تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - نگاهی اجمالی به شهرستان جلفا
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : پنجشنبه 27 اسفند 1388
نویسنده : araz
موقعیت جغرافیایی و اقلیمی:
شهرستان جلفا با وسعت 31/1670 كیلومتر مربع در منتهی‌الیه شمال‌غربی استان آذربایجان‌شرقی واقع شده است.این شهرستان از شمال به جمهوری خود مختار نخجوان و ارمنستان، از شرقی به شهرستان كلیبر، از غرب به شهرستانهای ماكو و خوی در استان آذربایجان‌غربی و از جنوب به شهرستانهای مرند و ورزقان محدود است. این شهرستان در موقیعت 39 درجه و صفر دقیقه عرض شمالی و 46 درجه و 31 دقیقه طول شرقی واقع شده است. رودخانه ارس در عمیق‌ترین دره‌ای در ضلع شمالی شهرستان به طول 128 كیلومتر مربع بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری‌های همسایه شمالی واقع و سرحد قرارداده شده است. طول این رودخانه از مبداء تا مقصد 800 كیلومتر می‌باشد.شهرستان جلفا در باریكه‌ای به طول 128 كیلومتر و متوسط پهنای آن 5/12 كیلومتر است كه رشته‌كوههای ماراكان و كیامكی از غرب به شرق در طول شهرستان به طور طبیعی كشیده شده ومراتع سرسبز را تشكیل و رشته كوههای كیامكی در شرق شهرستان به جنگل‌های شمالی آذربایجان كه قسمتی از جنگل‌های فوق در قلمرو جغرافیایی شهرستان واقع است منتهی می‌گردد. بدان جهت قسمت اعظم مراتع دارای حیات وحش بوده و مورد حفاظت دائمی پاسگاههای محیط زیست استان می‌باشد.
خصوصیات فرهنگی:
زبان رایج و گویش محلی اهالی این شهرستان آذری است و به زبان تركی آذری تكلم می‌نمایند. همه اهالی شهرستان مسلمان و شیعه اثنی‌عشری بوده و فاقد اقلیت‌های مذهبی است و درصد باسوادی این شهرستان در حدود 95% می‌باشد. مهمترین تحول فرهنگی در سطح شهرستان ادامه تحصیل دختران می‌باشد كه با ورود این قشر عظیم به میدان رقابت‌های فرهنگی باعث توسعه مدارس شده و بعد از فارغ‌التحصیلی در تخصص‌های گوناگون علمی فعال بوده و نقش موثری در توسعه كشور دارند. در اكثر روستاهای این شهرستان صنعت ابریشم‌بافی مخصوصاً فرش ابریشمی رونق داشته و عده‌ای نیز در صنعت نوغانداری دستی سنتی فعالیت دارند.
جمعیت:
براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1375، جمعیت این شهرستان 54583 نفر در قالب 11298 خانوار بوده كه از این تعداد 31449 نفر در شهرها و تعداد 23134 نفر در روستاها ساكن بوده‌اند. در سرشماری عمومی سال 1385،جمعیت این شهرستان در حدود 51911نفر برآورد شده است.
تقسیمات كشوری:
شهرستان جلفا در سال 1374 تاسیس و بر اساس آخرین تقسیمات كشوری سال 85، این شهرستان از 2 بخش مركزی و سیه‌رود تشكیل و دارای 5 دهستان می‌باشد، بطوریكه 3 دهستان شجاع به مركزیت روستای شجاع، دهستان ارسی و دهستان داران به مركزیت روستای داران در تابعیت بخش مركزی و 2 دهستان دیزمارغربی به مركزیت سیه‌رود و دهستان نوجه مهر به مركزیت روستان نوجه‌مهر در تابعیت بخش سیه‌رود قرار دارند. این شهرستان از 3 شهر به اسامی(جلفا، هادیشهر و سیه‌رود) و تعداد 55 روستا تشكیل شده است.موضوعات مرتبط: كلیاتی از جلفا و ارسباران جلفا و ارسباران ,
آخرین مطالب