تبلیغات
- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - زمین لرزه های فراوان و خسارت های پنهان در قره داغ
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
تاریخ : جمعه 15 دی 1391
نویسنده : araz

عصر امروز جمعه نیمه ی دی ماه دو زمین لرزه به بزرگی 3.2 ریشتر در امتداد رشته كوه قوشاداغ با عمق كانونی 9 و 10 كیلومتر به مركزیت اهر و ورزقان رخ داد. زمین لرزه ی اول ساعت  15 و  19 دقیقه در 21 كیلومتری جنوب غرب اهر و زمین لرزه ی دوم ساعت 18 و 33 دقیقه در 18 كیلومتری جنوب شرق ورزقان به وقوع پیوست.

این دو زمین لرزه ما را دوباره متوجه آمار لرزه ها ساخت. در چهارمین ماهگرد زمین لرزه های 21 مرداد قره داغ اعلام شد كه 4 هزار بار زمین این منطقه لرزیده است و به عبارتی ماهانه هزار و روزانه 33 بار زمین لرزه در این منطقه رخ داده است. روزهایی مثل 17 آبان كه نقطه عطفی شد در زلزله های قره داغ و در آن روز 80  زمین لرزه بالای 2 ریشتر رخ داد كه بالاترینش 5.1 و به روایتی دیگر 5.4 ریشتر بود.  

بازبینی واحدهای مسكونی و تعیین درصد خرابی و اختصاص مقدار وام بلاعوض و غیربلاعوض با همان زمین لرزه های روزهای نخست صورت گرفت. اكنون اما قریب 5 ماه از آن روزها گذشته و در این مدت هزاران بار زمین لرزیده است. واحدهای مسكونی و غیرمسكونی ایستاده اما لرزیده اكنون معلوم نیست در چه وضعی هستند. چنان كه می توان از خسارت پنهان در منطقه یاد كرد و از ضرورت تجدید ارزیابی آسیب ها سخن گفت.

بی تردید كثرت زمین لرزه های قره داغ منحصر به فرد بوده و همین مسئله باید مورد بررسی علمی و كارشناسی قرار گیرد و شهروندان ساكن در این منطقه مورد حمایت مالی كافی قرار گیرند. اگرچه جمع آمدن هزاران پرونده و ارزیابی و اعطای وام و كمك بلاعوض كار عظیم و سختی است كه بخش اعظم آن صورت گرفته اما نباید غفلت كرد از این كه وام،‌ وام است و هیچ فرقی بین وام 14 میلیونی واحد مسكونی تجدیدبنا شده در روستای صددرصد تخریب با وام 14 میلیونی تحت عنوان مقام سازی كه مثلاً روستاهای زلزله زده خاروانا و غیرزلزله زده در روستاهای دیگر بخواهند دریافت كنند، وجود ندارد و قرضی است كه باید ادا شود. در این میان كمك مالی تا سقف 2 میلیون تومان در حد خسارتی نیست كه مردم منطقه یكایك متحمل شده اند. روستاییان معمولاً با قرض، كار زراعی خود را تا مرحله ی برداشت پیش می برند و امسال كه برداشت شان دچار زلزله شد، قرض مضاعف یافتند. دام هایشان را ارزان فروختند و قرض بزرگ تری به نام وام بازسازی هم پیدا كردند. آن ها معمولاً سالانه وامی از بانك كشاورزی می گیرند و سال بعد پس می دهند كه امسال نتوانستند پس بدهند.

به نظر می رسد دولت محترم یكسری حمایت های مالی از قبیل بخشودگی وام های كشاورزی،‌ واگذاری ادوات كشاورزی با قیمت های یارانه ای، كمك هزینه خرید دام،  عرضه رایگان كود و سم و بذر و آرد، تعریف و عرضه كالابرگ ویژه موادغذایی برای منطقه زلزله زده، بخشودگی عوارض و مالیات و البته پرداخت معادل آن به مؤسسات مرتبط مانند شهرداری،‌ حمایت مالی لازم از شهرداری های منطقه به خاطر درآمد پایین شان و مرمت هایی كه باید در سطح شهرها انجام دهند،‌ تخصیص اعتبار كافی برای راهسازی روستایی و... و البته پرداخت مبلغی به خاطر خسارت پنهان در شهرها و روستاهای منطقه قره داغ را مورد بررسی قرار دهد.

همچنین نباید غفلت كرد كه مؤسسات عمومی مانند بیمارستان ها و مساجد و مدارس و مراكز اداری نیز دچار تخریب و آسیب شده اند و زیرساخت هایی مانند راه و...هم هست. آسیب های اجتماعی وارده بر منطقه هم كه جای خود دارد و مسئولان محترم باید اقدامات دیگری همچون ارتقای سطح مدیریتی منطقه، صدور مجوز راه اندازی رادیو ارسباران،‌ افزایش بودجه شهرستان های منطقه در سال آینده، تخصیص فوری اعتبار مورد نیاز بزرگراه اهر ـ تبریز و ورزقان ـ خواجه،‌ ساخت به موقع ورزشگاه های وعده داده شده در سفرهای استانی، حمایت های تشویقی برای ورود سرمایه گذاران به منطقه و.... را در اولویت قرار دهند تا امیدواری و سرزندگی به منطقه تزریق گرد.
منبع : یوخاموضوعات مرتبط: كلیاتی از جلفا و ارسباران جلفا و ارسباران ,
برچسب‌ها: زلزله اهر , زلزله ورزقان , زلزله هریس , زلزله قره داغ ,
آخرین مطالب