نام دارد؛ یعنی مجموعه دردها و بیماری‌هایی كه به‌علت استفاده بیش از حد از مچ ایجاد می‌شود. تا اینجا فرد دچار تغییرات مهم آناتومیكی و ساختاری نشده است اما ادامه و تكرار این حركات باعث ایجاد سندرم تونل كارپال یا Carpal Tunnel Syndrome می‌شود. این بیماری معمولا در خانم‌های میانسال رخ می‌دهد اما امروزه خانم‌ها و آقایان جوان زیادی به آن مبتلا می‌شوند. تكرار ضربه‌های كوچك انگشتان و مچ روی موس باعث التهاب عصب مدین می‌شود. این عصب به همراه تاندون‌ها از كانالی در كف دست عبور می‌كند. اگر این مجرا در اثر التهاب تنگ و باریك شود، انگشتان فرد دچار خواب‌رفتگی و مورمور و گزگز می‌شوند كه به چنین حالتی سندرم تونل كارپال می‌گویند.

وسواسی باشید!

برای پیشگیری از ایجاد این مشكلات اول از همه باید نحوه نشستن خود را اصلاح كنید. زمانی كه خمیده به جلو می‌نشینید عضلات گردن تحت فشار قرار می‌گیرد و پشت‌تان قوز پیدا می‌كند. صندلی شما باید ارگونومی و انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد، دسته‌دار بوده و پشتش عمود باشد تا بتوانید گهگاهی حركت كرده و عضلات‌تان را از حالت اسپاسم خارج كنید. دوم اینكه نباید به طور طولانی‌مدت پشت كامپیوتر بشینید. توصیه می‌شود هر یك ساعت از جای خود بلند شوید تا گردن و اعصاب چشم‌ها استراحت كنند. زمانی كه می‌خواهید چیزی را بخوانید مجبور می‌شوید سر را بی‌حركت نگه دارید تا چشم تمركز بیشتری پیدا كند. هرقدر سر حركت كمتری داشته باشد، عضلات گردن باید با قدرت بیشتری آن را نگه دارد بنابراین تداوم این حركت باعث آسیب عضله می‌شود. پس بهتر است هر نیم ساعت تا یك ساعت یك‌بار از پشت دستگاه بلند شوید، كمی نرمش كنید، بدن‌تان را مخالف جهتی كه تا‌كنون خم بوده حركت دهید و دستان‌تان را به بالا و عقب بكشید. این ساده‌ترین راه برای پیشگیری از وقوع حادثه است.
 
 انتخاب با شماست

ماساژ با آب گرم می‌تواند درد و خستگی عضلات، تاندون‌ها و مفاصل را كاهش دهد. برای این كار می‌توانید روزی 3 تا 4 بار ناحیه مورد نظر را با آب گرم ماساژ دهید. انسان‌ها معمولا به گرما عادت دارند درحالی‌كه سرما نیز خاصیت‌های درمانی دارد. مثلا می‌توان برای كاهش درد كناره خارجی آرنج یا شانه از كیسه یخ استفاده كرد. برخی افراد با گرما و برخی دیگر با سرما سازگاری بیشتری دارند به هر حال هردوی این روش‌ها می‌توانند التهاب و خستگی را كاهش دهند.

 اما چرا گاهی اوقات می‌شنویم برخی افراد بر اثر سرمای زمستان دردهایشان بیشتر می‌شود؟ در پاسخ باید گفت این موضوع بیشتر برای كسانی مطرح است كه دارای بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت روماتوئید هستند نه افراد سالمی كه بر اثر استفاده مداوم از كامپیوتر دچار درد و ناراحتی شده‌اند. استفاده از ژل‌های کاهش دهنده درد مانند ژل پیروكسیكام نیز می‌تواند در كاهش دردها موثر باشد. برای این كار می‌توان با استفاده از ژل،  ناحیه مورد نظر را روزی 3 بار ماساژ داد و بعد از گرما یا سرما استفاده كرد تا منافذ پوست باز شوند و ژل جذب شود. این اقدامات در حد كمك‌های اولیه است اما اگر قرار است قرص و دارو مصرف شود حتما باید تحت نظر پزشك و با دقت بیشتری این كار را انجام دهید.

 اگر استراحت نكنید باید گچ بگیرید!

پزشكان ارتوپد در مواجهه با این مشكلات ابتدا سعی می‌كنند برای درمان بیمار از روش‌های غیرتهاجمی استفاده كنند. برای مثال استراحت كردن، استفاده از گرما، سرما، ژل‌های كاهنده درد، مصرف قرص، دارو و فیزیوتراپی جزو روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شوند. درصورتی كه بیمار از این روش‌ها نتیجه‌ای نگیرد، پزشك در مرحله بعد ممكن است از روش‌های تهاجمی مانند تزریق كورتون استفاده كند. در مرحله آخر نیز جراحی قرار دارد كه كاملا تهاجمی محسوب می‌شود. قطعا پزشك سعی می‌كند ابتدا بیمار را با یك روش ساده‌تر درمان كند. گاهی اوقات پزشكان دست مبتلایان به بیماری آرنج تنیس‌بازان را برای 3 هفته گچ می‌گیرند. این كار درصورتی انجام می‌شود كه بیمار نتواند حرف پزشك را قبول كند كه مدتی از دستش استفاده نكند. هدف از این گچ گیری استراحت دادن به دست و آرنج است. البته این كار باید حتما توسط پزشك انجام شود.
تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
دکترعباس ربانی، آپاندیس را زایده‌ای کوچک و چسبیده به ابتدای روده بزرگ معرفی کرد و گفت: فرضیه‌ای مبنی بر اینکه آپاندیس در دوران جنینی کارهایی در سیستم دفاعی بدن برعهده داشته وجود دارد، اما بعد از آن نقش حیاتی نداشته و در واقع بقایای عضوی است که احتمالا نابود شده است.

وی ادامه داد: همین زائده غیرقابل استفاده اگر دچار التهاب وعفونت شود می‌تواند دردساز باشد، این در حالی است که اگر در زمان درست تشخیص داده نشود، می‌تواند موجبات مرگ بیمار را هم فراهم کند.

این جراح عمومی دلایل عفونت این عضو کوچک را هجوم میکروب‌ها یا ورود چیزهای کوچکی مانند هسته آلبالو به آن دانست و اظهار کرد: احتمال ابتلا به آپاندیسیت از دوره جنینی تا آخر عمر وجود دارد اما بیشتر در دهه دوم و سوم زندگی دیده می‌شود.

دکتر ربانی با اشاره به اینکه دل دردهای ناشی از آپاندیسیت معمولا بسیار کم هستند، بیان کرد: دردهای کمی هستند که ابتدا در بالای ناف قرار دارند، سپس به سمت راست شکم و بین ناف و استخوان لگن منتقل می‌شود. درد به قدری کم است که حتی ممکن است بیمار به آن توجه نکند و یا حتی با مصرف داروی مسکن آن را آرام کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه گاهی برخی از مردم و حتی پزشکان دردهای ناحیه شکم را جدی نمی‌گیرند و با تجویز دارو آن را کم می‌کنند یا از بین می‌برند، گفت: خطرناک‌ترین کار، مصرف داروی مسکن است. چون بیمار با فرض اینکه دردش خوب شده دیگر دنبال آن را نمی‌گیرد و در این صورت احتمال سوراخ شدن آپاندیس و ترکیدن آن وجود دارد.

ربانی ادامه داد: بدترین حالت آپاندیسیت، زمانی است که بیمار به درد توجه نکند و آپاندیس بترکد، در این صورت عفونت و چرک تمام شکم را پر می‌کند که بسیار خطرناک و مشکل ساز نیز هست در این صورت بیمار باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرد.

وی احتمال ترکیدن آپاندیس در سنین بالا را بیشتر دانست و بیان کرد: برخی از علائم ظاهری این بیماری تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تشخیص آپاندیسیت را توسط پزشک و با بررسی آزمایش خون، سونوگرافی و سی‌تی اسکن دانست و ادامه داد: تشخیص این بیماری به شکل ظاهری برای پزشکان هم بسیار سخت است، اما اگر بیمار در ناحیه بین ناف و استخوان لگن درد داشته باشد احتمال آپاندیسیت وجود دارد.

دکتر ربانی با اشاره به اینکه حتی اگر فردی مشکوک به آپاندیسیت است، بهتر است عمل کند، گفت: برای مثال در یک خانم اگر دیر جراحی صورت بگیرد به دلیل نزدیکی آپاندیس به لگن می‌تواند باعث چسبندگی لوله‌های رحم و تخمدان شود و باروری او را به خطر بیندازد، پس بهتر است جراحی شود و آپاندیس را از بدن خارج کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه جراحی آپاندیسیت از ساده‌ترین جراحی‌های صورت گرفته در بیمارستان‌هاست، عنوان کرد: این عمل به دو صورت سنتی و مدرنیته انجام می‌شود، در روش سنتی، محل آپاندیس را به اندازه 3 الی 4 سانتی متر برش می‌دهند و نسبت به خارج کردن آن عمل می‌کنند، در روش مدرن‌تر با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی، سه سوراخ روی شکم ایجاد می‌کنند که یکی از آن‌ها برای ورود دوربین و دو تای دیگر برای ورود ابزار است.

رئیس بخش جراحی بیمارستان امام خمینی در پایان توصیه کرد: اگر در ناحیه شکم دچار درد شدید و درد بیشتر از 3 یا 4 ساعت طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.
تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
فکر کردن درباره اینکه تحت استرس هستید خیلی بیشتر از زمانی که واقعا استرس دارید می‌تواند شما را با مشکلات جدی مواجه سازد.

نتایج یک مطالعه جدید که در مجله آمریکایی کاردیولوژی به چاپ رسیده تاکید می‌کند: هر چه بیشتر به استرس فکر کنید، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروق کرونری در شما افزایش می‌یابد.

کارشناسان در این مطالعه شش مطالعه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا دریابند که باور کردن استرس چه تاثیری روی قلب دارد. نتایج این بررسی‌ها نشان داد افرادی که اظهار می‌کنند سطح بالاتری از استرس را دارند، 27 درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و عروق کرونری هستند.

متخصصان طب رفتاری در مرکز سلامت قلبی و عروقی رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه کلمبیا در این مطالعه می‌گویند: درواقع هنگام فکر کردن درباره استرس، همان واکنش مشابه با زمان مواجه با یک عامل استرس‌زای خارجی در بدن بروز می‌کند. به بیان دیگر وقتی ذهن ما احساس می‌کند که باید واکنش نشان دهد یعنی زمانی که ما با یک موقعیت تنش‌زا مواجه می‌شویم، جسم ما نیز برای بروز عکس‌العمل به این شرایط، آماده می‌شود. وقتی جسم ما به این مرحله می‌رسد، آدرنالین فشار خون را بالا می‌برد تا انرژی را افزایش دهد و این پروسه فشار بیشتری را به قلب وارد می‌سازد. این واکنش قلبی و عروقی در شرایط استرس‌زا مثلا زمانی که چند کار مهم را همزمان باید مدیریت کنیم، مخرب و آسیب‌رسان است.

بنابراین تداوم اندیشیدن درباره استرس موجب تکرار واکنش‌های جسمی در بدن می‌شود و به تدریج سیستم قلبی و عروقی را فرسوده می‌کند.

تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
یک متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد علل مرگهای ناگهانی در میادین ورزشی ناشی از یک بیماری ژنتیکی یا مادرزادی تشخیص داده نشده است، گفت: کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، شایعترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران زیر 35 سال است.

دکتر عباس صالحی اظهارداشت: اگر چه ورزشکاران نماد سالم ترین افراد جامعه هستند، اما همین افراد نیز گاهی گرفتار بیماریهای قلبی یا عروقی می شوند که نتایج غم انگیزی به دنبال دارد که نمونه آن مرگ ناگهانی قلبی است.

وی در تعریف مرگ ناگهانی قلبی با اشاره به اینکه این قبیل مرگها به صورت غیر قابل انتظار در طی یکساعت از شروع علائم قلبی رخ می دهد، گفت: آمارها نشان می دهد که این حادثه 3 در هر 100 هزار ورزشکار در هر سال اتفاق می افتد و میزان آن در ورزشکاران مرد کمی بیش از ورزشکاران زن است.

این متخصص قلب و عروق با بیان این مطلب که مرگ ناگهانی در هر ورزشکاری اعم از مبتدی تا حرفه ای، جوان یا مسن، ممکن است رخ دهد، افزود: وقوع این قبیل مرگها در رشته های ورزشی چون فوتبال، دو میدانی، دوچرخه سواری و بسکتبال بیش از سایر ورزشها رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد علل مرگ ناگهانی در میادین ورزشی ناشی از یک بیماری ژنتیکی یا مادرزادی تشخیص داده نشده است که از بدو تولد در سیستم قلبی - عروقی آنها وجود داشته است، گفت: شواهد حاکی از آن است که ورزش و فعالیت شدید، خطر مرگ ناگهانی را در اینگونه افراد افزایش می دهد.

صالحی به علل مرگ ناگهانی در ورزشکاران جوان اشاره کرد و افزود: از جمله علل مرگ ناگهانی در وزشکاران جوان می توان به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک اشاره کرد که بعنوان شایعترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران زیر 35 سال در نظر گرفته می شود و عامل یک سوم مرگهای مرتبط با ورزش است.

وی در همین زمینه ادامه داد: کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یک بیماری ژنتیکی است و از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است بطوریکه از هر 500 نفر، یک نفر به صورت مادرزادی مبتلا به این اختلال است.

این متخصص قلب و عروق گفت: متأسفانه کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک در بسیاری از موارد علائم خاصی ایجاد نمی کند بطوریکه شایعترین تظاهر آن همان مرگ ناگهانی است که به خصوص در حین ورزش رخ می دهد. سایر علائم این بیماری شامل تنگی نفس حین فعالیت، درد قفسه سینه و تپش قلب است.

وی ادامه داد: ناهنجاری مادرزادی عروق کرونری قلب، دومین علت شایع مرگ ناگهانی ورزشکاران است که حدود 20 درصد موارد را شامل می شود و عامل انفارکتوس قلبی هنگام ورزش شدید است . تشخیص این بیماری نیز توسط اکو ، تست ورزش و آنژیوگرافی میسر می گردد.

صالحی گفت: تمامی این بیماریها از علل مرگ ناگهانی در ورزشکاران زیر 35 سال است در حالیکه شایعترین علت این حادثه در ورزشکاران بالای 35 سال، تصلب شرایین یا همان تنگی عروق کرونری است.

وی تاکید کرد: در صورتی که مرگ ناگهانی در ورزشکارانی که بیماری زمینه ای قلبی ندارند، رخ دهد، شایعترین علت آن اصابت ضربات محکم به قفسه سینه در حین ورزشهایی چون فوتبال، هاکی روی یخ و... است که بلا فاصله منجر به آریتمی و مرگ می شود.

این متخصص قلب و عروق اظهارداشت: این قبیل بیماریها در حالی هر سال قربانیان زیادی را به کام مرگ می کشاند که علائم خاصی در طول زندگی آنها ایجاد نکرده است.
 
وی به افرادی که قصد حضور در عرصه های ورزشی را دارند، توصیه کرد حتما به متخصصان قلب و عروق مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرند.


تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی

افرادی كه به درد خجالت گرفتارند، بخوبی می‌دانند كه هیچ‌چیز ناراحت‌كننده‌تر از آن نیست كه فردی دچار خجالت شود.

معمولا افراد كمرو و خجالتی در روابط اجتماعی و ارتباط برقرار‌كردن با دوستان و اقوام بویژه افراد غریبه، دچار اضطراب می‌شوند و همین اضطراب روی شكل ظاهری آنها تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، به هنگام صحبت‌كردن چهره آنها سرخ می‌شود، عرق می‌كنند، ضربان قلبشان تند می‌زند، به نظر دستپاچه و نگران هستند، حس خوبی نسبت به اطرافیان ندارند و همیشه نگرانند كه دیگران راجع به آنها چگونه فكر می‌كنند بنابراین از ارتباط بر​قرار‌كردن با اقوام، دوستان و... كناره‌گیری می‌كنند.

بیشتر افراد خجالتی به علت این همه اضطراب و نگرانی كه دارند، توانایی‌های خودشان را دست‌كم می‌گیرند و این امر باعث می‌شود تا بیشتر فرصت‌های كاری و موقعیت‌های خوب اجتماعی را از دست بدهند.به هر حال این حس در روابط شخصی و خانوادگی، در محیط كار و نیز در تمام ابعاد مختلف زندگی حتی وقتی كه به كمك دوستان ، همكاران و... احتیاج دارند، تولید مشكل می‌كند.


پیامد خجالتی‌بودن
ـ معمولا جوانان خجالتی وقتی در جلسه یا كنفرانس شركت می‌كنند یا می‌خواهند به سوالی پاسخ بدهند، دچار اضطراب می‌شوند بنابراین برای فرار از این شرایط در آن جلسات و كنفرانس‌ها شركت نمی‌كنند، در نتیجه فرصت‌های كاری و موقعیت‌های خوب اجتماعی را از دست می‌دهند.

ـ افراد خجالتی معمولا دوستان بسیار كمی دارند.

ـ آنها در فعالیت‌های اجتماعی شركت نمی‌كنند.

ـ افرادی بی‌اراده، بی‌انگیزه و نیز بدبینی هستند.

ـ اعتماد به‌نفس بسیار ضعیفی دارند.

ـ بیش از حد از رایانه استفاده می‌كنند. معمولا به دیدن اقوام و دوستان نمی‌روند.

اما براستی چرا بعضی از جوانان خجالتی می‌شوند؟ آیا شما والدین می‌دانید علت خجالتی شدن جوانان‌تان ریشه در دوران كودكی آنها دارد؟

محیط خانواده، روابط اعضای خانواده، سرزنش‌كردن‌های بیهوده و... از عوامل محیط و موثر در خجالتی ‌شدن جوانان است.

محیط خانه
یكی از مهم‌ترین عوامل خجالتی‌ شدن جوانان، محیط خانه و نیز طرز برخورد افراد خانواده بخصوص والدین با آنها می‌باشد.

بیشتر كودكانی كه مورد محبت و توجه پدر و مادرشان قرار نگیرند درسن جوانی اعتماد به‌نفس خویش را از دست می‌دهند و دچار درد خجالت می‌شوند بنابراین محبت والدین باعث می‌شود كه كودك در محیط خانه احساس آرامش و امنیت كند، منظور از آرامش و امنیت این است كه كودك بفهمد اطرافیان بخصوص پدر و مادر حامی او هستند و نمی‌گذارند آسیبی به او برسد و اگر كودك در محیط خانه احساس آرامش نكند و همچنین متوجه شود كه دارد محبت اطرافیان را از دست می‌دهد، كم‌كم اعتماد به‌نفس‌اش پایین می‌آید و دچار اضطراب و نگرانی می‌شود.

روابط میان افراد خانواده
روابط دوستانه و صمیمی بین افراد خانواده بسیار اهمیت دارد. وقتی روابط بین پدر و مادر یا دیگر اعضای خانواده دوستانه و صمیمی نباشد یا مدام با یكدیگر جر و بحث كنند، این ناآرامی و روابط غیردوستانه در خانواده باعث می‌شود، كودك به لحاظ روحی آسیب‌دیده و دچار استرس و نگرانی شود در نتیجه در دوران نوجوانی و جوانی دچار درد خجالت می‌شود.

انتقاد و سرزنش‌كردن
متاسفانه اغلب والدین وقتی فرزندشان اشتباه می‌كند، او را سرزنش می‌كنند و نیز رفتار و گفتار او را مایه خجالت خود می‌دانند و از هر كاری كه او انجام می‌دهد انتقاد می‌كنند.

آیا می‌دانید سرزنش‌ها و انتقادهای شما چه ضربه بزرگی بر روح و روان فرزند دلبندتان می‌گذارد؟ و چگونه او را بی‌اعتماد به خویشتن می‌كند؟ بنابراین والدین آگاه و دانا بهتر است به جای انتقاد و سرزنش‌كردن از فرزند خویش با لحنی دوستانه و صمیمی با او صحبت كنند و علت رفتارش را جویا شوند.

راهكارهای ساده، اما مهم
ـ یكی از ساده‌ترین كارهایی كه شما می‌توانید انجام دهید این است كه در مورد افراد كمرو و خجالتی كه نمی‌توانند براحتی با دیگران ارتباط بر قرار كنند، شما پیشقدم شوید و با آنها ارتباط دوستانه‌ای بر قرار كنید. به عنوان مثال، در جمع با آنها دست بدهید، احوالپرسی كنید و آنها را به دوستان و اقوام خویش معرفی كنید.

ـ آنها را تشویق و ترغیب كنید تا درباره اتفاقاتی كه در طی شبانه‌روز برایش پیش آمده است، صحبت كنند و همچنین احساس شخصی خویش را در مورد آن اتفاق بیان كنند.

ـ به آنها بیاموزید كه برای رسیدن به اهداف و نیز كسب موفقیت در ​كار و تحصیل باید بتوانند آرامش خود را حفظ و نسبت به نگرانی‌های خود بی‌اعتنا باشند.

ـ به آنها یاد بدهید تا افكار منفی را از ذهن‌شان پاك و افكار مثبت را جایگزین آن كنند به عنوان مثال یك نفس عمیق بكشند و با خود بگویند من آدم خجالتی نیستم یا من استرس و اضطراب ندارم. در واقع كلمات آرامش بخش را برای خود تكرار كنند.

ـ به آنها بگویید، حس كمرویی یك حس كاملا طبیعی است و برای هر كسی در هر سنی كه باشد ممكن است پیش بیاید.

ـ از آنها بخواهید به جای فاصله گرفتن از مردم و اجتماع، در فعالیت‌های اجتماعی شركت كنند و فرصت‌های خوب كاری را از دست ندهند.

ـ و در پایان افراد كمرو و خجالتی بدانند كه با غلبه بر این حس قادر خواهند بود بیشتر و بهتر از زندگی و روابط‌شان لذت ببرند.

تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی

میان وعده ها با توجه به نوع انتخاب ما می تواند خوب و یا بد باشد. ما می توانیم گرسنه بمانیم و تا وعده  غذایی اصلی بعدی چیزی نخوریم و یا می توانیم میان وعده های پرانرژی را انتخاب کرده و خیلی سریع وزن مان را افزایش دهیم و شاید هم با انتخاب یک میان وعده ی مناسب و سالم از گرسنه ماندن فرار کرده و بدون نگرانی از افزایش وزن، از خوردن لذت ببریم!

بهتر است به دقت به میان وعده خود اهمیت داده و با محاسبه واحدهای گروه های غذایی، میان وعده ای شامل کمی پروتئین با چربی کم و فیبر فراوان را انتخاب کنیم. نکته ی تستی آن، میوه و سبزی فراوان، غلات کامل و شکر کمتر است!

و اما ۱۰ نمونه از میان وعده‌های خوشمزه

1 - دو تکه نان ( درست شده از غلات کام) ، مقدار کمی کره ی بادام زمینی ( نصف قاشق غذاخوری ) و مقدار کمی پنیر، قدیما بهش می گفتند لقمه!

2 - یک عدد سیب سفت رنده شده، کمی گلاب و زعفران و یک نوک قاشق شکر، این هم فالوده  سیب، نوش جان. البته جویدن سیب به تنهایی، هم باعث آرامش اعصاب می شود و هم دندان ها را تمیز می کند، فقط یادتان باشد گازهای کوچک بزنید و آهسته بجوید.

3 - نصف لیوان شیر ( خصوصا کم چرب )، کمی ( نصف قاشق چای خوری ) پودر چهار مغز و یک اسکوپ بستنی! معرکست! فقط روزی این میان وعده رو انتخاب کنید که هوا گرم تر و فعالیت شما بیشتر است.

4 - مخلوطی از سبزیجات : کاهو، هویج رنده شده، ذرت ( یک قاشق مرباخوری )، روغن زیتون یا پنج شش عدد زیتون ( سعی کنید شور نباشد )، آبلیمو یا هر ترشی ای که دوست دارید ( مراقب مقدارش باشید، چون اگر زیاده روی کنید، حتما دچار ضعف می شوید و دوباره شروع می کنید به خوردن! )

5 - یک عدد میوه تپل! به طور معمول و عادی خود میوه به آب میوه ارجح تر است! فیبر فراوان آن را فراموش نکنید؛ هم سیرتان نگه می دارد و حرکات روده ها را تنظیم می کند.

6 - یک لیوان پف فیل، آن هم با طعم دلخواه، فقط حواس تان به طعم پنیری باشد که کالری بالایی دارد.

7 - یک کاسه کوچک عدسی همراه گلپر و کمی ( یک قاشق چای خوری ) روغن زیتون. حواس تان باشد چیز دیگری مثل پیاز داغ و سیب زمینی، زیرابی نروید!

8 - سه قاشق ذرت، دو سه عدد قارچ، کمی روغن زیتون، نمک و ادویه. البته جای روغن زیتون می توان یک قاشق غذاخوری ماست آن هم از نوع متوسط چربی وکمی سبزی معطر ریخت! جای ما خالی!

9 - شیر نصف لیوان، دو عدد خرما ، کمی پودر چهار مغز.

10 - یک برش کوچک از یک کیک خانگی.


چند نکته  خیلی مهم

* در انتخاب میان وعده ها حتما وسوسه می شویم، چه در مقدار و چه در نوع آن. هرگز نباید قانع شویم وقت نداریم و سراغ میان وعده های آماده که سرشار از کالری مازاد برای بدن و چربی های نامطمئن هستند، برویم. گه گاه ایرادی ندارد، ولی عادت کردن پر از اشکال است.

* زیبایی اهمیت ما به خودمان این است که در زمانی که وقت داریم، برای زمانی که وقت نداریم برنامه ریزی کنیم و میان وعده مناسب را در ظرفی کوچک، مناسب به محلی که می رویم آماده کنیم، مثلا در هنگام کار یا خرید نمی توانیم مخلوط شیر و بستنی ببریم، ولی یک لقمه یا ظرف کوچکی که مخلوطی از سبزیجات در آن است، هم خستگی امان را به در می کند و هم کلاس مان بالاتر می رود!!!

* هرگز تسلیم جمله ی "بابا حوصله داری ها" نشویم، چون به احتمال زیاد بسیاری با شنیدن تصمیم جدید شما برای حفظ سلامتی تان، این جمله را بلند یا آهسته خواهند گفت، در عوض با ممارست شما این جمله را بسیار می شنوید "خوش به حالت!"

* خجالت نکشیم که از کیف مان میان وعده خود ساخته مان را در آوریم، همان طور که اگر یک میان وعده آماده باشد، هرگز خجالت نمی کشیم! کافی است مدتی اجرا کنیم، به زودی یک فرهنگ می شود.

* و یادمان باشد اگر جایی را سراغ داریم که میان وعده های تازه وسالم در اختیار مشتری قرار می دهد، حتما از بهداشت آن خاطر جمع باشیم! 
تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی

کودکان وقتی با سرزنش و انتقاد زندگی می کنند می آموزند بی اعتماد به خود باشند وقتی با خشونت زندگی می کنند می آموزند که جنگجو باشند، با کودکان آب زیرکاه خود به گونه ای باید رفتار کرد که سیراب شوند.
 
کودکان از نظر شخصیتی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. با شناسایی تیپ شخصیتی کودک خود می توانید شیوه تربیت اگر اشتباه است تغییر داده و روش بهتری را جایگزین کنید.

  کودکان آب زیر کاه و شیطان که در کنار این صفت، خود را مظلوم جلوه می دهند و سعی در بدگویی از دیگران دارند تا تنبیه شدن آنها را ببیند، این دسته از کودکان تمایل زیادی به تقلب کردن در انجام کارها دارند و آزار رساندن به دیگران در این کودکان بسیار شدید بوده و در زندگی اینگونه کودکان با مشکلات عمیق عاطفی روبرو هستند و به جای اینکه مورد لطف و توجه دوستان و جمع صمیمانه قرار بگیرند از طرف آنها طرد شده اند.همچنین برخورد سختگیرانه والدین در این امر تأثیر گذاراست و خوشبختانه این مشکل قابل حل بوده و نیاز به زمان دارد تا کودک از حالت زشتی که تنها خود از بروز آنها رضایت دارد دست بردارد .
باید والدین توجه بیشتری به کودک خود داشته باشند و رفتارهای مناسب کودکان را مورد تحسین و تشویق قرار دهند و از موارد دیگر، گذاشتن مسئولیت بر دوش کودک است تا  به با ارزش بودن خو پی ببرد.
تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
شستشوی میوه‌های نرم
بهتر است برای شستن میوه‌هایی مانند زردآلو، آلو، خرمالو، انواع توت، توت فرنگی، ازگیل، انگور، گیلاس و آلبالو، یک ظرف بزرگ را پر از آب خنک کنید و آبکشی را داخل آن قرار دهید. سپس میوه‌ها را آرام در آبکش بریزید و بگذارید 5 دقیقه داخل آن بمانند. آبکش را از ظرف آب خارج کنید و کمی آب روی میوه‌ها بگیرید.

البته بهتر است برای پیشگیری از باقی ماندن و انتقال آلودگی‌ها، گل روی خرمالو و توت فرنگی پیش از شستن پاک شود. اگر پوست خرمالو خیلی نازک و له نبود، می‌توانید قبل از خارج کردن آن‌ها از آب، به آرامی دستی هم به سطحشان بکشید.
 
 شستشوی میوه‌های چرب

برای از بین بردن گل‌ولای برخی میوه‌ها مانند خیار یا چربی برخی میوه‌های دیگر مانند سیب و مرکبات، ظرفی را از آب سرد پر کنید و پس از شستشوی ساده میوه‌ها و آبکشی آن‌ها، یک‌بار دیگر ظرف را از آب پر کنید و چند قطره ماده ضدعفونی‌کننده مخصوص میوه و سبزی در آن بریزید. سرانجام بعد از 3 یا 4 دقیقه میوه‌ها را با آب ساده، آبکشی و با خیال راحت مصرف کنید. استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده باعث کاهش عمر میوه‌های شسته شده می‌شود بنابراین اگر میوه‌ها گلی یا چرب نیستند، بهتر است به همان آبکشی با آب ساده و اسکاچ اکتفا کنید. ضمن اینکه به دلیل نفوذ مواد ضدعفونی‌کننده به بافت میوه‌های نرم و له مانند خرمالو، توت یا توت‌فرنگی، شستن آن‌ها فقط باید با آب ساده انجام شود.

شستشوی میوه‌های با پوست ضخیم

برای شستن میوه‌هایی با پوست ضخیم مانند نارنگی، کیوی، لیمو شیرین، پرتقال، گریپ‌فروت، خربزه، طالبی، هندوانه، سیب یا خیار هم باید ابتدا ظرفی را پر از آب سرد کنید و این میوه‌ها و صیفی‌جات را 5 دقیقه داخل آن بریزید. بعد با اسکاچی نرم و تمیز و بدون استفاده از مواد شوینده، سطح میوه‌ها را تمیز و در نهایت آن‌ها را آبکشی کنید. هرگز تمیز کردن این میوه‌ها را به پاک کردن آن‌ها با دستمال محدود نکنید. دستمال خشک یا مرطوب نمی‌تواند آلودگی‌های سطح میوه را کاملاً از بین ببرد. در غیر این صورت امکان انتقال آلودگی از سطح پوست به گوشت میوه با بریدن، چاقو زدن و پوست گرفتن آن‌ها وجود خواهد داشت.

موز استثناست!

پوست میوه‌ای مثل موز به سرعت و حدود 24 ساعت پس از شستن سیاه می‌شود بنابراین باید به جای پاک کردن پوست موز که آن هم کار درستی نیست، کمی پیش از مصرف آن را با آب کاملاً سرد بشویید، با دستمال نخی خشک کنید و داخل ظرف میوه قرار دهید.

بهتر است میوه‌ها را شسته در یخچال بگذارید

عمر میوه‌های نشسته بیشتر از میوه‌های شسته است اما برای پیشگیری از انتقال آلودگی‌های روی پوست میوه‌ها به سایر مواد درون یخچال، حتماً حداکثر به اندازه مصرف یک هفته میوه تهیه کنید تا بتوانید آن‌ها را شسته داخل یخچال قرار دهید. میوه‌های شسته تا یک هفته کاملاً تازه و سالم در یخچال باقی می‌مانند، به شرطی که شرایط نگهداری مناسب آن‌ها را بدانید.

برای افزایش تازگی و سلامت میوه‌های شسته باید آن‌ها را پس از شستن کاملاً خشک کرد، در دستمالی نخی قرار داد و این دستمال را در یک کیسه نایلونی ضخیم یا ظرف آلومینیومی یا استیل داخل یخچال با دمای 4 تا 5 درجه سانتی‌گراد گذاشت. طبقه وسط و جامیوه‌ای بهترین مکان‌های یخچال برای قرار دادن میوه‌ها هستند. میوه‌های نشسته مثل موز هم باید تا زمان مصرف در دو نایلون کاملاً دربسته داخل یخچال قرار بگیرند. عمر میوه نشسته در یخچال حدود 10 تا 15 روز است.

همیشه قانون شستشوی میوه‌ها را در منزلتان رعایت کنید

بهتر است شستشوی میوه‌ها در منزل قانونمند باشد؛ یعنی یا همیشه میوه‌ها را شسته داخل یخچال بگذارید یا نشسته (فقط برای موز) تا اعضای خانواده‌تان همیشه بدانند میوه‌های درون یخچال شسته هستند یا نشسته تا با خوردن میوه نشسته دچار بیماری نشوند.تاریخ : شنبه 30 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی

علی رضا محمدی، متخصص روان شناسی بالینی گفت:  میزان خواب به نوع و حرفه هر فرد بستگی دارد.

وی در ادامه مطلب خود افزود: اما به طور کلی هر فرد بزرگ سال در شبانه روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد .

محمدی تصریح کرد: این مقدار در نوزادان 18 ساعت و در کودکان پیش دبستانی 10 تا 12 ساعت و برای نوجوانان 9 ساعت است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بر خلاف عقیده ی عامه هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند افراد مسن کمتر از جوانان به خواب نیاز دارند.

تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
محققان علوم پزشکی در دانشگاه دوک آمریکا اعلام کردند ازدواج به بهتر شدن زندگی کمک می کند و کسانی که ازدواج می کنند کمتر از دیگران در خطر مرگ زودهنگام قرار دارند.
دکتر ایلن زیگلر و همکارانش اعلام کردند ازدواج ، به بهتر شدن شرایط روحی و جسمی و در نهایت ، افزایش طول عمر منجر می شود.
محققان با بررسی پرونده چهار هزار و هشتصد و دو نفر که در بررسی سلامت دانشگاه کارولینای شمالی شرکت کرده بودند تاثیر ازدواج را روی سلامت جسمی و روحی آنان مورد مطالعه قرار دادند.
محققان دریافتند کسانی که هرگز ازدواج نمی کنند دو برابر افراد متاهل، در خطر مرگ ناگهانی قرار دارند و مجرد بودن یا از دست دادن زندگی مشترک ،‌خطر مرگ ناگهانی را در میان سالی افزایش می دهد و احتمال رسیدن به سنین پیری را کم می کند.
به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت ، محققان می گویند روابط اجتماعی در دوران میان سالی به درک بهتر زندگی و افزایش طول عمر کمک می کند.


تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
بسیاری از مردم در سراسر دنیا نمی‌‌دانند كارلوس سلیم الو چه كسی است، در حالی كه او بی شك یكی از مشهورترین افراد در تاریخ مكزیك می‌‌باشد. الو با ثروت خالص 35 میلیارد دلار سومین فرد ثروتمند جهان به حساب می‌آید. ثروت او تنها در سن 26 سالگی به 40 میلیون دلار می‌رسید!
كارلوس سلیم الو در 28 ژانویه 1940 در مكزیكو سیتی به دنیا آمد. كارلوس از نژاد مكزیكی نیست و خانواده‌اش از مهاجران لبنانی بوده‌اند. كارلوس جوان پنجمین فرزند از شش فرزند و باهوش‌ترین فرزند خانواده بزرگ ‌اش بود. او در مدرسه بر دیگران برتری داشت و همواره خود را وقف تحصیلاتش می‌كرد.
بعد از دبیرستان او تصمیم گرفت كه در رشته مهندسی تحصیل كند و در دانشگاه یونیورسیداد ناسیونال اتونوما دو مكزیكو پذیرفته شد. كارلوس به زودی دریافت كه استعدادش در كمك به سودآور شدن شركت‌ها امری است كه او را بی‌اندازه ثروتمند خواهد كرد. او با یافتن شركت‌هایی كه ارزش شدیدا پایینی داشتند و سودآور كردن آنها موفقیت مالی عظیمی‌كسب كرد.
این كار هم برای شركت‌های مربوطه و هم برای الو بی‌نهایت مفید بوده است. در سال 1965 كارلوس شروع به بنا كردن پایه‌های گروپو كارسو نمود كه در 1966 به ثبت رسید.از 1980 به بعد الو یك فرد موفق در بسیاری از حوزه‌های صنعتی، خرید و فروش املاك و تجارت بوده است.
زمانی كه مكزیك متحمل یك بحران مالی در سال 1982 شد، كارلوس تصمیم به سرمایه‌گذاری بزرگ در بازار گرفت كه نتایج واقعا خوبی در پی داشت. تا سال 1985 گروپو كارسو كنترل شركت‌های زیادی را به دست گرفت.

در 1990 گروپو كارسو تل‌مكس را هم تحت كنترل گرفت و حیطه‌ جدیدی از گسترش صنعتی را در سطح جهانی شروع كرد. در طی 15 سال تل مكس به واسطه بهینه‌سازی فرایندهایش، پیشرفت زیادی در سطح جهانی و تكنولوژیكی كرد. الو كسب و كارهای متفاوتی هم انجام داده است و بخشی از بسیاری از صنایع را به دست گرفته است. مثلا او 4/6 درصد از سهام شركت نیویورك‌تایمز را در اختیار دارد كه او را تبدیل به بزرگ‌ترین سهامدار این شركت پس از صاحبان آن یعنی خانواده سالزبرگر، می‌كند.
تاكتیك‌های او گرچه كاملا قانونی هستند، گاهی اوقات در دنیای كسب وكار مورد انتقاد واقع می‌‌شوند. دولت مكزیك در دوره 1990 به سمت خصوصی‌سازی حركت كرد و الو به سرعت دست به كار شد و كنترل تله‌فونسو دو مكزیك (‌تل مكس) را به دست گرفت. او به سرعت به خاطر بالابردن قیمت‌‌ها پس از بدست گرفتن كنترل شركت، مورد انتقاد قرار گرفت.
گرچه او برای بهبود خدمات تلفن در مكزیك تلاش بسیاری كرده و همچنین خدمات تماس محلی و از راه دور، خدمات اینترنتی، خدمات تلفن همراه و كتابچه راهنمای تلفن را نیز ارائه كرده است. بی‌‌شك او بر صنعت تله‌‌كام حكمرانی می‌كند، زیرا در حال حاضر 90 درصد خطوط تلفن در مكزیك در كنترل تل‌مكس است. همچنین 80 درصد خطوط تلفن همراه در مكزیك در اختیار تل‌سل، شركت تلفن همراهی است كه توسط الو اداره می‌شود.

الو همچنین صاحب بزرگ‌ترین ارائه‌كننده خدمات اینترنت در مكزیك یا حتی در ایالات متحده می‌باشد. از سال 2006 تا 2007 ثروت كارلوس از 30 میلیارد دلار به 49 میلیارد دلار جهش كرد. الو به روشی مشابه وارن بافت كسب درآمد می‌كند، یعنی از طریق سرمایه‌گذاری دقیق و بی‌عیب، اما الو ترجیح می‌دهد خودش را به عنوان گرداننده شركت‌ها و نه یك سرمایه‌گذار صرف تصور كند.
كارلوس پس از سال‌ها كار سخت، بخش عمده‌ شركت‌هایش را به پسرانش سپرده است و در حال حاضر او تنها در مقام ریاست 5 شركت از مجموعه شركت‌هایش قرار دارد.
كارلوس به واسطه فعالیت‌هایش در حوزه تكنولوژی بارها مورد تشویق قرار گرفته است. برای مثال او جوایزی از جمله مدال لیاقت كارآفرینی از تالار تجارت مكزیك و مدال فرمانده لئوپولد دوم از سوی دولت بلژیك و عنوان مدیر ارشد اجرایی (CEO) سال و دهه ‌(در سال 2003) را از سوی مجله تریدبیزنس دریافت كرده است. الو برای كارهای خیرخواهانه‌اش نیز شهرت دارد.
صندوق توسعه آمریكای لاتین كه او رییس آن است، بودجه‌ای بالای 10 میلیارد دلار دارد كه صرف پروژه‌های مختلف فرهنگی در سرتاسر آمریكای لاتین می‌شود. به علاوه او بسیار علاقه‌مند طبیعت و هنر است.
تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
تا به حال شنیده اید که زبانی که زنان حرف می زنند متفاوت از زبانی است که آقایان استفاده می کنند. مثلا وقتی یک خانم می گوید « حرفش را نزن، اصلا برایم مهم نیست »، در واقع می خواهد به طرف مقابل بفهماند که نه تنها موضوع برایش مهم است بلکه باعث ناراحتی اش هم شده است. اما کمتر مردی است که این موضوع را بداند و تعبیر درستی از آن داشته باشد، حالا این موضوع ساده را به تمام وجوه زندگی تعمیم دهید تا درک کنید زنان چه رازهای بزرگی هستند. مردانی که نتوانند راز شخصیت زنان را کشف کنند خواه ناخواه دچار اشتباه های بزرگی در قبال آنها می شوند تا جایی که ممکن است زندگی و رابطه شان تحت الشعاع قرار بگیرد. در این مطلب شما را با ۹مورد از این اشتبا هات رایج مردها آشنا می کنیم تا شاید کمی به مردها کمک شود که رفتار همسرشان را رمزگشایی کنند.

 تفاوت هایی از دوران غارنشینی
بیشتر زوج ها اگر بخواهند رابطه ای موفق داشته باشند به حرف زدن اهمیت زیادی می دهند، اما با این همه حرف زدن باز هم مردها می گویند که فکر می کنند زنان یک راز بزرگ هستند و نمی توان از کار آنها سر درآورد و همین عدم شناخت باعث می شود که اختلاف عقیده ای کوچک مثل جارو کردن خانه یا چیدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی منجر به دعوایی اساسی شود و به جاهایی برسد که طرفین شروع کنند از همه چیز و حتی خانواده های هم ایراد گرفتن.در این مواقع نمی توان گفت هر دو طرف بی تقصیرند ولی شاید تقصیر چندانی نداشته باشند و همه اینها ناشی از تفاوت دیدگاه هایشان باشد. باید بدانید خانم ها و آقایان بیشتر از آنکه فکرش را بکنید با هم متفاوت هستند. دکتر آلیسون آرمستانگ، روانشناس کالیفرنیایی می گوید: این تفاوت ها از همان دوران غارنشینی تا زندگی های مدرن امروزی در زندگی زنان و مردان وجود داشته است.


اشتباه یک : چرا مردها حرف خانم های شان را گوش نمی کنند؟
به نظرتان آشنا نمی آید؟ بیشترین شکایت خانم ها این است که مردشان به حرف آنها گوش نمی دهد.
متاسفانه مردها قدرت یک گفت وگوی ساده و عاشقانه را دست کم می گیرند.خانم ها طی گفت وگو دوپامین یا همان هورمون لذت در بدن شان بالا می رود و در نتیجه طی این گفت وگو ارتباط قوی تر می شود اما برای بیشتر مردها گفت وگو اینقدر اهمیت ندارد.مردها متوجه نمی شوند که خانم ها حرف می زنند تنها برای اینکه احساس کنند به طرف مقابل وصل هستند، آنها فکر می کنند که همسرشان حرف می زند که خواسته اش را مطرح کند.از طرف دیگر مردها به طور غریزی می خواهند مشکلات همسرشان را حل کنند، حتی اگر خانم از او کمک نخواهد.

راه حل : یک عبارت هست که می تواند برای خانم ها معجزه کند: « برای من از خودت بیشتر بگو» و اگر شما می خواهید واقعا او را خوشحال کنید، بگویید: « من به حرف هایت علاقه مندم »


اشتباه دوم : مردها پیشنهاد کمک نمی دهند
خانم های شاغل بیشتر اوقات روزشان را در دفتر کار سپری می کنند و بعد هم باید مشغول غذا پختن و رسیدگی به خانه شوند، آیا به نظر شما این توقع زیادی است که زنی انتظار داشته باشد بدون اینکه از همسرش بخواهد ظرف ها را بشوید؟
وقتی یک زن کمک می خواهد یا به کمک نیاز دارد، ممکن است به طور مستقیم خواسته اش را مطرح نکند و هیچ کس هم انتظار ندارد که یک خانم هیچ وقت به کمک احتیاج نداشته و مانند یک شیرزن از کسی انتظاری نداشته باشد.
قبول کنید که این فراتر از توانایی یک زن معمولی است، مردی که قدرت جارو کردن در استحکام یک رابطه را متوجه نشود به احتمال زیاد با همسرش مشکل خواهد داشت، مردها باید بدانند که امور خانه در روحیه همسرشان به شدت تاثیر می گذارد.

اما چگونه؟ برای بیشتر زن ها، کارهای خانه و تمیز بودن آن نقش مهمی در احساس شان نسبت به زندگی دارد و اینکه همسرشان در این امر به آنها کمک کند می تواند به زندگی امیدوارشان کند.

راه حل: اول از همه شما به عنوان یک مرد باید با دیدن تلویزیون و فیلم ها متوجه شوید که یک زن چه کارهایی انجام می دهد
احتمالا خواهید دید که بیشتر اوقات خانم ها آرام و قرار ندارند، اگر همسر شما نیز چنین است هر چه سریع تر به کمکش بشتابید و دوم اینکه مردها نیاز دارند که کلمه « کمک » را از پیشنهادهای خود حذف کنند. یک زن برای اینکه توانایی اش را نشان دهد جواب طبیعی اش به پیشنهاد کمک « نه » است؛یعنی می گوید « ممنون خودم انجام می دهم » پیشنهاد می کنیم به عنوان شوهر از او بپرسید « آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم؟ »

نکته مهم :  از قانون طلایی « ارتباط موفق » چیزی شنیده اید
بارها و در جاهای مختلف درباره تفاوت های زن و مرد صحبت شده ولی برای بیشتر مردها رفتار زن ها همچون یک راز است و شاید غفلت از همین تفاوت ها گاهی باعث می شود یک موضوع کوچک و یک اختلاف نظر جزئی تبدیل به یک دعوای بزرگ و دلخوری زیاد شود. قانون طلایی برای حل این مشکل این است؛ همان گونه که دیگران با شما رفتار می کنند با آنها رفتار کنید، مردها معمولا همان گونه که دوست دارند همسرشان با آنها رفتار کند با او رفتار می کنند و همین باعث به وجود آمدن اختلافات می شود چون زن ها و مردها متفاوتند.


اشتباه سوم : او با شما فرق دارد
آیا تا به حال دیده اید که بعضی از مردها وقتی می خواهند خیلی همسرشان را خوشحال کنند به او وسایلی چون ایکس باکس هدیه می دهند، چون همان کاری را می کنند که دوست دارند همسرشان انجام دهد. وقتی مردی هدیه می دهد بیشتر به نیازهای خودش فکر می کند نه اینکه همسرش چه وسیله ای نیاز دارد و در نهایت همین رفتار اثر خود را در زندگی نشان می دهد.
البته این فقط یک ویژگی مردانه نیست، همه مردم به طور طبیعی فکر می کنند دیگران نیز خواسته هایی شبیه خودشان دارند، چون همه فکر می کنند دیگران هم شبیه آنها هستند.
مردان و زنان عموما خواسته هایی همساز دارند اما اگر زن و شوهری اینگونه نباشند مشکلات زیادی برایشان پیش می آید.

راه حل : مردها نیاز دارند درباره احتیاجات همسرشان بیشتر بدانند، اینکه چطور باید او را حمایت کنند و اینکه او چگونه شوهری را دوست دارد؟
به دست آوردن این اطلاعات خیلی سخت نیست تنها کافی است از همسرتان سؤال کنید. به خانم تان اجازه دهید که به راحتی با شما ارتباط برقرار کند و توقعاتش را بگوید.


 اشتباه چهارم : چرا او ساکت است؟
مردها فکر می کنند وقتی همسرشان یک روز با آنها صحبت نمی کند حتما در حال جریمه کردن آنهاست اما حقیقت این است که روحیه او آسیب دیده و نمی تواند صحبت کند. گاهی همین سکوت مردها را به اشتباه می اندازد و باعث می شود وضعیت را بدتر کنند. مرد می خواهد به زن اجازه دهد تا خودش حالش خوب شود اما باید بداند طولانی شدن سکوت زن می تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد. مردها فکر می کنند سکوت خوب است و حال زن را خوب می کند اما برای زن این سکوت، آرامش پیش از توفان است.

راه حل : وقتی یک زن ساکت است، باید مرد از او علت سکوتش را بپرسد، مردها باید همیشه همسرشان و احساسات او را چک کنند
باید بدانید که عبارت معجزه آسا در این مواقع این است « عزیزم در ذهنت چه می گذرد؟ » در این مواقع باید مرد بیش از همیشه خود را دلسوز نشان دهد چون در این صورت زن احساس امنیت می کند و راحت تر احساسات واقعی اش را مطرح می کند.
اگر نمی دانید چگونه گفت وگو را شروع کنید می توانید بگویید «من نمی دانم چه کاری کرده ام، اما خیلی متاسفم که ...»


 اشتباه پنجم : مردها دلایلشان را توضیح نمی دهند
این یک شکایت رایج زن ها نسبت به مردهاست، چرا همسرم آنچه را که فکر می کند، به من نمی گوید. در عصر حجر مردها برای شکار نیاز داشتند تا جایی که می توانند کالری ذخیره کنند، اما امروز مردها، کلمات را برای خودشان نگه می دارند و سعی می کنند احساساتشان را پنهان کنند. وقتی خانمی به همسرش پیشنهاد می دهد که به سینما بروند ممکن است مرد بدون هیچ توضیحی تنها بگوید « نه!» هرچند در ذهن خود دلایل روشنی دارد مثل اینکه جای پارک پیدا نمی شود یا خیلی خسته است و... اما چون خانم ها این دلایل را نمی دانند دچار سوء تفاهم می شوند. مثلا زن فکر می کند که همسرش دوستش ندارد و نمی خواهد با او وقت بگذراند.

راه حل : باید با همسرتان بیشتر صحبت کنید
مردهایی که تصمیم هایشان را برای همسرشان توضیح می دهند حدود ۱۰۰برابر بیشتر از مردهای دیگر در زندگی موفق هستند، این مردها حتی اگر با همسرشان مخالفت کنند چون برای او توضیح می دهند، تنش به وجود نمی آورند.

اشتباه ششم : مردها فکر می کنند حضور فیزیکی در خانه کافی است
یک مرد فکر می کند همین که در خانه باشد نشان دهنده صمیمیت او با همسرش است، آنها حساب نمی کنند که در زمان حضور در اتاق پای کامپیوتر هستند یا فیلم می بینند یا خواب هستند یا... برای مردها تنها فعالیت های ۲ نفره می تواند نشان دهنده صمیمیت باشد، در این فعالیت های ۲ نفره حضور ۲ نفر برای مرد آرامش بخش است.
اما برای زن ها اینگونه نیست، او برای اینکه احساس آرامش کند باید مطمئن شود که همسرش به لحاظ احساسی، فیزیکی و ذهنی با او همراه است.
 
راه حل: ۳ کار را فراموش نکنید زن ها برای داشتن یک رابطه موفق نیاز دارند که هم صحبت کنند، هم توجه کافی دریافت کنند و هم با همسرشان ارتباط حسی و فیزیکی داشته باشند و در نتیجه این حالات احساس صمیمیت بیشتری می کنند.

اشتباه هفتم : مردها می گویند همسرشان به آنها توجه کافی ندارد
باید بدانید که خانم ها به راحتی می توانند چند کار را با هم انجام دهند و این جزو طبیعت آنهاست، اما مردها اینگونه نیستند. به عنوان مثال یک خانم هم می تواند تلفن جواب دهد، هم به غذا سرکشی کند و هم با شوهرش درباره یک موضوع مهم صحبت کند، اما در این مواقع مرد فکر می کند همسرش به او بی توجه است. مردها به دنبال توجه کامل هستند و می خواهند وقتی حرف می زنند همسرشان هیچ کاری نکند، در صورتی که نمی دانند که همسرشان به حرف ها با توجه کامل گوش می کند. با همه این حرف ها یک مرد چطور می تواند توجه کامل همسرش را جلب کند؟

راه حل : بهترین کار این است که هنگام صحبت دست های همسرتان را در دست بگیرید، با این راه دیگر گمان نمی کنید که او نسبت به حرف هایتان بی توجه است.

 اشتباه هشتم : مردها بیشتر به خودشان توجه می کنند تا همسرشان
یکی از رایج ترین اشتباهات مردان هنگام ارتباط با همسر یا نامزدشان این است که اصلا به نیازهای عاطفی متفاوت همسرشان توجه نمی کنند و بیشتر توجه آنها به احساسات خودشان است. از طرف دیگر برای زنان نیز چندان مهم نیست که مردان درباره آنها چه فکر می کنند، همه آنچه برای آنها اهمیت دارد احساس خودشان نسبت به مرد زندگی شان است. یک زن چندان توجه نمی کند که شما چقدر می خواهید او را تحت تاثیر قرار دهید. اگر شما خودتان فکر می کنید همسر یا نامزد خوبی هستید، در احساسات او تاثیر خاصی ندارد. او چندان توجه نمی کند که شما در دلتان به چه فکر می کنید.

راه حل : اگر می خواهید همسرتان را تحت تاثیر قرار دهید، سعی کنید احساساتش را بیشتر بشناسید از او درباره احساساتش بپرسید تا راه های خوشحال کردنش را پیدا کنید.

اشتباه نهم : کسل بودن!
یک مرد باید در زندگی اش احساس شوق و اشتیاق داشته باشد (در کنار همسری که دوستش دارد) وگرنه روز به روز کسل تر می شود. این مورد می تواند کار یا فعالیت فرهنگی یا... باشد. وقتی شما به نیازهای خودتان توجه کافی داشته باشید و سعی کنید استعداد های بالقوه خودتان را شکوفا کنید و با انجام دادن کاری که دوست دارید شاداب باشید، مسلما در کنار همسرتان نیز زندگی بهتری خواهید داشت و بهتر می توانید او را خوشحال کنید.

10 نکته که زنان دوست دارند مردان در مورد آنهابدانند
1 - زنان دوست دارند که از آنها راهنمایی و نصیحت بخواهید.
2 - خواسته هایتان را غیرمستقیم با آنها مطرح کنید.
3 - زنان انتظار دارند که به آنها زنگ بزنید.
4 - هر گاه زنی در اوج خشم و غم قرار گرفته باشد، به هیچ عنوان تقصیری را به گردن نمی گیرد.
5 - بسیاری از زنان به این علت که نمی خواهند کسی ایشان را نیازمند بداند، نیازهایشان را انکار می کنند.
6 - یک زن به طور ذاتی از توانایی نامحدودی در شاداب ساختن دیگران برخوردار است. اما وقتی آن زن لبخند می زند، لبخندش به این معنا نیست که در اوج شادابی و خوشحالی قرار دارد.
7 - یک احساس پنهان در درون زن به او می گوید نمی خواهم خواسته هایم را به همسرم بگویم، اگر عشق او به من واقعی باشد، خودش از نیازهایم مطلع می شود.
8 - هیچ چیزی را در رابطه اش با شما فراموش نمی کند.
9 - همسرتان می خواهد در صدر فهرست اولویت های شما قرار بگیرد، او جایگاه شماره یک را می خواهد، او می خواهد بیش از دوستان، همکاران، مشتریان و حتی مادرتان برای شما مفهوم داشته باشد.
10 - هیچ وقت از گفتن جمله دوستت دارم به زن مورد علاقه تان غافل نشوید.

 تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
در شرایط امروزی جامعه ما تصمیم به ازدواج با زنی كه به تنهایی سرپرستی كودك یا کودکانی  را بر عهده دارد چیز عجیبی نیست. هر چند این قضیه هنوز هم برای تعدادی از مردان ( حتی آنهایی که خودشان تجربه یک شکست در زندگی زناشویی را داشته و حتی صاحب فرزند هم هستند ) دشوار است و در مورد پذیرش آن با مشکلات و چالشهای جدی مواجهند اما حقیقت امر این است که متاسفانه با سیر صعودی تعداد طلاقها در جامعه، مسلما تعداد زنان یا مردانی که به تنهایی مشغول  بزرگ کردن فرزندشان هستند رو به افزایش است.

تقریبا 75 درصد والدینی که طلاق می گیرند دوباره ازدواج می کنند و این یعنی برخی از کودکان جامعه ما بخشی از زندگی شان را با پدر خوانده و یا مادر خوانده سپری می کنند که البته در این یاداشت بیشتر سعی داریم در مورد ناپدری ها صحبت کنیم.

لازم است مطمئن شوید كه در زندگی با این زن، هنگامی كه او مجبور است علی رغم قولی که به شما داده، به فرزندش رسیدگی کند و یا یك موقعیت غیر‌مترقبه به وجود می‌آید او را ملامت و سرزنش نمی‌كنید.
غالب کودکان بعد از طلاق والدین با یک مرحله سازگاری جدید یعنی زندگی تک والدی باید سازش پیدا کنند و این در حالی است که ازدواج مادر نیز دوباره یک سازش جدید را در زندگی فرزند ایجاد می نماید.
با وجود داستانهایی که در مورد ظالم بودن ناپدری ها خوانده یا شنیده ایم ولی تحقیقات نشان داده که این چنین نیست. برای پسرها غالبا وجود ناپدری مفید است. پسر بچه هایی که بین شش تا یازده سال با ناپدری زندگی کرده اند در مقایسه با آنهایی که تنها با مادرشان زندگی کرده اند رفتار بالغانه تری داشته و سازگار تر هستند و از لحاظ اجتماعی کفایت بیشتری دارند.

علاوه براین ناپدری ها می توانند با کفایت باشند و در ضمن زنانی که مجددا ازدواج می کنند خیلی شادتر از زنانی هستند که تنها و بدون همسر مانده اند و احساس ایمنی بیشتر کرده و از لحاظ مالی هم مشکلات کمتری دارند. لذا با این اوصاف برنامه ریزی برای ازدواجی مجدد ( بعد از طلاق ) که همراه با بررسی و شناخت کافی باشد می تواند سطح کیفی زندگی مردان  و زنانی که زندگی اول شان را از دست داده اند و حتی در سلامت روان فرزندان طلاق، موثر واقع شود.
 
در ادامه توصیه هایی به مردانی ارایه می شود که قصد ازدواج با زنی را دارند که صاحب فرزند یا فرزندانی هست :
1 - ارتباط و رابطه‌تان را بشناسید و كشف كنید 
اگر واقعا خواهان ازدواج با زنی هستید که صاحب فرزند یا فرزندانی است، ارتباط ‌تان را با او خوب شناسایی و كشف كنید لذا این زمان بهترین وقت برای ملاقات فرزند یا فرزندان آن زن خواهد بود. این اولین قدم در شناخت بهتر آن زن و شناخت چگونگی آغاز اعتماد بین شما دو نفر است. باید بتوانید به این واقعیت كه او یك مادر است توجه كنید و كمی در این باره احساس نگرانی كنید.

2 - پذیرفتن نیازهای بچه‌ها 
شما باید به تدریج درك كنید و بپذیرید كه نیازهای كودكان و فرزندان در هر مرحله‌ای در اولویت هستند. به عنوان یك مرد، بایستی به این درك برسید كه برای یک زن فرزندان وی بسیار مهم بوده و احتمالا در اولویت اول هستند و آنها مهمترین بخش زندگی او هستند. شما باید در زندگی با این زن، آمادگی هرگونه بهم‌ خوردن برنامه‌ریزی‌ها در لحظه آخر باشید زیرا او به عنوان یک مادر الزامات و تعهدات دیگری هم دارد و بهترین كار منعطف بودن و درك كردن او در زمان وقوع این حوادث است. لازم است مطمئن شوید كه در زندگی با این زن، هنگامی كه او مجبور است علی رغم قولی که به شما داده، به فرزندش رسیدگی کند و یا یك موقعیت غیر‌مترقبه به وجود می‌آید او را ملامت و سرزنش نمی‌كنید. لازم است مطمئن شوید كه به او شانس توضیح دادن را می‌دهید و بقیه جر و بحث‌ها را به آینده موكول می‌كنید.

3 - ملاقات كردن بچه‌ها 
وقتی كه زمان مناسب برای دیدن فرزند یا فرزندان او فرا رسید باید اینكار را بر اساس برنامه‌ریزی و اجازه او انجام دهید. لازم است یك لحظه خود را جای این بچه بگذارید چرا که ممكن است به‌ دلیل جدایی والدین خود اوقات بدی را سپری كرده باشد. از طرفی معمولا مشاهده حضور مردی جدید در زندگی مادرش که قرار است نقش پدر را برای وی هم ایفا کند، بسیار سخت است. لازم است صبور و فهمیده باشید. سعی كنید بدون تحت فشار گذاشتن او با او رفیق شوید. شما باید قادر باشید آنها را به هر شكلی كه هستند و یا هر طوری كه احساس می‌‌كنند بپذیرید. به او زمان بدهید خواهید دید كه كارها خودش درست خواهد شد.
 
4 - هرگز زیاده خواه نباشید 
نباید انتظار داشته باشید كه درست در ابتدای آشنایی، توسط بچه‌ها یا اقوام و خانواده این زن مورد استقبال و خودش آمدگویی قرار بگیرید. شما باید صبور باشید و قدرت درك و فهم آنچه كه در حال وقوع است را داشته باشید. بهترین كار در این لحظات، داشتن یك روش خوب برای درك كردن هركسی است ( داشتن حس همدلی ).
شما نمی‌توانید كسی را مجبور كنید كه شما را دوست داشته باشد و هرگز و در هیچ شرایطی از روی خودخواهی و تكبر كاری نكنید.

5 - داشتن حس مشترك 
فكر كنید كه اگر شما در چنین شرایطی قرار داشتید چه احساسی می‌كردید؟ اطمینان حاصل کنید كه به تمام افراد زمان و مكان مناسب داده شده است. هرگز زنی را مجبور نكنید كه در زندگی با شما میان شما و فرزندش یکی را انتخاب کند چون در نهایت و به مرور زمان این شما هستید که شکست می خورید و رابطه صمیمانه با همسرتان را از دست می دهید. در واقع شما باید این اطمینان را از خود داشته باشید که، می توانید نقش یک حامی را برای این زن و فرزندش ایفا کنید. او حتما به خاطر اینكه شما حامی او بوده‌اید و شرایط او و فرزندش را درك كرده‌اید از شما قدردانی و تشكر خواهد كرد. ایفای یک نقش حمایتگر برای این زن و فرزند، مسلما باعث ایجاد حس صمیمت و خوشبختی بیشتر در زندگی زناشویی شما می گردد.تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ براساس این گزارش محققان ضمن بیان این كه هودها قدرت‌های مختلفی دارند افزودند: این روند كاهشی در میزان آلودگی بستگی به نوع قدرت آنها داشته و تأثیرات مطلوب حاصل از آنها در كاهش آلودگی بین 70 تا 90 درصد متغیر است.

به گفته محققان با توجه به این كه افرادی كه در كشورهای صنعتی زندگی می‌كنند بیش از 80 درصد ساعات زندگی خود را در مكان‌های سرپوشیده طی می‌كنند، لذا كاهش و مهار آلودگی این فضاها از اقدامات مهمی جهت تقویت سلامتی محسوب می‌شود.

گفتنی است گیاهان نیز می‌توانند باعث تمیز كردن هوای خانه و كاهش علائم مرتبط با آلودگی هوا مانند استرس، سردرد، خواب‌آلودگی و غیره شوند.
تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391
نویسنده : سعید ابدالی
یک گروه از محققان آمریکایی به اطلاعات جدید و قابل توجهی درباره اهمیت پایبندی انسان به صداقت و راستگویی و نقش دروغگویی در آسیب دیدن انسان معاصر و ابتلای وی به مشکلات ذهنی و روانی بزرگ شدند که برای اولین بار منتشر می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛  محققان تأکید کردند: پایبندی به صداقت و راستگویی و دروغ نگفتن انسان در وضعیتهایی - که اگر دروغ بگوید نجات می یابد و از بازخواست یا مجازات در امان می‌ماند – نقش موثر و قابل توجهی در بهبود سلامت ذهنی و جسمی وی دارد.

محققان افزودند: اما دروغگویی انسان را با مشکلات روانی و جسمی بزرگی درگیر می‌کند و وی را بیشتر در معرض ابتلا به بیماریها قرار می‌دهد.

این نتایج در کنفرانس علمی جمعیت روانشناسی آمریکا توزیع و درشماره این ماه ماهنامه جمعیت منتشر شده است.

این نتایج تأکید کرد: افرادی که بسیار امانتدار و پایبند به صداقت و راستگویی هستند و به طور کامل از دروغگویی و بهانه تراشی‌های واهی دوری می‌کنند، سلامت ذهنی و جسمی آنها به طرز قابل ملاحظه‌ای درمقایسه با افرادی که از دروغ به عنوان یک ابزار موثر به منظور فرار از وضعیتهای دشوار و به طور کلی در زندگی خود استفاده می‌کنند- بهبود می‌یابد.

محققان علت اجرای این تحقیقات خود را توضیح داده و گفتند: یکی از مطالعات علمی جدید اشاره کرده است که شهروند آمریکایی در طول یک هفته دست کم 11 دروغ می‌گوید و این امر ما را برآن داشت تا به دنبال این موضوع باشیم که اگر انسان به راستگویی و صداقت پایبند باشد و دروغ را کنار بگذارد، این امر نقشی در بهبود سلامت وی ایفا می‌کند.
 

 


آخرین مطالب