- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - نویسنده زن اهل ترکیه زندگی مولانا را کتاب کرد
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-
فرهنگ > ادبیات  - شفق نویسنده اهل ترکیه در کتاب «چهل قانون عشق» زندگی مولانا را به شکلی مدرن روایت می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، مولانا جلال‌الدین پیش از آنکه شاعری جهانی شود٬ با احساس پوچی توجیه‌ناپذیری در جدال بود. با وجود هزاران تحسین‌کننده و شاگردانی که داشت٬ مولانا احساس می‌کرد چیزی در زندگی‌اش کم است.

درویشی به نام شمس تبریزی پاسخ او بود. این دو یک روح در دوبدن بودند و از نظرعملی هم مرتبه. آنها به بحث‌های گوناگون درمورد خدا٬ انسان وعشق آسمانی پرداختند. دوستی آنها در قرن 13 میلادی زندگی مولانا را تغییر داد.

داستان ملاقات تقدیری این دو٬ دوستی و همراهی معنوی‌اشان و فراق تلخشان در رمان جدیدی به نام «چهل قانون عشق» به قلم ایلیف شفق٬ نویسنده ترک به نگارش درآمده است. داستان این رمان بدین شرح اس: الا زن آمریکایی است که احساس خوشبختی نمی‌کند٬ او به‌تازگی کار در آژانس ادبی را آغاز کرده است. دست نویسی به دستش می‌رسد و شروع به خواندن می‌کند٬ این دست‌نویس شرح زندگی مولانا است. شفق در این رمان بین گذشته و زمان حال در حال سفر است٬ بین نورف همپتون در ماساچوست و قونیه در ترکیه در میانه قرن 13 میلادی. او داستان را از زاویه دید چند کاراکتر روایت می‌کند.

شفق برای پرداخت شخصیت مولوی و شمس تبریزی از زندگینامه‌های موجود استفاده کرده است و آنها را در روایتش دوباره زنده کرده است. 40 قانونی که در عنوان کتاب به آن اشاره شده٬ به قانون‌هایی برمی‌گردد که شمس در گذر زمان و زیرپا گذاشتن زمین به آنها رسیده است. قوانینی چون:« شکیبایی به چه معناست؟ بدین معنا که به خار بنگری و گل بینی٬ به ماه بنگری و طلوع بینی... دوستان خدا هیچگاه ناشکیب نمی‌شوند٬ چون می‌دانند  ماه کامل شدن هلال ماه زمان می‌برد.»

با اینکه بخش تاریخی رمان بسیار جذاب است٬ به‌ویژه بحث‌ها و گفت‌وگوهای شمس و مولانا٬ اما همین حرف را درمورد داستان الا نمی‌توان به زبان آورد. شخصیت او و اعضای خانواده‌اش و حرف‌هایشان کلیشه‌ای است. شفق که پیشتر کتاب «لعنتی های استانبول» را نوشته بود به راحتی می‌توانست بدون داستان فرعی که در زمان حال می‌گذرد کتاب را بنویسد و به رمانی جان‌دارتر برسد. با این همه «چهل قانون عشق» کتابی مسحورکننده و هوشمندانه است.

ایلیف شفق متولد 1971 یکی از مهم‌ترین زنان نویسنده ترکیه است که کتاب‌هایش بسیار پرفروش هستند. 

آسوشیتدپرس / 22 فوریه

آخرین مطالب
   
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic