- اخبار روز ،متون علمی و ادبی،دانلود،آموزش وبلاگ نویسی و .. - جلفا در یک نگاه( قسمت دوم )
ما ســــــــــــعی میكنیم بهترین هــــــــــــــــا را در این جـــــــــــا برایتــــــــان تــــــــدار ك ببینیم

-
-

(قسمت دوم )

آثار تاریخی و دیدنی جلفا

حمام جلفا: این حمام در جنوب شرقی جلفا واقع شده كه از لحاظ خصوصیات فیزیكی شبیه حمام كردشت می باشد كه از یادگاری های دوره قاجاریه است. از دیگر آثار شهر جلفا می توان به دو ساختمان گمرك و تلفنخانه متعلق به دوران قاجار، یخچال بوزخانا، پل چوبی و پل آهنی اشاره كرد

کلیسای سنت استپانوس: كلیسای سنت استپانوس در 26 كیلومتری غرب جلفای ارس در محلی به نام قریه قزل وانگ (صومعه قرمز ) در نردیكترین روستای دره شام از دهستان ارس در كنار بخش پلدشت شهرستان ماكو واقع شده است ، سابقا راه كوهستانی مالرو داشت و از سال 1350 راه ماشین و هموار آن ساخته شده و چون در دامنه رشته كوههای ماقارات قرار گرفته به آن عبارت ماقارات سنت استپانوس نیز اطلاق می شود.

نام این كلیسا بر گرفته از استپانوس مقدس است این شخص یكی از اولین مومنانی بوده كه به خاطر ایمان راسخ خود به شهادت رسیده است . استپانوس در میان مسیحیان سمبل ایمان راسخ بوده و به او لقب ناخوتكا داده اند ، استیفان یا استپاتوس اولین كسی بوده كه به واسطه تعصب و خشم یهودیان سنگ سار شده و به شهادت رسید ، این حادثه در 26 دسامبر سال 37 میلادی در اورشلیم اتفاق افتاد و از آن تاریخ به بعد مسیحیان جهان همه ساله در روز مزبور مراسمی به نام وی بر پا می كنند.

كلیسا در محوطه ای سرسبز قرار گرفته ، بنای آن استوانه ای است و گنبد مخروطی شكل آن را می پوشاند . تمام قسمتهای بنا از حصار و سنگهای لاشه ساخته شده است ، این كلیسا قرینه ای را نیز در ساحل شمالی ارس دارد وجود این دو قرینه نشان می دهد كه بنای این دو كلیسا هنگامی صورت گرفته كه یك قدرت واحد بر هر دو طرف ساحل فرمان می‌راند.

ساختمان اصلی كلیسا سه قسمت دارد : 1. صحن كلیسا و گنبد 16 ضلعی . 2. برج ناقوس . 3. اجاق دانیال .

نمای خارجی كلیسا از سنگ تراش سفید و قرمز همرنگ ساختمان بوده و مقرنس كاریهای دیوارها، طاق سردر ، و نقش برجسته‌های بالا و پایین آن به اندازه ای زیبا و ماهرانه طرح گردیده كه بی شك از نوادر هنری جهان است و این زیبایی تنها منحصر به مقرنس كاری طاق و تزئینات طاق نمای جناغی مدخل نیست و در تمامی طاق نماهای تو در توی دیوارهای غربی و پایه ها و ختم ستون ها و كلافه ها و زنجیر ها و تزئینات درون و بیرون آنها متجلی است.

پل ضیاءالملک نخجوانی: آن چه از پل ضیاءالملك در طرف ایران و درست لب ارس و بغل پاسگاه انتظامی ، مرزی عباسی هنوز هم استوار و مقاوم در برابر این همه ناملایمات و نامهربانی های طبیعت و انسان های بی ملاحظه و بی عاطفه ایستاده است با اینكه مخروبه و در و دیوار و سقف آن فرو ریخته ، ولی دیوار بلند و ستون مانند آن ، با همه زیبایی هنر و دقت و مهارت به كار رفته اش سر به آسمان ساییده و به خود می بالد و تاریكی های حاكم بر چهره تمدن محیرالعقول گذشتگان را می زداید ، عبارت است از : دو برج در طرفین پل كه ارتفاع آن حدود 20 متر بوده و قطر آنها به 6.5 متر بالغ می گردد ، و عمق برجها تا 10 متر هم می‌رسد كه در برج شرقی پل در قسم فوقانی آن آثاری از منبت كاری به وسیله كاشی آبی رنگ وجود دارد كه متاسفانه تخریب گشته است . در داخل پل ، ساختمان یا كاروانسرای مجلّلی وجود داشته ولی سقف های آن فرو ریخته است ، راه این ساختمان از بخش شرقی بر روی نهری كه از داخل ساختمان جاری می شده قرار داشته است . چنان چه در عبارت گنج دانش نیز اشاره شده است :فراز آن [پل ضیاءالملك] چنان به كوه پیوسته كه زیر آن خالی مانده كاروان سرایی ساخته اند و طرف پل دروازه از سنگ برآورده اند ...

عرض بقایای موجود از پل ، در خاك ایران 18.5 متر می باشد . ساختمان آن از آجرهای مكعبی و مستطیلی ، ماسه سنگ مالون و لاشه و ملاط آهك ساخته شده است ، كه حتی مالون های به كار رفته تا 500 كیلو هم وزن داشته است.

آبشار آسیاب خرابه: آسیاب خرابه یا خَرابا دَییرمان یكی از زیباترین مناظر دیدنی آذربایجان شرقی است ، قبلا در این محل چند باب آسیاب آبی وجود داشت كه با استفاده از این آبشار كار می كردند اما در حال حاظر خرابه ای بیش از آن باقی نمانده است به همین دلیل به نام آسیاب خرابه معروف شده است .

این تفرجگاه دلگشا در حدود 27 كیلومتری علمدار گرگر (هادی شهر) قرار دارد كه در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در 5 كیلومتری روستای منجن آباد در حاشیه رود ارس در یك جاده فرعی در درّه ای با صفا واقع شده است .
آب این چشمه زیبا و زلال از كوه كیامكی ، یكی از كوه های بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران وشهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد ، در مظهر چشمه درختان انجیر بسیار روییده است و آب پس از آبشار زیبا كه شاید در ایران كم نظیر باشد به صورت یك رشته جویبار به هم پیوسته به سمت درّه جریان می یابد .
تمام سطوح دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل انگیزی را پدید آورده است ، این گردشگاه طبیعی در صورت توجه مسؤلان به یك پارك بزرگ و پر جاذبه برای مسافران و اهالی استان به ویژه در فصل تابستان تبدیل می شود.

 

امام زاده شعیب دوزال: امام زاده شعیب در روستای دوزال جای دارد ، این روستا در 20 كیلومتری شمال خروانق بر فراز كوهی قرار گرفته كه مشرف بر رود ارس و مرز جمهوری آذربایجان است .

 

ظواهر امر نشان می دهد كه بنای آرامگاه مربوط به اواخر قرن هفتم هجری یعنی دوره حكومت ایلخانی است .
بنای امام زاده شعیب برج هشت ضلعی آجری بلندی است كه روی یك قاعده سنگی استوار شده و در هر ضلع آن ، طاق نمای بلندی با طاق جناغی به چشم می خورد ، در قسمت فوقانی برج ، دور تا دور بنا حاشیه ای از تزئینات معرق با كاشی های لاجوردی و فیروزه ای به عرض 110 سانتی متر به چشم می خورد .این برج دارای گنبد دو پوش است ، قسمت غربی برج از طریق اتاقی به مسجد قدیمی دوزال متصل می شود و از همین اتاق می توان به زیر زمین و محل اصلی مقبره وارد شد.
آرامگاه موسوم به امام زاده شعیب در سردابه این محل قرار دارد .

امام زاده سید محمد نوجه مهر: در كنار رود ارس در روستای نوجه مهر امام زاده محمد نوجه مهر معروف به (( سید محمد آقا )) قرار دارد . مقبره این امام زاده كه او را به نوادگان امام موسی كاظم (ع) نسبت می دهند تجدید بنا شده و دارای ضریح زیبای است .این آرامگاه نزد مردم از تقدس و احترام بسیار برخوردار است و هر سال كشاورزان آن نواحی پس از برداشت محصول برای زیارت و ادای نزورات خود به این امام زاده می روند.

کردشت: روستای كردشت یا كوردشت در تاریخ جنگهای ایران و روس ، مركز ستاد مرحوم عباس میرزا نائب السلطنه بوده ، كه بالطبع عبور و مرور از رودخانه ارس در این منطقه را موجب می گردیده است . وجود حصار و برجك های دیده بانی از یك وضعیت فوق العاده و استراتژیك در آن زمان حكایت می كند . از سوی دیگر این روستا در سابق حاكم (خلیفه) [اوایل ظهور دولت صفویه گروه خاصی از صوفیان را خلفا می گفتند. در منطقه خود از شاهان صفوی نیابت داشته و به رتق و فتق امور می پرداخته است.] نشین بوده و در عصر صفویه توجه بیشتری از این لحاظ بدان معطوف می شده است.

مرحوم مستوفی قزوینی در گرامی اثر خود یعنی نزهة القلوب ، از این روستا نام برده است . فاصله كردشت تا شهر مكری (مقری) حدود 3 كیلومتر می باشد . گذرگاه این منطقه ، به نام (نوردوز) مورد توافق قرار گرفته است.

  • مجموعه كردشت: این مجموعه شامل هشت بنای تاریخی اعم از حمام بزرگ، عمارت، حمام كوچك، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه عباس میرزا و ساخلو ( پادگان نظامی ) می باشد.
  • حمام كردشت: این حمام یكی از زیباترین حمام های آذربایجان است كه با معماری اصیل سنتی در روستای كردشت از توابع جلفا و در كنار رود ارس قرار دارد . این حمام در میان باغ بزرگی ساخته شده ، دارای یك هشتی به صورت هشت ضلعی به ابعاد 3.5 در 3.5 و به ارتفاع 4.3 متر است كه یكی از اضلاع ، درب ورودی و یكی دیگر راه ورود به رختكن یا سربینه است .

روستای اوشتبین: یكی از قدیمیترین و زیبا ترین روستاهای حاشیه رود خانه ارس روستای اشتبین است.خانه های مزین به سر درها و كتیبه های مرمرین دوره صفویه و طبیعت جذاب با جنگلی از میوه های متنوع ،این روستا را دهكده سلامت نام نهاده و در زمره آثار ملی ثبت شده قرار داده است.

 

منطقة حفاظت شده ارسباران: منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هزار هكتار در كناره های جنوبی رود ارس در شهرستان كلیبر واقع شده و به عنوان مكان ذخیره بیوسفر در یونسكو به ثبت رسیده است و از ارزش های خاص گیاهی و جانوری برخوردار است.

* از دیگر آثار دیدنی شهرستان جلفا می توان به کاروانسرای خواجه نظر، پل چوبی و پل آهنی، قلعه جمهور، کلیسای ننه مریم، کلیسای چوپان، آبشار ماهاران و ... اشاره کرد.

 

زیرساخت های اقتصادی و صنعتی

شبکه های حمل و نقل:

شبکه ریلی: خط آهن جلفا - تبریز اولین (100 سال قبل) و تنها خط آهن برقی ایران میباشد که منطقه آزاد ارس را از شمال به آسیای میانه ،قفقاز ،روسیه ،دریای سیاه ترکیه واروپا ،از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان و از شرق به کشورهای cis متصل می نماید.

شبکه جاده ای : محور تبریز جلفا ارتباط مبادی ورود و خروج شهرستان را ازطریق جلفا ، نوردوز و خداآفرین با جمهوری خود مختار نخجوان و کشورهای ارمنستان و آذربایجان بر قرار می نماید. محور مرزی از بازرگان تا بیله سوار ارتباط اروپا را با کشورهای cis برقرار میکند

شبکه هوایی:  استفاده از فرودگاه تبریز و فرودگاه نخجوان

انرژی: در حال حاضر تمامی حاملهای انرژی (نفت ،گاز، برق) در منطقه به اندازه کافی وجود دارد

مخابرات: منطقه بطور کامل تحت پوشش شبکه مخابراتی کشور قرار دارد

طرح های زیر ساختی در دست مطالعه و اجرا: حداث فرودگاه، توسعه بزرگراه تبریز-مرند-جلفا، ایجاد شهرک های صنعتی و شبکه ریلی جلفا - اصلاندوز

منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس با برخورداری از مرز مشترك با كشورهای آذربایجان ، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان و وجود خطوط ارتباطی با اروپا و منطقه قفقاز ، ‌تركیه و حوزه مدیترانه و قرارگیری در كریدورهای بین المللی حمل و نقل، پیشینه تاریخی اقتصادی قابل توجه، اقلیم مناسب، منابع غنی آب، مراتع و ذخیره‌گاه‌های جنگلی، قابلیت‌های توسعه گردشگری در زمینه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی و ورزشی بین-المللی و پتانسیل بالای رشد و توسعه صنعتی، معدنی، كشاورزی، خدماتی و علمی و آموزشی به طور با لقوه نقش حائز اهمیتی را در ارتباط با چشم انداز بیست ساله به خود اختصاص داده است.
وجود شهر تبریز بعنوان پسکرانه برتر و وجود مناطق ارزشمند اكولوژیكی و ذخیره گاه‌های بین المللی و پشتوانه های ارزشمند توسعه كشاورزی، شرایطی را فراهم كرده است كه نه تنها به پشتوانه آن، ارس منطقه ای برخوردار از سلامت،‌ رفاه،‌ امنیت غذایی و محیط زیست مطلوب خواهد بود، بلكه توانایی آن را دارد كه به یك منطقه بین المللی سلامتی و درمانی تبدیل شود.
وجود معادن غنی و ایجاد صنایع وابسته و نزدیكی به شبكه های زیربنایی، زمینه های توسعه تكنولوژی های نوین ، (بیوتكنولوژی، نانوتكنولوژی وIT)  بستر را برای حضور موثر در عرصه ملی در جهت رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی و كسب جایگاه اول اقتصادی،‌علمی و فن آوری در منطقه، را فراهم می آورد. ‌همچنین سابقه تاریخی مركزیت تجاری منطقه و توانمندی های بالای صادراتی و با فراهم سازی زیرساخت ‌های توسعه، فعالیت های بازرگانی در كنار گمركات و مراكز تخلیه و بارگیری كالا می تواند بسترساز تعامل سازنده با جهان باشد.

آخرین مطالب
   
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات