تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - سرپرست مدیریت تحقیق و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس: اولین طرح تفصیلی و مطالعاتی در محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس به اتمام رسید
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : دوشنبه 3 مرداد 1390
نویسنده : araz

مطالعات اولین طرح تفصیلی محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس در قالب سایت اقامتی – تفرجی با اعتبار یک میلیارد ریال و با هدف ارائه خدمات تفریحی به گردشگران داخلی و خارجی در زمینی به مساحت 200 هکتار به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، سرپرست مدیریت تحقیق و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس با اعلام این خبر تصریح کرد: این طرح که اولین طرح تفصیلی و مطالعاتی در منطقه خداآفرین می باشد در راستای تحقق اهداف طرح راهبردی و ساختاری منطقه آزاد ارس و خدمات رسانی اقامتی و تفرجی به مسافران و گردشگران داخلی و خارجی طراحی شده است.

.یوسف داداش زاده افزود: این طرح به جهت حضور توریسم دانشگاهی ، متخصصان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی گفت: منطقه خداآفرین یکی از زیباترین نقاط منطقه آزادارس میباشد و همه ساله هزاران گردشگر فضاهای سرسبز جنگلهای ارسباران را برای گردش و تفریح انتخاب می کنند ولی به جهت کمبود اماکن اقامتی همواره با مشکلات عدیده ای مواجه بوده اند.

داداش زاده افزود: طرح اقامتی و تفرجی خداآفرین نقش مهمی در جلب رضایت گردشگران و مسافران خواهد داشت زیرا در این طرح فضای اقامتی چندساعته(آلاچیق)و چند روزه از جمله (کلبه ساحلی و پلاژها و ویلاهای خانوادگی)، هتل با خدمات جانبی ، فضاهای ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی اداری و خدماتی جهت تامین رفاه حال گردشگران در نظر گرفته شده است.

وی در رابطه با بخش های مختلف این طرح تصریح کرد: این طرح در پنج بخش اجرا می شود که در بخش اول مراکز ادرای – خدماتی شامل مرکز بهداشتی ، درمانی و آموزشی و در بخش دوم مراکز تفریحی – توریستی شامل رستوران ، کافی شاپ ، چایخانه ، شهربازی ، تله کابین ، مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری و در بخش سوم مراکز فرهنگی شامل سینما و آمفی تئاتر روباز و نمازخانه در بخش چهارم مراکز اقامتی شامل هتل ،متل ،کمپ و مسکونی و در بخش پنجم مراکز پشتیبانی شامل تاسیسات زیربنایی اجرا خواهد شد.

 منطقه آزاد ارس در شمالغرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان استقرار یافته است.

محدوده این منطقه 51 هزار هکتار بوده و بخشهایی از 2 شهرستان جلفا و كلیبر را شامل می شود. مرکزیت محدوده این منطقه در شهرستان جلفا با 20500هکتار می باشد که در سوم تیرماه سال جاری توسط معاون اول رئیس جمهور جهت تعیین قطعی محدوده برای اعمال قوانین حاکم بر مناطق آزاد عملیاتی گردید.

 دیگر نقاط منطقه آزاد ارس در 3 بخش منفصل قسمتی از شهرستان كلیبر به وسعت 24 هزار هكتار (موسوم به قلی بیگ لو) و اراضی اطراف سد خدآفرین به وسعت 6100 هكتار و محدوده گمرك نوردوز ( مرز ایران با ارمنستان) به وسعت 240 هكتار جمعاً به وسعت 51000 هكتار كل محدوده منطقه آزاد ارس را تشكیل می دهد.
موضوعات مرتبط: خبری ,
برچسب‌ها: کلیبر , گردشگری , قلعه بابک ,
آخرین مطالب