تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - نگاهی اجمالی به شهرستان كلیبر
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : پنجشنبه 27 اسفند 1388
نویسنده : araz
موقعیت جغرافیایی و اقلیمی:
شهرستان كلیبر با مساحت 68/3597 كیلومتر مربع در 170 كیلومتری مركز استان (تبریز) واقع شده و از شمال به رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان، از غرب به شهرستان جلفا و از جنوب به شهرستان‌های اهر و ورزقان و از شرق به شهرستان پارس‌آباد در استان اردبیل محدود است. این شهرستان در موقعیت 39 درجه و 26 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 32 دقیقه طل شرقی واقع شده و دارای تابستانهای معتدل، كوههای جنگلی پوشیده از درخت و زمستانهای پربرف است از لحاظ اقلیمی این شهرستان دو منطقه مرتفع جنوب كه بلندی‌های قره داغ را تا 3000 متری شامل می‌شود و اكثر مناطق جنگلی و مرتفع در این قسمت قرار گرفته و منطقه شمالی شامل كناره‌های رودخانه ارس با ارتفاع 150 متر از سطح دریا بوده و اكثر اراضی مستعد كشاورزی در این منطقه قرار گرفته‌اند.
 خصوصیات فرهنگی:
زبان رایج محلی این شهرستان تركی آذری بوده و در همه نقاط به یك لهجه تكلم می‌نمایند. مذهب مردم این منطقه شیعه اثنی عشری می‌باشد. این شهرستان از طریق بخش خداآفرین به نوار مرزی كشور متصل بوده و یك منطقه عشایری نیز می‌باشد. صنایع دستی این منطقه از جمله گلیم‌بافی، جاجیم بافی و ورنی بافی و ... شهرت عام دارد.
جمعیت:
براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1375، شهرستان كلیبر دارای 92260 نفر جمعیت بوده كه از این میزان 7939 نفر در شهرها و 84321 نفر در روستاها ساكن بوده‌اند و نیز از كل جمعیت شهرستان تعداد 45759 نفر مرد و 46501 نفر زن بوده است. در سرشماری عمومی آبان‌ماه سال 1385، جمعیت شهرستان آذرشهر در حدود 90103 نفر برآورد شده است.
 تقسیمات كشوری:
شهرستان كلیبر در سال 1368 و براساس آخرین تقسیمات كشوری سال 85، این شهرستان از 3 بخش مركزی،خداآفرین و آبش احم تشكیل یافته و دارای 13 دهستان بوده، به طوری كه 4 دهستان ییلاق به مركزیت روستای عربشاه خان، دهستان میشه پاره به مركزیت روستای اسكلو، دهستان پیغان چائی به مركزیت روستای یوزبند و دهستان مولان به مركزیت روستای مولان در تابعیت بخش مركزی و 6 دهستان گرمادوز به مركزیت روستای لاریجان، دهستان بسطاملو به مركزیت روستای بسطاملو، دهستان كیوان به مركزیت شهر خمارلو، دهستان منجوان شرقی به مركزیت روستای جانالو، دهستان منجوان غربی به مركزیت روستای عاشقلو و دهستان دیزمار شرقی به مركزیت روستای مردانقم در تابعیت بخش خداآفرین و 3 دهستان آبش احمد به مركزیت شهر آبش احمد، دهستان قشلاق به مركزیت روستای قره قیه و دهستان سیدان به مركزیت روستای اوتی كندی در تابعیت بخش آبش احمد قرار دارند.موضوعات مرتبط: كلیاتی از جلفا و ارسباران جلفا و ارسباران ,
آخرین مطالب