تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - زیست 350 قطعه قره خروس در آذربایجان شرقی
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : سه شنبه 30 خرداد 1391
نویسنده : araz

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی از زیست 300 تا 350 قطعه پرنده در معرض انقراض قره خروس در آذربایجان شرقی خبر داد .

آقای بیوک رییسی امروز با اشاره به اینکه این تعداد از سیاه خروس در مقایسه با سال های گذشته افزایش یافته است ،گفت : این پرنده که نام علمی آن Lyrurus mlokosiewicziاست، بومی آذربایجان شرقی بوده و به رغم وجود گونه مشابه دیگری با نام سیاه خروس قفقازی به دلیل خلوص بالای خود، از شهرت جهانی برخوردار است.
وی افزود : سیاه خروس از نظر قوانین و مقررات حفاظت محیط زیست کشور جزو گونه‌های در معرض انقراض و از نظر بین‌المللی در معرض تهدید محسوب می شود و براین اساس شکار آن ممنوع است.
وی گفت : برنامه اصلی محیط زیست استان برای حفظ این گونه منحصر به فرد، حفاظت از گونه‌های موجود در زیستگاه‌های اختصاصی و حفظ تنوع ژنتیکی آنها است.
رییسی افزود: احیا و محافظت برای احیا ، گردآوری و نمونه برداری از ژنها در مورد محافظت از طریق تصویب مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع از جمله دیگر اقدامات محیط زیست آذربایجان شرقی است.
وی گفت : پراکندگی سیاه خروس محدود به ایران نبوده و در سطح جهانی در مناطق شرقی اروپا در کشورهای گرجستان، روسیه، ترکیه و آذربایجان و ارمنستان نیز وجود دارد.
وی افزود : مهمترین عامل تهدید سیاه‌خروس به عنوان یکی از گونه‌های نادر جانوری جهان، چرای بی‌رویه احشام در زیستگاه آن، جنگل‌زدایی و نابودی علفزارهای محل سکونت این پرنده توسط اهالی محلی است.
رییسی افزود : تخریب زیستگاه ازطریق اکتشاف و گسترش معادن، تغییرکاربری اراضی و جاده کشی از دیگر عوامل تهدید این گونه هستند.
سیاه خروس بیشتر در مناطق کوهستانی و جنگلی با ارتفاع بالا و در مراتع و چمنزارهای آلپی زندگی می کند به ویژه درمناطق حفاظت شده ارسباران و دیزمار آذربایجان شرقی وجود دارد.
طول سیاه خروس ‎ 40تا ‎ 48سانتی‌متر است و جزء پرندگان بزرگ جثه محسوب می‌شود که در پرنده نر رنگ پرها، سیاه با جلای سبز آبی، زیر بال‌ها سفید با انحنایی به درون بوده و در کنار دم 2 شاخه 2 لکه سفید روی شانه‌ها و یک لکه قرمز تاج مانند بالای چشم‌ها دیده می‌شود.

پرنده ماده کوچک‌تر از نر بوده و بر روی بال‌های قهوه‌ای خرمایی رنگ آن نوارهای عرضی تیره به تعداد زیاد مشاهده می‌شود، زیر تنه پرنده ماده سیاه‌ خروس خاکستری وانتهای دم بسیار کوچک آن مستطیلی شکل و تاج بالای چشم آن به سختی دیده می‌شود.
موضوعات مرتبط: خبری ,
برچسب‌ها: شهرستان کلیبر ,
آخرین مطالب