تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - گردشگاه های شهرستان جلفا
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : دوشنبه 17 اسفند 1388
نویسنده : araz

نظر به اینکه مدت زمان زیادی تا شروع بهار طبیعت و تعیطیلات عید نوروز نمانده است ، همه شما را دعوت می کنم که از دیدنیهای شهرستان ما دیدن فرمائید.

البته اینجا هوا خوب و بهاری است و شبها فعلاً كمی سرد كه آنهم تا تعطیلات بهتر  میشود و شما برای احتیاط  لباس گرم فراموشتان نشود.

اول از دو مكان بسیار دیدنی برایتان مینویسم و بعد در پست های بعدی ، جاهائی را معرفی می کنم که دیدنشان خالی از لطف نیست .

وقت زیادی برای بازدید از جاهای دیدنی نداشتید به نظر من از اینجا فاکتور بگیرید. این نظر من بود.

 آسیاب خرابه

آسیاب خرابه (خارابا دییرمان) یکی از جای‌های دیدنی و توریستی استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان جلفا و در چندکیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده‌است. آسیاب خرابه، آسیابی آبی است که سال‌ها پیش مورد استفادهٔ مردم منطقه بوده‌است؛ ولی اکنون به‌دلیل تخریب قسمت‌های عمدهٔ آن کاربردی ندارد و به‌همین دلیل به «آسیاب خرابه» شهرت یافته‌است. ارتفاع آسیاب ۱۰ متر و مساحت محوطهٔ پایینی آن ۲۰۰ متر مربع می‌باشد. در آسیاب خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده‌اند که از بالای آسیاب به‌سمت پایین سرازیر می‌شوند. آب این آبشارها از چشمه‌های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرند، تأمین می‌گردد

حتما به آسیاب خرابه سر بزنید. فوق العاده است. الان رو نمیدونم ولی من چندین سال قبل  که رفته بودم احساس کردم عزیزان دست اندرکار می توانستند گردشگاهی درخور در کنار این مکان زیبا و آبشار دیدنی بسازند. نمیدونم شایدم الان بهتر شده باشه.

 کلیسای سنت استپانوس ( کلیسا خرابه )

یکی از منـاظر تاریخـی و توریستـی شهرستـان جلفـــا که از جاذبه های گردشگری و چشم اندازهای زیبای طبیعی نیز برخوردار می باشد ، کلیسای « سنـت استپـانـوس » است . این بنای عظیـم و دیدنی در 17 کیلومتری غرب شهر جلفا ( در مسیر جاده ی مرزی جلفا- سدّ ارس ) و به فاصله ی سه کیلو متری کرانه ی جنــوبـی رود ارس ، در آغـوش گـرم و با صفـــای کوهستـان و در میـان درّه ی سر سبـز شام با قدمتی بیـش ازهــزار سـال آرمیـده است. این کلیسـا به عـلّت قـرار گـرفتـن در روستـای  متـروکـه ی شـام ، با همیــن نــام نیـز خـوانـده می شود ودر زبان مردمان محل این مکان را اغلب بانام کلیسای خرابه می شناسند.

  نام اصلی این کلیسا از « اسپانوس » که یکی از حواریون حضـرت عیسی (ع) و نخستین شهید تبلیغ در راه مسیحیّـت بوده ، اقتبـاس گـردیده است . وجـود کلیسـا در این منطقـه حاکی از آن است که ساکنـان اولیــّه اطـراف کلیسا ارمنـی بـوده اند که بعـد از آغــاز جنـگ جهـانی اوّل از ایـن منطقـه به منـاطـق دیگـر مهاجرت نموده اند . این کلیسا هر سال در یک روز خاصّی( این روز بر اساس نظر شورای ارامنه تعیین می شود ) مرکز گرد همایی مسیحیان جهان می گردد که با زیارت این مکان با روشن کردن شمع به نیایش و راز و نیـاز می پردازند. بسیاری از ارامنه اعتقـاد بر این دارند که سنگ بنای این کلیسا توسط یکی از دوازده حواریون حضرت عیسی (ع) بنا نهاده شده واز نظر آنان این مکان فوق العاده اهمیّت دارد .

دیدن این کلیسا هم خالی از لطف نیست ولی اگر خواستید بین کلیسا خرابه و آسیاب خرابه یکی را انتخاب کنید به نظر من آسیاب خرابه را انتخاب کنید.

منبع :اینجا
موضوعات مرتبط: كلیاتی از جلفا و ارسباران جلفا و ارسباران ,
آخرین مطالب