تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - « نوشیدنیهای معجزه گر»
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : چهارشنبه 11 مرداد 1391
نویسنده : araz

«اگر می
خواهید که چرخه گوارش بدنتان به خوبی کار خودش را انجام دهد هر روز یک فنجان چای بنوشید.»
 عادت ماه می: نوشیدن روزانه یک فنجان یا بیشتر چای گیاهی
برای این که خود را در شرایط مناسب و سلامت نگاه دارید و زمینه را برای داشتن عمری طولانی فراهم کنید باید به چرخه گوارش و هضم غذا در بدنتان توجه کنید. با جذب هر چه بیش
تر مواد خوراکی که مصرف میکنید قادر خواهید بود عمل کرد بدن را در بالاترین شرایط خود قرار دهید.
ما در دورهای زندگی میکنیم که به دلیل پیروی از رژیمهای خوراکی ناسالم امکان بهره بردن کافی سلولهای بدن را از غذایی که میخوریم به آنها نمیدهیم.
درواقع ممکن است خوراکی مورد استفاده حاوی بالاترین مواد مغذی باشد اما اگر شرایطی فراهم نشود تا جذب سلول
ها شود، این مواد خوراکی رهسپار رودهها شده و از بدن خارج میشوند.
گاهی برخی شرایط داخلی بدن یا خارجی امکان هضم کامل غذا را برای ما از بین می
برند و در این جا این نوشیدنیهای گیاهی هستند که به کمک ما میآیند تا این مرحله به طور کامل انجام شود.
این نوشیدنی
های گیاهی به طور معمول حاوی آنزیمهایی هستند که به جذب بهتر مواد مغذی کمک میکنند. از این رو هست که در بسیاری از فرهنگها نوشیدن یک فنجان چای گیاهی به طور روزانه حتا به عنوان نوعی دارو توصیه میشود.
بهترین چای
های پیشنهادی
برای جذب هر چه بهتر مواد غذایی و داشتن یک سیستم گوارشی بهتر، نوشیدن یکی از انواع این چای را یک ساعت بعد از هر وعده غذا امتحان کنید:
چای نعناع:
خاصیت
های نعناع (پِپپِرمیت) بر هیچ کس پوشیده نیست؛ ترشحات سالم معده را افزایش میدهد، رودهها را نرم میکند و اسپاسم را آرام. در کنار این که معده را سرو سامان داده و گاز معده را کاهش میدهد.
کوشاد
کوشاد (گنتیان
)، گیاه تلخی است که البته برای من زیاد نام آشنایی نبود و الان نمیتوانم توضیح خیلی آشنایی برای شما بدهم. گویا از تیرهی بنفشههاست و گفته میشود که زکریای رازی هم از آن برای درمان زیاد استفاده میکرد. این گیاه سابقه طولانی در استفاده برای موارد گوارشی دارد و علاوه بر تحریک چرخه گوارشی، فعالیتهای لوزالمعده و صفرا را نیز افزایش میدهد.
شیرین بیان
شیرین بیان (
Licorice) گیاهی است که البته بر خلاف نامش بسیار هم تلخ است اما از دیرباز به عنوان تسکیندهنده و ضدالتهاب، برای کمک به رفع ناراحتی معده و روده مورد استفاده قرار میگرفته.
زنجبیل
زنجبیل ( (
Gingerنیز برای تسکین مخاط گوارشی معده و ایجاد تعادل در مایعات معده مورد استفاده قرار میگیرد. ضمن آن که سبب آسان سازی جذب مواد مغذی و دفع مواد غیر مفید میشود و البته شاید به خاطر همین خواص هم هست که در آشپزی آسیایی و به ویژه جنوب شرق آسیا بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.
بابونه
بابونه (
Chamomile) یکی دیگر از گیاهان دارویی است که برای بهبود وضعیت معده بسیار مفید است. جوشانده این گیاه سبب آرامش سیستم عصبی و شل شدن عضلات شده و یک انتخاب ایدهآل برای نوشیدن یک فنجان ساعتی پیش از رفتن به رختخواب است.
یک نوشیدنی ترکیب
گاهی می
توانید از گیاهان تازهای که ممکن است در آشپزخانهتان یافت شود یک نوشیدنی سلامت تهیه کنید. یک قاشق چای خوری از ریحان، گشنیز، نعنا، پونه، رزماری و مریم گلی در یک لیتر آب داغ دم کنید و پس از مصرف یک فنجان باقی آن را برای مصرفهای بعدی نگاه دارید.
چای نه؟!
اما اگر چای نوشیدنی مورد علاقه شما نیست می
توانید برای دریافت منافعی که نوشیدن یک نوشیدنی سالن برای چرخه گوارش شما دارد از نوشیدنی مشابه مثل یک لیوان آب گرم همراه با چند قطره آب لیموی تازه استفاده کنید.
نخستین فایده
ای که این نوشیدنی در ابتدای صبح برای شما دارد این است که کمک به پاکسازی سیستم گوارشی شما و به حرکت درآوردن آن و هدایت مواد باقیمانده در رودهها به خروج ازبدن میکند.
می
توانید به این نوشیدنی لیموی بیشتر به همراه کمی نعناع، رزماری یا کمی ریحان اضافه کنید که آن را معطر و خوش طعمتر میکند. ضمن این که با کمی عسل یا چوب دارچین میتوانید آن را شیرینتر کنید.
و هم
چون هر عادت دیگری تلاش کنید نوشیدن یک فنجان چای گیاهی را هر روز یا هر شب یک ساعت قبل از خواب ادامه دهید تا نتایج جالب آن را ببینید ضمن آن که در پایان ماه یک عادت خوب دیگر به عادتهای مفید قبلی برای سلامتی افزوده شده است.
نکته: یک نکته هم این که برای انجام این عادت هیچ بهانه
ای هم پذیرفتنی است چرا که شما به سادگی امکان تهیه چای مورد نظرتان را در هر جایی دارید. تنها کافی است کمی آب جوشیده داغ در اختیار داشته باشید و با چای کیسهای که همراه دارید در محل کار، سفر یا هر مکان دیگری از نوشیدنی خود لذت ببریدموضوعات مرتبط: میوه ها و گیاهان دارویی و طب سنتی ,
برچسب‌ها: طب سنتی , گیاهان دارویی , پزشک علفی ,
آخرین مطالب