تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - بقعه ی رفیع شیخ شهاب الدین اهری، زلزله زده اما پابرجاست
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : جمعه 17 شهریور 1391
نویسنده : araz

بقعه ی همیشه استوار شیخ شهاب الدین اهری كه نمادی از مكتب قره داغ به حساب می آید قرن ها  پابرجا ایستاده است،‌ اگرچه پیش از زلزله ی اخیر نیز ترك هایی در خود یافته بود و اگرچه اقدامات مرمتی خوبی در سال های اخیر در بدنه ی آن صورت گرفته بود،‌اما بنا به گفته ی رئیس سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی «‌ گنبدخانه مقبره شیخ شهاب الدین اهر (موزه ادب و عرفان) در حدود 20 الی 30 درصد آسیب دیده و برش و شکافی در سقف آن ایجاد شده است». مشاهدات خبرنگار خبرگزاری میراث فرهنگی نیز از « تخریب 30 درصد از بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری » حكایت دارد. خبرنگار این خبرگزاری گزارش می دهد « میزان ترک‌های ایجاد شده در سقف بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری وضعیت خوبندارد. طبق گفته‌های برخی از کارشناسان حاضر در منطقه عمق شکاف‌هایی که بر اثر زلزله ایجاد شده می‌تواند حادثه‌ آفرین باشد».

آجرهای فیروزه ای یكی از مناره های این بقعه در اوایل دهه ی پنجاه بنا به دلائلی كه هنوز هم به درستی مشخص نیست،‌ به آجر معمولی تبدیل شده بود و تراب محمدی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی پیرو وعده ای كه در مهرماه سال 90 و در جشنواره ورنی در اهر گفته بود،‌ مردادماه امسال گفت« امسال عملیات مرمت و بازسازی مناره بقعه شیخ شهاب‌الدین با همسان‌سازی مناره‌ها از سوی کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی و گردشگریآغاز و تا پایان سال‌جاری شاهد ترمیم و بازسازی مناره معمولی به مناره فیروزه‌ای رنگ که به تأیید مرکز اسناد این سازمان رسیده خواهیم بود».

پای مناره های آن اخیراً در دست مرمت بود اما مدتی از فعالیت مرمتی در آن خبر نبود كه زلزله آمد. پای مناره ها را برای سنگ چینی مختصری كنده بودند و رها ماندن آن ها در آن وضعیت كار خوبی نبود. غفلتی كه حتی شهروندی در تماس با دوهفته نامه گویا ( چاپ اهر) هشدار داده بود كه « پایه مناره های بقعه شیخ شهاب الدین اهری را كه كنده اند چرا نمی آیند مرمت كنند و با گونی پوشانده اند». اكنون جای خالی شده در پای مناره ها، چوب گذاشته اند كه خبرنگار خبرگزاری میراث فرهنگی از آن ها با عنوان پای چوبی یاده كرده است.

بنای عظیم بقعه شیخ شهاب الدین اهری كه تنها موزه ادب و عرفان كشور را نیز در خود دارد، هنوز پابرجاست.

موضوعات مرتبط: كلیاتی از جلفا و ارسباران جلفا و ارسباران ,
برچسب‌ها: زلزله اهر , زلزله ورزقان , زلزله هریس ,
لینک های مرتبط: یوخا ,
آخرین مطالب