تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - اعتراف به رواج زیرمیزی در بخش‌های جراحی
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : سه شنبه 27 بهمن 1388
نویسنده : araz

این مطلب كه یكی از معضلات جامعه پزشكی است از جام جم آنلاین برای مطالعه انتخاب كرده ام .

گروه جامعه: گرچه بخش سلامت و درمان كشور همیشه با معضلی به نام زیرمیزی پزشكان روبه‌رو بوده است، اما اكنون كار به جایی رسیده كه یك مقام مسوول در سازمان نظام پزشكی نیز از شیوع این پدیده در بخش‌های جراحی و مداخله‌های درمانی خبر می‌دهد.

قائم‌مقام سازمان نظام پزشكی در گفتگو با ایلنا گفته است: شفاف نبودن بهای واقعی خدمات، پزشكان را به سمت دریافت‌های غیرقانونی كه با عنوان زیرمیزی شناخته می‌شوند و بار اضافی به بیماران تحمیل می‌كنند، سوق داده كه متاسفانه این پدیده بیشتر در بخش‌های جراحی و مداخله‌های درمانی شایع شده است.

علیرضا زالی با بیان این‌كه آنچه به عنوان تعرفه در سازمان نظام پزشكی اعلام می‌شود براساس مصوبات بوده، افزود: پزشكان نباید بر پایه شهرت و اعتبار علمی خود، ویزیت بیشتری از بیماران دریافت كنند.

وی از مصوبه شورای عالی نظام پزشكی با این عنوان كه پزشكان نباید اعتبار علمی و جایگاه خود را در تعرفه‌های خود دخیل كنند، یاد كرد و گفت: رعایت نكردن این دستورالعمل، عبور از خط‌ قرمزهای قانونی سازمان بوده و بشدت با این‌گونه پزشكان برخورد می‌شود.

زالی تصریح كرد: هرچند در مواردی مانند مداخلات درمانی، تعرفه‌ای خاص در انجام تست ورزش و نوار قلب از بیماران گرفته می‌شود و مشكلی ندارد اما در رابطه با ویزیت چنانچه پول بیشتری از بیماران گرفته شود، غیرقانونی است. قائم‌مقام سازمان نظام پزشكی گفت: همچنین دریافت هرگونه وجه به منظور گمراه كردن بیماران خلاف قانون بوده و رواج پدیده زیرمیزی با اخلاق پزشكی سنخیتی ندارد. وی با اشاره به این‌كه این وظیفه سازمان‌های بیمه‌گر است كه به بیماران كمك كنند، تاكید كرد: ‌در صورتی كه نتوانیم پزشكان را با تعرفه‌گذاری مناسب، استانداردها و واقعیت‌های اقتصادی منطبق كنیم، این خطر وجود دارد كه از شفافیت تعرفه‌ای كاسته و دریافت زیرمیزی بیشتر شود.

پیامدهای عدم شفافیت

زالی گفت: در حال حاضر به دلیل شفاف نبودن بهای واقعی خدمات، بسیاری از یارانه‌های درمانی از جیب پزشكان داده می‌شود.

واقعی نبودن تعرفه‌های بخش دولتی و فاصله فاحش آن با تعرفه‌های پزشكی بخش خصوصی سال‌هاست از سوی مسوولان بخش درمان اعلام می‌شود، اما تاكنون نه‌تنها تدبیری برای آن اندیشیده نشده، بلكه این فاصله عمیق موجب شده بیماران، بخش گزافی از درمانشان را از جیب خود بپردازند و سازمان‌های بیمه‌گر نیز به بهانه اختلاف این تعرفه‌ها از پرداخت سهم اصلی خود از درمان بیماران سر باز زنند. به بیان دیگر، پزشكان برای حل تعرفه‌های غیرواقعی با پدیده زیرمیزی مشكل خود را حل كرده‌اند، سازمان‌های بیمه‌گر نیز از حمایت كامل بیماران به همین بهانه طفره می‌روند و فقط بیماران هستند كه با وجود پرداخت سهم بیمه درمان خود، همچنان باید برای درمان بیماری‌های خود، زندگی‌شان را به حراج بگذارند.

در همین حال، حسینعلی شهریاری، نایب‌رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلا‌می نیز می‌گوید: با توجه به كل اعتبارات و منابع مالی در بودجه 89، بودجه بخش بهداشت و درمان حدود 30 درصد افزایش داشته است.

وی در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر این‌ كه بودجه بخش درمان وابسته به نحوه اجرای هدفمند كردن یارانه‌هاست، گفت: اگر به یارانه‌ها در حوزه بهداشت و درمان كمك جدی نشود، مردم با مشكل مواجه می‌شوند. به گفته وی، در مجموع با توجه به آنچه در بودجه دیده شده است، به نظر می‌رسد دولت سعی كرده اعتبارات حوزه بهداشت و درمان را امسال به صورت مناسبی پیش‌بینی كند، بخصوص اگر 1200 میلیاردی را كه دولت باید امسال می‌پرداخت تخصیص دهد، شاید اعتبارات این بخش به نقطه قابل قبولی برسد. شهریاری درخصوص اولویت بخش سلامت گفت: مشكل اصلی ما در بخش سلامت واقعی نبودن سرانه درمان و تعرفه‌هاست. اگر این سرانه واقعی شود می‌توانیم بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های دولتی را به حدی برسانیم كه بتوانند روی پای خود بایستند.
موضوعات مرتبط: تازه های جالب علمی و اجتماعی ,
آخرین مطالب