- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - حالا نوبت دنیاست: کلیدهای بهبود زندگی به روایت آیت​الله جوادی آملی
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-

کتاب - آیت​الله جوادی آملی در بخشی از مقدمه بلند این کتاب تاکید می​کند:«این کتاب یادآور حیات صدرو ساق جهان هستی است که مرگ در آن یافت نمی​شود...با رهنمودهای این کتاب می​توان از «کوشش برای زنده شدن و زنده​ماندن» هجرت کرد و به «جوشش برای مشاهده زندگی موجودات» رسید.

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله جوادی آملی با انتشار کتاب بی بدیل و حیتی «مفاتیح الحیات» ضمن آنکه «مفاتیح الجنان» دومی را برای سعادت ما تهیه کرده، راه رسیدن به یک زندگی مطلوب را در بخش هایی چهارگانه «تعامل انسان با خود، تعامل انسان با همنوعان، تعامل مردم با نظام اسلامی و تعامل انسان با حیوان» را بر اساس روایات و شرح ایات قرآن کریم پیش روی ما قرار داده است تا برخی از مشکلات روزمره زندگی های فعلی که گاه زیاد هم عمیق نیست، به نوعی برطرف شود. این کتاب ارزشمند یا همان جلد دوم مفاتیح یا همان آداب زندگی بر اساس آیات قرآن و روایات معصومان(ع) در اردیبهشت 91 در نمایشگاه کتاب رونمایی شد. کتابی که در عرض 5 روز نایاب شد و تا کنون به چاپ بیستم رسیده است. یعنی یکصدهزار نسخه تا قبل از ماه مبارک رمضان در خانه های ما جای گرفته است و علت آن هم چیزی نیست جز درک کمبود چنین گوهری برای بهبود زندگی های دنیایی ما.
«مفاتیح الحیات» آیت الله جوادی آملی، بیش از یک‌صد عنوان کتاب حدیثی و 6‌هزار حدیث برای این کتاب ارزشمند مورد استفاده قرار گرفته و حدود 14 هزار عنوان تهیه شده است تا بتوان از تمام این احادیث، احادیث مرتبط را استخراج کرد. کتاب از فصل های متعددی تشکیل شده و در هر فصل احادیث معتبری در خصوص موضوعات آن فصل ارائه شده که متن عربی و منبع این احادیث نیز در پاورقی صفحات درج شده است.
اغراق نیست اگر بگوییم این کتاب باید در کنار قرآن و مفاتیح الجنان و نهج البلاغه، در خانه هر ایرانی باشد؛ کتابی که ساده‌ترین اصول زندگی از آداب معاشرت و رفتار با والدین و فرزندان و همسر تا همسایه و همکار و دولتمردان را برایمان دسته‌بندی کرده؛ از آداب استراحت و کار و تفریح و مسافرت تا آداب خوردن و آشامیدن و پوشش و درختکاری و مردمداری و قرض‌دادن و معامله و تجارت...اینها شاید برای خیلی‌ها نیاز به اصول و روش نداشته باشد اما برای جامعه‌ای که اصول حیاتی اش، شدیدا با هجوم موریانه‌های اخلاقی روبرو شده و ساختمانهای خصائل خود را در مسیر ریزگردهای مدرنیته و منفعت و کسب ثروت در حال تخریب می‌بیند و هر روز تشت رسوایی اخلاقی فردی از یک قشری و یا یک عده از جناحی بام می‌افتد و در مسیر سیاست‌زدگی و اقتصادگرایی محض این روزها، کالای اخلاق، زیاد طرفدار ندارد، یک ضرورت اساسی است.

...این روزها به شدت جای او در خانه های ما خالی است؛ کتابی که یک پاسخگوی 24 ساعته برای ماست تا بدانیم «دین عزیز ما» برای کوچکترین رفتار دنیایی ما مثل آب خوردن یا کوتاه کردن ناخن هم برنامه دارد؛ چه برسد به ازدواج و کسب روزی و خرید مسکن و معاشرت با مردم...بهترین هدیه ای که رمضان المبارک امسال را با تمام رمضان های گذشته عمر ما متفاوت کرده است.

چند برش از این کتاب را با هم بخوانیم:
فصل «زینت و آراستگی»
امام صادق(ع) می فرماید: عطر مردان پربو و کمرنگ ولی عطر زنان کم بو و پررنگ باشد.
امام رضا(ع) می فرماید: خوب است که مرد هر روز از عطر و بوی خوش بهره گیرد و اگر نتوانست، یک روز در میان و اگر نتوانست هر جمعه.
امام باقر(ع): سزاوار نیست زنان آراستن خود را برای همسرانشان تعطیل کنند، هرچند به آویختن گردنبندی باشد.
رسول خدا(ص) از به دست کردن انگشتر روی و آهن و از نقش حیوان بر نگین انگشتر نهی فرمود و می فرمود: انگشتر عقیق به دست کنید زیرا تا بر دست شماست، غم نمی بینید.

فصل «آداب نوشیدن»
رسول خدا(ص) می فرماید: دستتان را بشویید آنگاه در آن ها آب بنوشید چرا که هیچ ظرفی پاکیزه تر از دست نیست.
رسول خدا(ص) می فرماید: از سر مشک (یا ظروفی مانند پارچ) اب ننوشید. کسی که در ظرف طلا و نقره غذا می خورد و یا نوشیدنی می آشامد، در شکم خود آتش دوزخ را غرغره می کند....آب را از سمت دستگیره آن ننوشید چرا که محل جمع شدن آلودگی است.
امام کاظم(ع) می فرماید: از جای شکسته ظرف آب ننوشید چرا که قرارگاه شیطان است؛ آشامیدن آب را با بسم الله آغاز کنید و با الحمدلله پایان دهید.
«مسافرت، امکانات زندگی، نظافت و بهداشت، لباس و پوشش، خواب و بیداری، صله رحم، درآمد و مسائل اقتصادی، نگهداری حیوان، درختکاری و...» از جمله بخش های این کتاب مفید و کاربردی و خواندنی است.

فصل «آداب خوابیدن»
«امیرمومنان (ع) می فرماید: مومن رو به قبله و بر پهلوی راست می خوابد.
امام صادق(ع) می فرماید: هرگاه رسول خدا(ص) می خواست بخوابد مسواک می زد و به رختخواب می رفت و بر پهلوی راستش می خوابید و دست راستش را زیر گونه راستش می نهاد.
امام رضا(ع) می فرماید: قدرت و سلطنت خواب، در مغز است و آن مایه پایداری و نیرومندی جسم است، پس هرگاه خواستی بخوابی ابتدا بر سمت راست و سپس بر سمت چپ بخواب و همچنین هنگام برخاستن از سمت راست برخیز.
امام باقر(ع) می فرماید: خواب در ابتدای روز مایه نادانی و کودنی و خواب قیلوله(خواب کوتاه نیمروز) نعمت و خواب عصر مایه حماقت و خواب میان مغرب و عشاء مایه محرومیت از روزی است.
امیر مومنان (ع) می فرماید: خواب میان مغرب و عشاء و پیش از طلوع خورشید مایه فقر است.
رسول خدا(ص) می فرماید: خدا سه چیز را دوست دارد: کم گویی، کم خوابی و کم خوری. و نیز می فرماید: یکی از بدترین چیزهایی که درباره امتم هراس دارم، پرخوابی است.»
*
این اثر ارزشمند در 780 صفحه و با قیمت 14500تومان از سوی انتشارات اسراء منتشر شده است. 


ساکنان تهران برای خرید این کتاب و یا اهدای آن به کسی بویژه در این روزهای شریف، کافی است با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ «سام» تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.

سایر هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این آثار را تلفنی سفارش بدهند.

آخرین مطالب
   
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات